Kwiaty lipy są skutecznym środkiem uspokajającym w napięciach nerwowych i stanach rozdrażnienia. Jak zrobić z nich napar, nalewkę, kąpiel, które ukoją nerwy i pomogą zasnąć?
Spis treści
Herbatą z lipy najczęściej wspieramy się w przeziębieniu, działa bowiem napotnie i przeciwgorączkowo. Ale warto wiedzieć, że lipa jest też bezpiecznym środkiem uspokajającym – łagodzi napięcie i drażliwość, działa przeciwlękowo. Lipa pomaga w bezsenności, nerwobólach i migrenach. Nieznacznie obniża ciśnienie krwi.
Lipa zwykle kwitnie na przełomie czerwca i lipca, a słodka woń lipy to jeden z najpiękniejszych zapachów lata. Gdy dobrze wysuszysz jej kwiaty, zatrzymasz go na cały rok. Kwiaty lipy, które można wykorzystać w celach leczniczych, muszą być w pełni rozwinięte, zdrowe, bez przebarwień i koniecznie zebrane w pogodny dzień.
Lipę zbieramy, kiedy kwiaty zaczynają się otwierać – zrywa się je razem z szypułką i podsadką, która wygląda jak listek. Taki surowiec jest najcenniejszy. Robimy to w słoneczny dzień. Suszymy w temperaturze do 40°C, ułożone cienką warstwą. Po rozkwitnięciu lipa szybko zawiązuje owoce, dlatego na zebranie kwiatów (zrywa się je razem z kwiatostanem) mamy zaledwie 1-2 dni.
W Polsce występują dwa gatunki lipy. W czerwcu kwitnie szerokolistna, a w lipcu bardziej aromatyczna – wąskolistna. Najpierw kwitnie odmiana szerokolistna, a 2 tygodnie później drobnolistna, ale obie mają podobne właściwości lecznicze. Kwiaty lipy zawierają liczne flawonoidy, kwercytynę i substancje śluzowe. Składniki są aromatyczne i łatwo przechodzą do roztworów alkoholowych i wodnych, warto zrobić zapasy na cały rok!
Uspokajająca herbata z lipy
Łyżkę stołową kwiatostanu zalej w szklance wrzącą wodą, przykryj i odstaw na 20 minut. Pij 3 razy dziennie po filiżance, najlepiej między posiłkami. Uwaga! Herbatka z lipy działa moczopędnie, więc nie możesz zapominać o odpowiednim nawadnianiu organizmu.
1 łyżkę kwiatu lipy zaparz w szklance wrzątku pod przykryciem. Napar z lipy dosłodź sokiem malinowym lub miodem. Herbatka wyciszy cię i pomoże zasnąć. Albo pij po szklance 3 razy dziennie między posiłkami jako łagodny środek uspokajający (bądź regenerujący po długotrwałym wysiłku umysłowym).
Wymieszaj w równych częściach wysuszone kwiaty lipy, czarnego bzu i nagietka oraz liście melisy lekarskiej. Łyżeczkę ziół wsyp do szklanki i zalej wrzątkiem. Wypij na wieczór.
Napój możesz przygotować również na mleku. Do rondelka wlej szklankę mleka, wsyp łyżeczkę ziołowej mieszanki i zagotuj. Przecedź przez sito. Dodaj miód do smaku.
Lipowa nalewka lekko obniża ciśnienie krwi, powoduje rozluźnienie napiętych mięśni i wycisza rozbiegane myśli.
Przepis I
Składniki:
Przygotowanie:
Nalewkę z kwiatów lipy przechowuj w ciemnym, chłodnym miejscu. Najwięcej leczniczych właściwości nalewka zachowuje przez rok. jak stosować. Pij po 1 łyżce nalewki 2 razy dziennie (po południu i wieczorem) przez 8-9 dni.
Przepis II
Składniki:
Przygotowanie:
Uspokajającą nalewkę lipową zażywaj po małym kieliszku (25 ml) przed snem.
Składniki:
Przygotowanie:
Przy kłopotach z zaśnięciem wypij łyżeczkę syropu lub dodaj do wieczornej herbaty.
Przepis I
Około 50 g kwiatów lipy zmieszaj z 30 g kłącza tataraku i po 20 g kwiatów lawendy i wrzosu. Zalej je 2 litrami wrzątku. Po 20 minutach odcedzony napar wlej do wanny, a zioła umieść w bawełnianym lub lnianym woreczku i zanurz w wodzie o temp. 35-38°. Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 20 minut.
Przepis II
8 łyżek suszonych kwiatów lipy zalej 2 szklankami letniej wody. Gotuj 20 minut na wolnym ogniu, przecedź. Dolej do wody w wannie. Kąpiel cię wyciszy, złagodzi nerwobóle.