Dalie to jedne z najpiękniejszych i najokazalszych kwiatów ogrodowych. Różnorodność odmian dalii zachwyca! Ich kwiaty mogą mieć różne kolory i kształty w zależności od odmiany i mogą osiągać do nawet ponad 20 cm średnicy. Zdecydowanie warto je mieć na swojej rabacie. Jak pielęgnować, podcinać, podwiązywać dalie i jak je przechowywać zimą? Poznaj najpiękniejsze odmiany dalii i sprawdź, z czym je posadzić w ogrodzie.
Spis treści
Latem, kiedy dalie kwitną najpiękniej i najintensywniej, wszyscy się nimi zachwycamy. Wystarczy rozpocząć ich uprawę, żeby szybko przekonać się, jak bardzo zróżnicowane są kwiaty dalii pod względem kolorów, kształtów i rozmiarów.
Pamiętajmy, że nawet w sierpniu nadal warto nawozić rośliny szybkodziałającą odżywką w płynie lub preparatem dolistnym, np. do pomidorów, o dużej zawartości potasu, które dostarczą roślinom wszystkie składniki odżywcze niezbędne do wytwarzania pąków i kwiatów. Ważne również jest podlewanie zwłaszcza w okresach suszy. Nie zapominajmy także o obrywaniu wszystkich obumarłych, brązowych liści przy podstawie roślin.
Tak. Dalie będą wypuszczać pąki aż do pierwszych mrozów, pod warunkiem, że przez cały czas będziemy obcinali przekwitnięte kwiaty. Starajmy się zatem regularnie przeglądać nasze dalie i ścinajmy przekwitnięte kwiaty przy podstawie łodygi, zanim roślina zdąży wytworzyć nasiona, ponieważ proces ten kosztuje ją sporo energii.
Łodygi ścinamy tuż pod pierwszym węzłem liści, a wkrótce pojawi się nowy odrost. Jeżeli tego nie zrobimy, nasza grządka z daliami szybko zamieni się w gąszcz łodyg. Można również ścinać kwiaty z pędami i tworzyć z nich bukiety do wazonów, dzięki czemu połączymy przyjemne z pożytecznym.
Niektóre odmiany dalii warto podwiązywać. Jeżeli mamy w ogrodzie okazy o wyjątkowo wysoko umieszczonych kwiatach czy długich łodygach, zabezpieczmy rośliny przed złamaniem, zwłaszcza jeśli są to odmiany o szczególnie ciężkich kwiatach. Dołóżmy dodatkowe podpory, które zapobiegną przechylaniu się rośliny, gdyż jego konsekwencją może być nawet zniszczenie kłączy.
Owady te, popularnie zwane szczypawkami, nie są groźne ani dla ludzi, ani dla roślin. Uwielbiają jednak chować się w zagłębieniach płatków dalii i przy okazji je podgryzać. Aby pozbyć się owadów, ustawmy wokół, jeszcze zanim dalie rozpoczną kwitnienie, ceramiczne doniczki wypełnione słomą (do góry dnem). Możemy zawiesić je na wbitych w ziemię tyczkach. Skorki wybiorą je zamiast kwiatów.
Wyświetl ten post na Instagramie
Dalia o zjawiskowym kształcie kwiatów, które osiągają 10 cm średnicy. Krzew dorasta do 100 cm wysokości. Jest idealny na tło rabaty.
Wyświetl ten post na Instagramie
To odmiana, której kwiaty składają się z żółtych płatków przeciętych w środku przepięknym, czerwonym pierścieniem.
Wyświetl ten post na Instagramie
Kwiaty o pomarańczowo-łososiowej barwie. Długie płatki języczkowe otaczają płatki króciutkie, tworzące najeżony środek.
Wyświetl ten post na Instagramie
Odmiana o białych kwiatach ze złotym środkiem, która dorasta do 120 cm wysokości. Kwiaty mają średnicę 12 cm.
Wyświetl ten post na Instagramie
Jedna z najbardziej klasycznych odmian czerwonych dalii. W zależności od podłoża osiąga wysokość od 50 do nawet 100 cm.
Wyświetl ten post na Instagramie
Piękna dalia w kolorze ciepłego różu. Jej płatki na krawędziach mają subtelny, złocisty odcień. Kwiaty osiągają aż 15 cm średnicy!
Wyświetl ten post na Instagramie
Ta pomarańczowa odmiana osiąga pokaźne rozmiary, bo dorasta aż do 120-180 cm. Kwiaty mają 10 cm średnicy i są doskonałe do bukietów.
Wyświetl ten post na Instagramie
Płatki w kolorze miękkiego różu z kremowo-żółtymi podtonami – kwiaty tej dalii osiągają aż 25 cm średnicy. Krzew dorasta do 150 cm.
Wyświetl ten post na Instagramie
Odmiana o kwiatach wielkości 10 cm. Białe płatki mają lawendowe akcenty.
Wyświetl ten post na Instagramie
Odmiana o burgundowych, aksamitnych kwiatach. Dorasta do ok. 100 cm.
Wyświetl ten post na Instagramie
Kultowa odmiana o kulistych, różowych kwiatach. Dorasta do 70-80 cm.
Wyświetl ten post na Instagramie
Żółte kwiaty kwitną na pędach dorastających do 150 cm.
Wyświetl ten post na Instagramie
Ognista pomarańczowo-czerwona odmiana dorasta do 120 cm wysokości.
Wyświetl ten post na Instagramie
Ma pomarańczowe kwiaty z czerwonymi cętkami.
Wyświetl ten post na Instagramie
Spiczaste fuksjowe płatki są poprzetykane białymi. Dorasta do 110 cm.
Wyświetl ten post na Instagramie
Ta niemal idealnie biała odmiana z kremowym środkiem dorasta do 110 cm.
Dalie talerzowe to grupa odmian o wybitnie dużych kwiatach, które osiągają 20-25 cm średnicy (czyli wielkość stołowego talerza). Wśród kultywarów znajdziemy okazy w rozmaitych barwach, np. złocistej 'Bilbao' zdjęcie 1), paskowanej na brzoskwiniowo-różowo 'Cafe Au Lait Twist' (zdjęcie 2), czy fuksjowej 'Cafe Au Lait Royal' (zdjęcie 3). Dorastają do ok. 100 cm wysokości.
Wyświetl ten post na Instagramie
Wyświetl ten post na Instagramie
Wyświetl ten post na Instagramie
Te bujne kwiaty doskonale pasują do większości bylin.
Sposobem na stworzenie rustykalnej, stylowej rabaty jest zestawienie dalii z takimi bylinami jak liliowce, liatry kłosowe, rudbekie, alstremerie czy floksy, a jeśli połączymy brązowe i złociste trawy z kolorowymi daliami, nadamy tradycyjnemu stepowemu nasadzeniu bardziej nowoczesny charakter.
Natomiast sadząc dalie z letnimi roślinami ozdobnymi rosnącymi w doniczkach i na rabatach, np. mieczykami czy krokosmiami, uzyskamy olśniewający efekt! Idealnym towarzyszem będzie też kosmos czy aminek większy o kwiatostanach w kształcie baldachów, a także krzewy, np. purpurowy perukowiec, niebieski prusznik czy budleja.
Do dalii świetnie pasują też trawy ozdobne, np. rozplenica. Pamiętajmy, że jeśli wybierzemy kolor pasujący do roślin, które już rosną na grządce, a ponadto dopasujemy na zasadzie kontrastu kształt kwiatostanów do otaczających je form i struktur, jesteśmy na najlepszej drodze do uzyskania spektakularnego efektu.
Dalie to kwiaty o rustykalnym, wiejskim rodowodzie. To były ukochane kwiaty w ogrodach naszych babć! Dlatego niesłychanie pięknie będą wyglądały w postarzanej oprawie z cynkowanych donic czy konewek. Uroczo zaprezentują się z trytomami w wyplatanej ze słomy torbie. Dekorację o angielskim rodowodzie wykonamy, gdy wstawimy dalie razem z kwiatami hortensji i liśćmi derenia do cementowej donicy.
Z dodatkiem dalii można przygotować też piękny, kwiatowo-owocowy wieniec. Dekorację ułóżmy na gąbce florystycznej. Wybierzmy barwy późnego lata i jesieni, aby rozświetlić otoczenie. Oprócz dalii sprawdzą się tu gerbery, róże, słoneczniki, minidynie, jabłuszka i owoce ognika.