Jakie imię wybrać dla córki? Może piękne jak kwiat? Sprawdź, jakie kwiatowe imiona dla dziewczynek nadawane są w Polsce.
Kwiatowe imiona kojarzą się z delikatnością, pięknem, subtelnością, powabem. Nic więc dziwnego, że należą do najpopularniejszych niemal na całym świecie. Oto wybrane imiona, te najpopularniejsze i rzadziej wybierane. Skąd pochodzą i co mówią o osobach, które je noszą?
Królowa imion „kwiatowych” pochodzi ono od łacińskiego słowa rosa, czyli właśnie róża. W Polsce zaczęto go używać już w XV wieku.
Róże chętnie pomagają innym, nie zostawiając nikogo w potrzebie. Są też towarzyskie, lubią przebywać w gronie innych osób. Dobrze czują się w pracy zespołowej i chętnie współpracują, pdo warunkiem, że mogą przewodzić. W końcu Róża to królowa.
Najczęstsze zdrobnienia: Rózia, Różunia, Rozalka, Różyczka, Różanna.
Imieniny Róży: 6 marca, 7 maja, 9 lipca, 23 sierpnia, 13 grudnia.
29 751 kobiet w Polsce nosi imię Malwina
Pochodzenie tego imienia nie jest jasne. Kojarzy się jednak z malwami i właśnie takie znaczenie mu się przypisuje.
Osoby noszące to imię to indywidualistki, a także zdobywczynie. Wiedzą, czego chcą od życia i próbują to zdobyć. Lubią też być w centrum uwagi. Bywają jednak rozrzutne, czasami też mało praktyczne.
Zdrobnienia: Mali, Malik, Malina, Malineczka, Malinka, Malka, Malwa, Malwinia.
Malwina imieniny obchodzi: 4 lipca.
41 300 kobiet w Polsce nosi imię Liliana
Imię pochodzi z języka łacińskiego i oznacza – lilię. Określa ono kobietę piękną, czystą, białą jak kwiat lilii.
Liliany lubią podejmować ryzykowne wyzwania i nie boją się porażek. Są obowiązkowe i zorganizowane, ale nie zawsze dotrzymują słowa. Lubią wysługiwać się ludźmi. Typowe introwertyczki. Czułe i kochające, ale zazwyczajnie potrafiące tego okazać.
Zdrobnienia: Lilianeczka, Lilianka, Lilianusia, Lila, Lili, Lilka
Najbardziej popularną datą imienin Liliany jest 27 lipca.
13 433 kobiety w Polsce noszą imię Kalina
Imię ma polski rodowód, pochodzi od rośliny o tej samej nazwie. Kalina jest to krzew z charakterystycznymi, drobnymi, czerwonymi owocami.
Kaliny są osobami kreatywnymi, obdarzonymi licznymi talentami i wyobraźnią. Mają poczucie humoru, pozytywną energię, lubią dużo mówić. Są też przyjacielskie.
Zdrobnienia: Kalinka, Kalineczka, Kalinusia, Kalisia, Lineczka, Linka,
Imieniny: 11 lipca.
20 046 kobiet w Polsce nosi imię Rozalia
Imię pochodzące z łaciny, łączące w sobie nazwy dwóch kwiatów: róży i lilii.
Rozalie są niezależne i pewne siebie. Są bardzo aktywne, kipią wręcz energią. Nie zawsze wiadomo czego można się po nich spodziewać. Czasami nie panują nad swoimi emocjami. Ich sens życia to działanie. Zarażają entuzjazmem oraz radością życia. Nie przywiązują się specjalnie do ludzi i miejsc.
Zdrobnienia: Rozalka, Rosia, Rośka, Rózia
Najpopularniejszą datą imienin jest 15 lipca.
1884 kobiety w Polsce noszą imię Jaśmina
Jest to imię pochodzące z Persji, przywodzące na myśl krzew jaśminu. W oryginale jednak oznaczało „dar od Boga”.
Jaśminy są osobami pełnymi uroku i wdzięku. To kobiety inteligente, pełna uroku i wdzięku. Subtelne i delikatne, ale też uparte i nieustępliwe, gdy na czymś im zależy. To osoby z optymistycznym i pozytywnym nastawieniem do życia. Nie lubią monotonii.
Zdrobnienia: Jaśminka, Jaśka, Jasia, Jasiunia.
Imieniny: 24 listopada.
200 kobiet w Polsce nosi imię Flora
Imię to pochodzi od rzymskiej bogini kwiatów i wiosny. W Polsce zostało po raz pierwszy odnotowane w 1375 roku.
Flory są skryte i tajemnicze. Raczej zamknięte w sobie, niekiedy nieśmiałe. Lubią naturę i zwierzęta, nie przepadają natomiast za gwarem i tłumem. Są bardzo wrażliwe i łatwo je zranić.
Zdrobnienie: Florka, Florcia.
Imieniny:11 czerwca, 29 sierpnia, 5 października, 24 listopada i 29 listopada.
370 kobiet w Polsce nosi imię Hiacynta
Jest to żeńska forma imienia Hiacynt. Pochodzi od nazwy wiosennego kwiatu.
Osoby noszące to imię są niezależne, mają własne poglądy na wiele spraw. Charakteryzują się życiową mądrością, mają też dużą wiedzę. Są także wrażliwe i uczuciowe. Jednocześnie skłonne są do przeżyć duchowych, mistycyzmu, religijności. Zdolne do poświęceń dla celów wyższych.
Zdrobnienia: Hiacyntka, Hiacysia, Hiacynia, Cysia, Cynia, Jacynka, Jacysia.
Hiacynta imieniny obchodzi 30 stycznia i 20 lutego.
929 kobiet w Polsce nosi imię Dalia
Imię Dalia pochodzi od nazwy kwiatu – dalii właśnie. Z kolei nazwa kwiatu pochodzi od nazwiska szwedzkiego botanika - Andersa Dahla.
Dalie są spokojne i cierpliwe. Nie lubią pośpiechu. Podobnie jak gier, ponieważ nie przepadają za rywalizacją. Mają pozytywne nastawienie do życia, lubią cieszyć się pięknem, które dostrzegają wokół. Z tego powodu znakomicie realizują się jako przyrodniczki czy przewodniczki turystyczne.
Zdrobnienia: Dalcia, Dalka, Dalusia, Daleczka.
Dalia obchodzi imieniny 25 września i 29 października.
402 kobiety w Polsce noszą imię Narcyza
Imię kojarzy się jednoznacznie z kwiatem. Pochodzi jednak od greckiego imienia Narcyz, które oznacza odurzający, znieczulający.
Narcyzy są towarzyskie, lubią otaczać się przyjaciółmi i znajomymi. Nie są zapatrzone w siebie, jak sugerowałby męski odpowiednik imienia. Są ambitne, stale pracują nad sobą, mając świadomość swoich wad. W życiu uczuciowym są wierne i oddane.
Zdrobnienia: Narcyś, Narcia, Cysia, Cynii, Narka.
Najczęściej Narcyzy obchodzą imieniny 18 marca.
Niektóre imiona nie kojarzą się nam zwykle z kwiatami, ale ich pochodzenie bywa też „kwiatowe”, tylko w innych językach. Do najpopularniejszych z nich należą: Małgorzata, Zuzanna, Wioleta, Jolanta.
W dawniejszych czasach imiona pochodzące od kwiatów były bardziej popularne. Od roślin wywodzą się takie imina jak: Malina, Laura, Jagoda. Niektóre znane nam imiona „kwiatowe” rzadko już występują. Są to np.: Kwiatosława, Gardenia, Arnika, Nasturcja, Melisa. Roślinne konotacje ma także imię Tamara, oznaczające w języku aramejskim palmę daktylową.