Rozmaryn od wieków znajduje zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w medycynie naturalnej. Jego aromatyczne liście nie tylko dodają potrawom intensywnego smaku, ale także kryją w sobie liczne właściwości zdrowotne. Jak wykorzystywać rozmaryn w kuchni? Jakie ma właściwości zdrowotne? Sprawdź, jak zrobić i stosować olejek, ekstrakt, nalewkę i napar z rozmarynu.
Spis treści
Rozmaryn wyglądem przypomina gałązkę świerka, pachnie bardzo intensywnie, znany jest i wykorzystywany na różne sposoby od czasów starożytności. Rozmaryn stosowany jest od wieków w kuchni, jako aromatyczna przyprawa. Ma jednak również liczne i cenione właściwości zdrowotne, stosuje się go także w kosmetyce, jako roślinę ozdobną i do dekoracji, na przykład stołów. Gałązki rozmarynu mają też znaczenie symboliczne. Był on uważany swego czasu za symbol wiernej miłości. Stąd nawiązanie do tej rośliny w bardzo niegdyś popularnej piosence żołnierskiej: „O mój rozmarynie, rozwijaj się”. W hiszpańskiej Andaluzji, zwłaszcza w Granadzie i Sewilli uliczne sprzedawczynie próbują wcisnąć gałązki rozmarynu turystom, oczywiście - na szczęście.
Rozmaryn, a dokładnie rozmaryn lekarski (Salvia rosmarinus/Rosmarinus officinalis), pochodzi z basenu Morza Śródziemnego. Rosnący dziko rozmaryn spotkamy najczęściej we Francji, Włoszech, Grecji, Hiszpanii, Grecji oraz u wybrzeży Morza Czarnego, a także w Stanach Zjednoczonych i Meksyku. W pozostałych regionach świata, również w Polsce, rozmaryn uprawiany jest jako roślina doniczkowa. W kulturze chrześcijańskiej rozmaryn towarzyszy wizerunkom Matki Boskiej, oznacza czystość i dziewictwo.
W Polsce rozmaryn spopularyzowali benedyktyni, włączając to zioło do lecznictwa, którym się zajmowali. Jednocześnie rozmaryn stał się też rośliną bardzo symboliczną, zaczął towarzyszyć weselom: bukiety z wplecionymi gałązkami rozmarynu także dzisiaj noszą goście weselni, druhny i drużbowie oraz innym uroczystościom rodzinnym. Rozmaryn w Polsce symbolizuje radość i szczęście rodzinne. Podobne znaczenie przypisuje się rozmarynowi w krajach śródziemnomorskich.
Rozmaryn jest rośliną ciepłolubną i długowieczną, uprawiany w doniczce trzeba przesadzać co najmniej co 3 lata, a najlepiej co rok. Nie jest to łatwe, ponieważ roślina ma silny system korzeniowy, który w naturze rozrasta się nawet na 2 metry.
Liście wyrastają z długiej łodygi, która w kolejnych latach robi się zdrewniała i twarda. Rozmaryn w korzystnych warunkach dorasta nawet do wysokości dwóch metrów.
Roślina najbardziej znana jest jako przyprawa. Ma charakterystyczny, mocny i korzenny zapach. Jako przyprawa rozmaryn występuje nie tylko w kuchni śródziemnomorskiej, choć tam jest najczęściej stosowany. W kuchni polskiej jest również bardzo popularny. Wzbogaca smak i aromat wielu potraw, znakomicie komponuje się zwłaszcza z drobiem, dziczyzną, jagnięciną. Niekiedy również stosuje się go do ryb, a nawet wina, zwłaszcza grzanego lub zimowej herbaty.
Ciekawym zastosowaniem jest dodawanie tej przyprawy do pieczonych, czy grillowanych warzyw oraz do pieczenia chleba.
Do przyprawiania mięs używa się najczęściej całych gałązek rośliny, ale także samych liści. Listki można również z powodzeniem dodawać do zup.
Roślina od wieków znana jest zarówno jako przyprawa i stosowana jest w kuchni, jak i zioło lecznicze, mające duże możliwości dobroczynnego wpływu na zdrowie.
Rozmaryn, a zwłaszcza pozyskiwany z niego olejek rozmarynowy oraz wytwarzane wyciągi, jest źródłem związków fenolowych. Roślina zawiera też flawonoidy (luteolinę, genkwaninę, diosmetynę i ich glikozydy), ponadto garbniki, di- i triterpeny. Znajdziemy w niej też dużo wapnia, żelaza, magnezu, manganu, cynku, selenu, witaminy A, B6 oraz C.
Rozmaryn to zioło o licznych właściwościach zdrowotnych. Działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i antybakteryjnie, dzięki czemu wspomaga walkę z infekcjami. Poprawia krążenie krwi, co korzystnie wpływa na pracę mózgu, pamięć i koncentrację. Rozmaryn jest również bogaty w antyoksydanty, które pomagają w ochronie komórek przed uszkodzeniami, oraz wspiera trawienie, łagodząc problemy żołądkowe. Może także działać relaksująco, łagodząc stres i napięcie.
Olejek i ekstrakt z rozmarynu mają liczne właściwości zdrowotne. Działają przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo, wspomagając leczenie infekcji i stanów zapalnych. Olejek rozmarynowy poprawia krążenie, co może łagodzić bóle mięśni i stawów, a także wspierać zdrowie skóry i włosów. Ekstrakt z rozmarynu jest bogaty w antyoksydanty, chroniąc komórki przed stresem oksydacyjnym. Oba produkty mogą również poprawiać pamięć i koncentrację, działając stymulująco na układ nerwowy.
Znajdziemy go w kwiatach oraz liściach rozmarynu, niewielkie ilości także w łodygach rośliny. Więcej olejku znajduje się w wysuszonym rozmarynie niż świeżym. Olejek ma bardzo wyrazisty zapach i nieco gorzki smak.
Niezależnie, czy stosuje się olejek rozmarynowy wewnętrznie, czy zewnętrznie, zawsze trzeba zachować ostrożność. Stosowany na skórę i doustnie powinien być rozcieńczony. Nie jest polecany alergikom, kobietom w ciąży, chorym na nadciśnienie i padaczkę.
Ma wygląd brązowego oleju, o mocnym, charakterystycznym dla rozmarynu, zapachu. Dawniej był stosowany głównie jako środek konserwujący. Z czasem zaczęto doceniać także jego właściwości terapeutyczne. Ma on silne właściwości przeciwutleniające, zwalcza bakterie odpowiedzialne za próchnicę zębów. Od niedawna wiadomo także, że alkoholowe ekstrakty z rozmarynu mogą mieć wpływ na obniżenie poziomu glukozy we krwi.
Aromatyczne liście rozmarynu mogą posłużyć do przygotowania domowych preparatów, takich jak olejki, napary czy maści. Dzięki swoim przeciwzapalnym, antybakteryjnym i wzmacniającym właściwościom, rozmaryn może wspomóc leczenie wielu dolegliwości i poprawić ogólne samopoczucie. Poniżej znajdziesz kilka prostych przepisów na zdrowotne preparaty z rozmarynu, które można przygotować w domu.
Przygotowuje się ją na bazie alkoholu. Nalewka z rozmarynu wzmacnia organizm, poprawia odporność, rozgrzewa, zwalcza stany zapalne układu oddechowego, kaszel, katar, przeziębienie i gorączkę. Łagodzi też napięcie nerwowe, zmniejsza stres i ułatwia zasypianie. Nalewka działa rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, w ten sposób łagodzi bóle brzucha, wzdęcia, nudności i zaparcia.
Przepis na nalewkę z rozmarynu
Składniki:
Przygotowanie:
Stosowanie:
Nalewka nie jest wskazana dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, uczulonych na rozmaryn, biorących leki wchodzące w interakcje z alkoholem.
Łagodzi infekcję górnych dróg oddechowych, zwalcza drobnoustroje, działa rozgrzewająco, napotnie, wykrztuśnie i wzmacniająco. Stosuje się go na katar, bolące gardło, kaszel i gorączkę. Działa również przeciwwrzodowo i uspokajająco. Chroni wątrobę.
Napar z rozmarynu można przygotować zarówno z suszonych, jak i świeżych liści.
Składniki:
Przygotowanie:
Taki napar będzie miał intensywnie ziołowy smak. Możemy dodać imbir, natomiast smak naparu poprawi miód. Nim go dodamy, trzeba nieco przestudzić napar.
Składniki:
Przygotowanie:
Gałązkę rozmarynu można również dodać do czarnej herbaty, najlepiej w towarzystwie plasterka cytryny lub pomarańczy, kawałka imbiru, miodu.
Rozmaryn powszechnie jest wykorzystywany w kosmetyce, głównie jaki składnik szamponów i odżywek do włosów, balsamów, żeli do kąpieli, past do zębów.
Decydują o tym antybakteryjne i antyseptyczne właściwości rozmarynu, Dzięki nim
Silny aromat olejku rozmarynowego, stosowanego w pastach do zębów pomaga usuwać bakterie i zwalczać nieświeży oddech.
Ekstrakt z rozmarynu stosuje się w kosmetykach pielęgnacyjnych do ciała, a także jako środek zmniejszający obrzęki, gojący, poprawiający przepływ krwi w skórze, zmniejszający ból mięśni i stawów.
Wyciąg doskonale nadaje się do przedłużania trwałości kosmetyków, soków, napojów i innych produktów kosmetycznych ze względu na silne przeciwutleniające i przeciwbakteryjne działanie. Może być stosowany zamiast sztucznych konserwantów.
W Polsce uprawia się odmiany różniące się między sobą pokrojem, ulistnieniem i barwą kwiatów. Są to m.in.:
Rozmaryn można rozmnożyć wysiewając nasiona albo sadząc ukorzenione roślinki.