Podczas menopauzy nie musisz brać hormonów, pomogą również fitoestrogeny, czyli substancje roślinne.
Fot. 123RF
Domowe kuracje
Jak złagodzić objawy menopauzy bez brania hormonów? Zioła i domowe sposoby
21.12.2021 16:40
W jaki sposób złagodzić objawy menopauzy bez hormonów? Dolegliwości związane z przekwitaniem pomogą zwalczyć fitoestrogeny, czyli naturalne odpowiedniki syntetycznych leków hormonalnych. Przydadzą się też domowe sposoby na uderzenia gorąca i aktywność fizyczna.
Najbardziej dokuczliwe objawy przekwitania to uderzenia gorąca, nocne poty, wahania nastroju, kłopoty ze snem. W jaki sposób złagodzić typowe objawy menopauzy bez hormonów? Jeśli z różnych względów nie możesz korzystać z hormonalnej terapii zastępczej (HTZ), stosuj metody naturalne.
Syntetyczne hormony mogą zastąpić roślinne odpowiedniki tzw. fitoestrogeny. Mają podobne działanie do naturalnych estrogenów. Wprawdzie działają słabiej, ale stosowane regularnie przyniosą na pewno ulgę.
Naturalne, roślinne leki na menopauzę zamiast hormonów
Pij napar z czerwonej koniczyny. Łyżkę suszonych kwiatów zalej szklanką wrzącej wody, odstaw i parz pod przykryciem ok. 30 minut. Przecedź. Pij po szklance naparu 2 razy dziennie przez miesiąc, w przypadku nocnych potów – przed snem. Zrób przerwę na 2 tygodnie i powtórz kurację.
Zjedz codziennie 2 łyżki siemienia lnianego. Nasiona te bogate są w roślinne hormony – lignany. Nasiona możesz dodawać do każdego posiłku, np. jogurtu, owsianki, zupy. Możesz je też jeść w w postaci zmielonej, ale wtedy pamiętaj, by były mielone, tuż przed jedzeniem – tylko wówczas zachowają najwięcej wartości odżywczych. Nie kupuj gotowego mielonego siemienia lnianego.
Stosuj odwar z pluskwicy groniastej. 2 łyżeczki rozdrobnionego korzenia pluskwicy groniastej zalej połową litra wody. Gotuj na wolnym ogniu przez 10 minut. Ostudź. Pij po 2 łyżki odwaru 5-6 razy dziennie.
Kilka razy w tygodniu jedz produkty sojowe. W sklepach jest ich duży wybór, np. tofu, twarożek sojowy, parówki, kotlety, napój czy orzeszki. Możesz też sama ugotować soję i dodawać ją do zup, dań warzywnych czy mięsnych, past do pieczywa, kotletów.
Pij napar z szyszki chmielu. Złagodzi nocne poty, dlatego najlepiej wypić go przed snem. Łyżeczkę szyszki chmielu zalej 3/4 szklanki wrzątku, parz ok. 15 minut pod przykryciem. Przecedź i wypij ciepły napar. Nocne poty złagodzi też kąpiel z odwarem z kory dębu.
Domowe sposoby na uderzenia gorąca
Wypróbuj akupresurowy masaż stopy. Gdy czujesz zbliżającą się falę gorąca albo zbudzisz się w nocy zlana potem, uciskaj palcem wskazującym grzbiet stopy – tam, gdzie paluch (duży palec) łączy się z drugim palcem stopy (dołek poniżej przestrzeni między tymi palcami). Naciskaj i rozluźniaj. Taki masaż rób przez 2-3 minuty.
Unikaj ostrych i gorących dań i napojów. Nasilają one uderzenia gorąca i mogą je prowokować. Ogranicz też picie mocnej kawy, herbaty i alkoholu. Właściwa dieta łagodzi objawy menopauzy.
Ćwicz oddychanie przeponą. Powolne, głębokie oddychanie przeponowe niweluje stres oraz mniejsza częstotliwość uderzeń gorąca. Wygospodaruj 10-15 minut rano i wieczorem. Połóż się na plecach w cichym miejscu, np. sypialni, zamknij oczy. Jedną dłoń połóż na klatce piersiowej, drugą na mostku – tam gdzie przepona. Rób wdech przez 5 sekund tak, by unosiła się ręka na mostku, a ręka na piersiach pozostawała nieruchoma, zrób wydech. Zrób w ten sposób 20-30 wdechów i wydechów.
Przed snem wietrz sypialnię. Korzystnie jest spać w chłodnym pomieszczeniu, optymalna temperatura to 17-18°C. Na noc zmniejsz ogrzewanie lub zostaw lekko uchylone czy rozszczelnione okno, by mieć dopływ świeżego powietrza.
Gdy czujesz, że nadchodzi fala gorąca, wypij szklankę zimnej wody albo opłucz twarz i ręce chłodną wodą. Przy nocnych potach postaw przy łóżku miseczkę z wodą i myjką, po przebudzeniu móc ochłodzić ciało. Często popijaj też wodę w ciągu dnia, bo odwodniony organizm sprzyja uderzeniom gorąca.
Aktywność fizyczna zmniejszy dolegliwości związane z menopauzą
Aktywność fizyczna w okresie menopauzy nie tylko poprawia kondycję organizmu, ale też zmniejsza dolegliwości. Odpowiednia dawka ruchu łagodzi uderzenia gorąca, uczucie zmęczenia, poprawia nastrój, wzmacnia kości.
Najprostszą formą aktywności jest spacer. Powinien być energiczny, najkorzystniej w formie szybszego marszu. Jego wyznacznikiem jest przyspieszone tętno i oddech (lekka zadyszka) oraz spocenie się. Możesz maszerować z kijkami nordic walking, dzięki którym lepiej opanujesz technikę maszerowania i odciążysz stawy. Rób to codziennie przez minimum 30 minut, 5 razy w tygodniu.
Gdy do tej pory mało chodziłaś, stopniowo zwiększaj długość, intensywność i czas marszu. Możesz np. zacząć od krótkiego dystansu, np. 10 minut i w kolejnych dniach wydłużać go o 5 minut. Zmieniaj tempo, idź przez 5 minut szybszym krokiem, potem kolejne 5 wolniejszym (i tak na zmianę). Rób też przerwy na odpoczynek, jeśli go potrzebujesz.