Dzielżany to jedne z piękniejszych letnio-jesiennych kwiatów ogrodowych. Zachwycają intensywnymi kolorami i są proste w uprawie. Jak je pielęgnować, by pięknie i bujnie kwitły? Co posadzić obok dzielżanów, by stworzyć piękne kompozycje w ogrodzie? Poznaj najpiękniejsze gatunki i odmiany dzielżanów.
Spis treści
Do rodzaju dzielżan (Helenium) należy ok. 40 gatunków roślin jednorocznych, dwuletnich oraz bylin, spośród których najczęściej uprawiany jest dzielżan ogrodowy (Helenium hybridum), powstały w wyniku krzyżowania się gatunków.
Rośliny te mają wzniesiony pokrój i mogą osiągać nawet ponad 150 cm wysokości. Zarówno ich podłużne liście, jak i cienkie, sztywne łodygi zwieńczone barwnymi kwiatostanami w większości przypadków pokryte są włoskami.
Dzielżany najlepiej rozwijają się na stanowiskach słonecznych lub lekko zacienionych. Świetnie czują się w żyznym, przepuszczalnym, próchniczym i umiarkowanie wilgotnym podłożu, ale radzą sobie w każdej przeciętnej glebie. Dobrze znoszą krótkie okresy suszy, lecz gdy opady nie występują przez dłuższy czas, rośliny należy obficie podlewać. W przeciwnym razie będą słabiej kwitnąć, a ich dolne liście zaczną usychać.
Uprawę rozpoczynamy w okresie od lutego do czerwca lub od września do października. W małych doniczkach umieszczamy po 2-3 nasiona, przykrywamy je warstwą piasku lub wermikulitu i zapewniamy im temp. 18-22°C.
Dzielżany wysadzamy w okresie od kwietnia do września. W przypadku odmian niższych zaleca się rozstawę ok. 45 x 45 cm, odmiany wyższe najlepiej umieszczać w ziemi w 55-centymetrowych odstępach. Warto też obsadzić je niższymi, gęstymi gatunkami, ponieważ mają tendencję do gubienia dolnych liści.
Po ok. 3 latach uprawy dzielżany zwykle wymagają odmłodzenia. Wówczas przy okazji warto je rozmnożyć. Powstałe sadzonki można od razu przenieść na miejsce stałe, ale w celu lepszego ukorzenienia lepiej najpierw posadzić je na rozsadniku. Zabieg przeprowadzamy w marcu lub kwietniu.
Sadzonki pędowe pobieramy z wierzchołków pędów w okresie od kwietnia do maja. Następnie umieszczamy w piaszczysto-torfowym podłożu, dbając o utrzymanie stałej wilgotności. Po ok. 3 tygodniach ukorzenione sadzonki przenosimy na miejsce stałe.
Dzielżany wykazują również odporność na niskie temperatury, więc nie wymagają okrywania przed nadejściem zimy. Nie są też podatne na choroby i szkodniki, w związku z czym nie potrzebują specjalnych zabiegów ochronnych.
Choć dzielżany to jedne z tych wspaniałych roślin, które nie mają zbyt wielu wymagań uprawowych, musimy pamiętać o ich regularnym dokarmianiu. Najlepiej zasilać je kompostem lub nawozami przeznaczonymi do roślin kwitnących. Możemy też sięgnąć po preparat długodziałający, który wystarczy zastosować tylko raz w ciągu sezonu (wiosną).
Rośliny warto również przycinać, skracając pędy kwiatostanowe, gdy minie już ich urok. Dzięki temu prostemu zabiegowi pobudzimy dzielżany do obfitszego kwitnienia w kolejnym sezonie. W doborowym towarzystwie Rośliny te sprawdzą się niemal na każdej rabacie, ale odpowiednio przemyślane nasadzenia sprawią, że nasz ogród zamieni się w zaczarowany zakątek!
Miododajne kwiaty o intensywnych, ciepłych barwach charakteryzują się wypukłym, półkulistym koszyczkiem. Mogą przyjmować odcienie żółci, pomarańczu i czerwieni. W zależności od odmiany dekorują rabaty od początku lata aż do jesieni, przyciągając kolorowe motyle i pszczoły.
Wyświetl ten post na Instagramie
Kwiaty tego zjawiskowego dzielżanu jesiennego zdobią rabaty od czerwca do września.
Wyświetl ten post na Instagramie
Ten żółty dzielżan ogrodowy może osiągać nawet 150 cm wysokości! Kwitnie od lipca do września.
Wyświetl ten post na Instagramie
Wyjątkowa czerwona odmiana dzielżanu Mariachi dorasta do 50 cm.
Wyświetl ten post na Instagramie
W pełni żółte kwiatostany o kulistych środkach i średnicy ok. 5 cm pojawiają się na roślinie od czerwca do września. Ta dość niska odmiana dzielżanu ogrodowego zwykle dorasta do 50-60 cm.
Wyświetl ten post na Instagramie
Zachwycający dzielżan ogrodowy o intensywnie czerwonych płatkach. Może osiągać nawet 110 cm wysokości. Kwitnie od lipca do września.
Wyświetl ten post na Instagramie
To chyba najbardziej nietypowy dzielżan w całej grupie! Kwiatostan odmiany nazwanej jesiennym lizakiem ma postać kulki z falbanką niewielkich żółtych płatków.
Wyświetl ten post na Instagramie
Wyróżnia się dwoma rzędami płatków, które dają efekt pełnego kwiatostanu. Stąd też nazwa tej odmiany – „double trouble” oznacza... podwójny problem.
Wyświetl ten post na Instagramie
Od lipca do września roślina ta obsypuje się oryginalnymi kwiatami o brązowych środkach oraz rurkowato zwiniętych pomarańczowo-żółtych płatkach.
Do rodzaju dzielżanów należy około 40 gatunków. Ale te cztery są szczególnie popularne w Polsce i najczęściej goszczą w naszych ogródkach.
Wyświetl ten post na Instagramie
Ma 30-100 cm wysokości. Od lipca do sierpnia obsypuje się dużymi kwiatostanami o średnicy ok. 8 cm.
Wyświetl ten post na Instagramie
Może mieć 130 cm lub tylko 50 cm, np. "Red Jewel". Od lipca do października wytwarza ok. 5-centymetrowe kwiaty.
Wyświetl ten post na Instagramie
Osiąga 20-100 cm, a jego koszyczki kwiatowe ok. 3,5 cm. Kwitnie od lipca do sierpnia. Na zdj. 'Tiny Dancer'.
Wyświetl ten post na Instagramie
Dorasta do 150 cm, ale istnieją też niższe odmiany, np. 'Mardi Gras' (na zdj.). Jego kwiaty mają 3-5 cm średnicy.
Dzielżany najlepiej prezentują się w mieszanych aranżacjach naturalistycznych, zestawione np. z pszczelnikami mołdawskimi, złocieniami, jeżówkami, krwawnikami, ostróżkami, daliami lub kannami i nawłociami oraz żółtymi rudbekiami czy słonecznikami wierzbolistnymi. Dobrym sąsiedztwem są też budleje Dawida, a także różowa tawułka Arendsa i biały przetacznik kłosowy. Niskie dzielżany warto sadzić z przodu rabaty wraz z kocimiętką czy szałwią omszoną.
Żółte, rdzawe i czerwone kwiaty wspaniale prezentują się nie tylko z równie jaskrawymi roślinami, ale także w otoczeniu majestatycznych traw ozdobnych, np. trzcinników ostrokwiatowych czy sadźców.
Młode pędy i liście często padają ofiarą ślimaków. Aby ochronić okazy przed tymi szkodnikami, uprawiajmy je w sąsiedztwie nielubianych przez ślimaki roślin, np.: szałwii, bylicy piołun, rumianku, nachyłka, przywrotnika ostroklapowego czy krwawnika.
Dzielżany doskonale nadają się do letnich oraz jesiennych dekoracji. Można ozdobić nimi mieszkanie, przedogródek czy taras.
Gdy wraz z początkiem jesieni zaczynają żółknąć liście drzew, to idealny moment na stworzenie z nich wieńca! Udekorujmy go wciąż jeszcze kwitnącymi dzielżanami oraz innymi kwiatami w odcieniach żółci, pomarańczu i czerwieni, np. gerberami.
Niskie odmiany znakomicie prezentują się także w pojemnikach. W zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać, możemy sadzić je w jaskrawych donicach, tworząc niemal neonowe aranżacje, lub w nieco bardziej stonowanych pojemnikach, np. koszach i skrzynkach.
Dzielżany świetnie sprawdzają jako kwiaty cięte. Można wstawić je do wazonu z wodą lub powbijać w wilgotną gąbkę florystyczną umieszczoną w wyścielonym folią koszyku. Często są też wykorzystywane w suchych bukietach.