Skóra na łokciach praktycznie pozbawiona jest gruczołów łojowych. Bez naturalnego natłuszczania szybko się przesusza, łuszczy, twardnieje. Przywrócenie jej miękkości, gładkości i zdrowego kolorytu nie jest skomplikowane.
Spis treści
Szorstka skóra na łokciach jest problemem, z którym boryka się wiele osób, niezależnie od wieku czy płci. To może nam przeszkadzać szczególnie wiosną i latem, kiedy odkrywamy ręce w lekkich ubraniach. Pragniemy przecież, aby nasza skóra była nie tylko zdrowa, ale i gładka, miękka w dotyku, po prostu estetyczna.
Skóra na łokciach często jest przesuszona, ponieważ pozbawiona jest gruczołów łojowych i nie otrzymuje wystarczającej ilości nawilżenia. Tym samym staje się szorstka i twarda. Aby temu zapobiec, dobrze jest regularnie stosować kremy nawilżające na tę okolicę.
Inną przyczyną przesuszenia skóry na łokciach jest nadmierna keratynizacja. Jest to proces, w którym skóra produkuje nadmiar keratyny – białka, które chroni ją przed szkodliwymi czynnikami. Nadmiar keratyny może prowadzić do powstania twardych i szorstkich plam na łokciach.
Brzydkiej skórze na łokciach sprzyja też częste pocieranie lub nacisk. Na przykład, jeśli często opierasz łokcie na biurku podczas pracy, skóra w tym miejscu może stać się szorstka.
Przyczyną suchej, szorstkiej i twardej skóry na łokciach bywają też schorzenia dermatologiczne, takie jak atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca.
Jeśli zauważysz, że skóra na twoich łokciach jest sucha, szorstka, a może nawet pękająca – działaj! Jest wiele domowych sposobów na radzenie sobie z tym problemem. Dzięki nim będziesz cieszyć się gładką i nawilżoną skórą bez konieczności odwiedzania salonu kosmetycznego.
Co zrobić gdy masz szorstkie łokcie? Pierwszym krokiem do wygładzenia skóry jest usunięcie zrogowaciałego naskórka – najlepiej zrobić to za pomocą gruboziarnistego peelingu (cukrowego, solnego, ryżowego) lub masażu szorstką rękawicą. Następnie nakładamy na skórę łokci odżywczy krem balsam. Możemy też nałożyć odżywczą maskę, zastosować zabieg z parafiny lub... okład z liści kapusty.
Wypróbuj proste domowe zabiegi, dzięki którym twarda i szorstka skóra na łokciach znów stanie się gładka, miękka, jednolita.
Możesz zmielić surowe ziarenka ryżu lub sięgnąć po otręby ryżowe. Są doskonałą bazą złuszczających naskórek mieszanek. Przepis: Dwie łyżki ryżowego proszku połącz z taką samą ilością posiekanych owoców żurawiny (możesz wykorzystać także suszone). Dodaj łyżeczkę oleju słonecznikowego. Po wymieszaniu wetrzyj w skórę łokci. Po 5 min zmyj ciepłą wodą. Osusz i wklep balsam. Zabieg powtórz po dwóch dniach.
Zmieszaj 2 łyżki cukru z 2 łyżkami oliwy. Następnie masuj łokcie okrężnymi ruchami. Zabieg powtarzaj co 3 dni. Tak pobudzona skóra lepiej wchłania nawilżające substancje.
Szorstką warstewkę naskórka najlepiej zlikwidują duże kryształki soli. Bogate w mikroelmenty, oprócz ścierania, odżywiają skórę. Przepis: 1/2 szklanki soli himalajskiej zmieszaj z 5 łyżkami oleju kokosowego. Dodaj kilka kropli pachnącego olejku eterycznego. Polecamy lawendowy – przyspiesza regenerację skóry. peelingiem masuj zwilżone łokcie. Spłucz. Nie używaj mydła ani żelu, by na skórze pozostał olejowy film.
Po peelingu jest najlepszy moment, żeby wmasować w skórę krem lub balsam, które ochronią ją przed wysuszeniem. Jeśli skóra na łokciach jest mocno przesuszona, warto zastosować maseczkę witaminową, zrobić kąpiel z parafiny lub okład z liści kapusty. Te zabiegi zadziałają silniej odżywczo i regenerująco.
To niezbędny element NMF, czyli naturalnej warstwy nawilżającej skóry. Składnik ten wiąże cząsteczki wody w tkankach. Działa też lekko złuszczająco. Co wieczór aplikuj na łokcie krem odżywczy z mocznikiem. Jego działanie zależy od stężenia tej substancji w kosmetyku. Jeśli krem lub balsam zawiera mniej niż 10 procent mocznika, przede wszystkim nawilża skórę. Do złuszczania konieczne jest większe stężenie (20–30 proc.) i to od takich preparatów warto walkę z szorstkością zacząć.
Są bardziej gęste niż balsamy, bo pełne olejów roślinnych. Nie wchłaniają się błyskawicznie, a otulają skórę i na długo zostawiają na niej warstwę, która przez wiele godzin chroni przed uciekaniem wody. Chronią też przed drażniącymi skórę tkaninami.
Warstewka parafiny zastygając na skórze, oddaje jej swoje ciepło. Rozszerzają się wówczas naczynia krwionośne, co przyspiesza odnowę naskórka i jego wygładzanie. Przepis: Rozpuść parafinę w kąpieli wodnej. Przelej do miseczki Zanurz w niej na 3-5 sekund łokcie. Po ich wyjęciu czekaj cierpliwie, aż wosk zastygnie. Po ok. 15 minutach skorupkę rozkrusz. Wmasuj krem nawilżający lub balsam z mocznikiem.
Odżywcze maski dostarczaj skórze witamin przyspieszających regenerację. Szczególnie cenne na mocne przesuszenie są witaminy A i E. Znajdziesz je nie tylko w kremach i maściach, ale też łatwej domowej masce.
Przepis na domową maskę witaminową: W miseczce zmieszaj rozgnieciony widelcem banan, 1 łyżeczkę miodu i 2 łyżeczki jogurtu naturalnego (np. typu greckiego). Połóż na łokcie. Okręć gazą. Zmyj po 15 minutach.
Możesz wykorzystać same liście lub połączyć je z innymi składnikami. Wybraną metodę stosuj 4 dni z rzędu.