Olejek rozmarynowy to naturalny i skuteczny sposób na poprawę kondycji skóry głowy oraz włosów. Stanowi doskonałą alternatywę dla drogeryjnych, wzmacniających wcierek. Przeczytaj, jak go stosować, jak często oraz jakie są przeciwwskazania.
Rozmaryn to coś więcej niż tylko aromatyczne zioło, które wzbogaca smak potraw. Dzięki imponującej liście składników odżywczych jest też potężnym graczem w pielęgnacji włosów. Pozyskiwany z niego olejek uznawany jest za jeden z najskuteczniejszych, naturalnych sposobów na zahamowanie wypadania, walkę z łupieżem oraz poprawę ich kondycji.
Olejek rozmarynowy pozyskiwany jest z liści i gałązek rozmarynu. Roślina ta ma wyrazisty, charakterystyczny zapach, a jej właściwości zdrowotne i pielęgnacyjne były znane już w starożytności. Olejek rozmarynowy jest często stosowany w pielęgnacji włosów ze względu na swoje właściwości stymulujące, wzmacniające i poprawiające ogólną kondycję włosów. Poprawia krążenie krwi w skórze głowy, co może stymulować mieszki włosowe i przyspieszać wzrost włosów. Regularne stosowanie może pomóc w zapobieganiu przerzedzaniu się włosów.
Esencja bogata jest m.in. w cyneol, kamforę oraz antyoksydanty, które przyczyniają się do poprawy kondycji włosów oraz skóry głowy. Działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwutleniająco.
Olejek rozmarynowy bywa polecany jako naturalny środek na wypadanie włosów. Badania wykazują, że w przypadku długotrwałego stosowania może być równie skuteczny jak minoksydyl (lek stosowany w łysieniu androgenowym).
Olej z czarnuszki zahamuje wypadanie włosów i przyspieszy ich wzrost. Jak go stosować?
Olejek rozmarynowy to skuteczne rozwiązanie na wiele problemów m.in. utratę blasku, łupież, stany zapalne oraz nadmierne wypadanie.
Olejek rozmarynowy szczególnie polecany jest osobom mającym problem z przetłuszczającą się skórą głowy, łupieżem oraz nadmiernym wypadaniem. Pomocny będzie również dla tych, których włosy potrzebują intensywnej regeneracji — utraciły blask, są suche, łamią się i rozdwajają. Aromatyczna esencja szybko przywróci im zdrowy, piękny wygląd.
Istnieje kilka sposobów na włączenie olejku rozmarynowego do codziennej rutyny. Ze względu na intensywne działanie należy zachować szczególną ostrożność i zawsze go rozcieńczać, aby uniknąć podrażnień.
Masaż skóry głowy z wykorzystaniem olejku rozmarynowego to najprostszy i najskuteczniejszy sposób na porost włosów.
Aby przygotować wzmacniającą wcierkę, wymieszaj ok. 5-10 kropli olejku rozmarynowego z 2 łyżkami oleju nośnikowego np. oleju z awokado, oleju kokosowego, olejku rycynowego lub oliwą z oliwek i rozprowadź na skórze. Masuj okrężnymi ruchami ok. 5 minut. Pozostaw na 30 minut lub, dla lepszych efektów, na kilka godzin. Następnie umyj włosy dwukrotnie delikatnym szamponem. Zabieg należy powtarzać 2-3 razy w tygodniu lub przed każdym myciem, jeśli włosy są w bardzo złej kondycji.
Wspaniałe efekty uzyskamy też stosując płukankę rozmarynową. Dodaj ok. 5-10 kropli do szklanki ciepłej szklanki wody i dokładnie wymieszaj. Polej przygotowanym płynem umyte włosy i skórę głowy, delikatnie wmasuj i pozostaw na kilka minut. Na koniec spłucz obficie chłodną wodą.
Płukankę możesz również przygotować z suszonego rozmarynu. Wystarczy zalać 2-3 łyżki gorącą wodą, odczekać, aż płyn ostygnie i przefiltrować.
Innym sposobem na włączenie olejku rozmarynowego do pielęgnacji jest dodanie kilku kropli do ulubionego szamponu i odżywki.
Połącz olejek rozmarynowy (ok. 5 kropli) z dojrzałym bananem, awokado, miodem lub żelem z siemienia lnianego. Maseczkę rozprowadź na umytych, wilgotnych włosach, załóż czepek i pozostaw na ok. 15 minut. Po upływie tego czasu dokładnie spłucz. Pasma będą nawilżone i lśniące. Dla najlepszych efektów maseczkę stosuj regularnie 1-2 razy w tygodniu.
Olejek rozmarynowy możesz również dodać do maski kupionej w drogerii.
Olejek rozmarynowy uznawany jest za bezpieczny, jednak ze względu na silne działanie należy pamiętać o kilku ważnych zasadach: