Olejek z czarnuszki ma szerokie właściwości lecznicze i pielęgnacyjne, dlatego świetnie sprawdza się także na włosach. Szczególnie, że może skutecznie hamować ich wypadanie i przyspieszać wzrost nowych, co potwierdzają badania naukowe. Jest też ratunkiem dla łamliwych, suchych i słabych włosów, ponieważ wzmacnia je, odżywia, nawilża i sprawia, że są miękkie, wygładzone, mocne i zdrowe. Sprawdź, jak go stosować w domu i wykorzystać do przygotowania naturalnych kuracji.
Spis treści
Wśród wielu cennych właściwości leczniczych olejku z czarnuszki można wymienić jego zbawienny wpływ na włosy, który dodatkowo potwierdzają badania naukowe. Kuracje z olejkiem w roli głównej pomogą na wiele problemów z włosami czyniąc je mocnymi, gęstymi i lśniącymi.
Olejek pozyskiwany jest z nasion rośliny o nazwie czarnuszka siewna (Nigella sativa L.). Należy do rodziny jaskrowatych i pochodzi z Iraku i Turcji. Obecnie rośnie dziko w basenie Morza Śródziemnego. Czarnuszka siewna jest gatunkiem uprawianym w wielu krajach świata, także w Polsce.
Czarnuszka siewna ma nasiona poprzecznie zmarszczone, kanciaste o intensywnie czarnym kolorze. Zbiory nasion przeprowadza się, gdy mieszki je zawierające zmienią kolor na brunatny. W Polsce następuje do w połowie września.
Olej z nasion czarnuszki jest tłoczony na zimno, by zachować jak najwięcej leczniczych właściwości rośliny, ma miodowy lub ciemnobrązowy kolor oraz intensywny, korzenny zapach. Jest bogaty w kwasy tłuszczowe nienasycone, kwasy tłuszczowe nasycone, fosfolipidy i fitosterole. Jest także skarbnicą witamin i minerałów, m.in. witaminy E, A, F i witamin z grupy B oraz cynku, potasu, żelaza, miedzi i wapnia. Do najważniejszych substancji wchodzących w skład olejku z czarnuszki należy kwas linolowy, który stanowi 55,6%, kwas oleinowy – 24,3% oraz kwas palmitynowy – 12,5%. To przede wszystkim te składniki odpowiadają za zdrowotne i kosmetyczne właściwości olejku.
Olejek z czarnuszki należy do substancji o najbardziej szerokim spektrum działania na włosy. Pomaga rozwiązać większość problemów dotyczących włosów i skóry głowy.
Ma silne właściwości odżywcze, dzięki czemu doskonale regeneruje, odżywia od wewnątrz, wzmacnia i zabezpiecza włosy. Przy regularnym stosowaniu stają się mocne, gładkie, lśniące oraz łatwiej się rozczesują i układają. Olejek kompleksowo rozprawia się również z problemami skórnymi, w tym skóry głowy. Przy włosach przetłuszczających redukuje nadmiar sebum, a w przypadku problemów z łupieżem hamuje jego powstawanie.
W szczególności jednak olejek nadaje się do włosów nadmiernie wypadających. Wzmacnia bowiem cebulki włosów zapobiegając ich wypadaniu oraz stymuluje je, dzięki czemu przyspiesza porost nowych włosów. To z kolei zapewnia piękne i gęste włosy nawet osobom dotychczas borykającym się z łysieniem. Co ciekawe, działanie olejku z czarnuszki na wypadanie włosów potwierdzają liczne badania naukowe. Dzięki temu olejek z czarnuszki wchodzi w skład wielu profesjonalnych preparatów zapobiegającym wypadaniu i stymulującym porost włosów.
Spośród wszystkich wymienionych właściwości olejek z czarnuszki najbardziej jest ceniony jako skuteczne lekarstwo na łysienie i wypadanie włosów oraz skuteczna stymulacja ich wzrostu. Naukowcy podejrzewają, że za takie działanie odpowiadają nienasycone kwasy tłuszczowe, które stanowią zdecydowaną większość składu olejku z czarnuszki. Dokładne badania potwierdzające tę teorię jednak nadal trwają. Wiadomo jednak, że olejek korzystnie wpływa na cebulki włosów umacniając w nich włosy oraz stymulując je do przyspieszonego wzrostu nowych włosów. I takie działanie znajduje potwierdzenie w badaniach naukowych, choć jak dotąd nielicznych.
W 2013 roku przeprowadzono badanie, które opublikowano w International Journal of Pharmaceutical Sciences and Research. Przedmiotem badania był wpływ olejku będącego mieszanką czarnuszki, henny, kokosa, indyjskiego agrestu i innych składników na wypadanie włosów. Testy przeprowadzono u 90 mężczyzn i kobiet w wieku od 17 do 40 lat, którzy stosowali kurację przez 90 dni. Badanie wykazało, że wspomniana mikstura zmniejsza wypadanie włosów nawet o 76%. Warto jednak nadmienić, że w tym przypadku mieliśmy do czynienia z mieszanką olejków i składników aktywnych, więc nie ma pewności, która z substancji wykazała tutaj najsilniejsze działanie.
Inne badanie opublikowane w International Journal of Ethics in Engineering & Management Education w 2014 r. dotyczyło wpływu toniku z oleju kokosowego i oleju z czarnuszki na wypadanie włosów oraz stymulowanie ich wzrostu. Brakuje jednak danych, na jakiej grupie i przez jaki okres stosowano kurację. Wnioski opisane w badaniu wskazują jednak, że połączenie oleju kokosowego i oleju z czarnuszki przyspiesza wzrost włosów do 2,6 cm w ciągu miesiąca. Natomiast włosy, na których nie stosowano tej mieszanki urosły tylko o 1,09 cm, co jest standardem jeśli chodzi o naturalny wzrost włosów.
W podobnym czasie we Włoszech przeprowadzono badanie na grupie 20 kobiet w wieku 22-50 lat, które cierpiały na łysienie telogenowe (TE) czyli wypadanie włosów wywołane przez silny stres, leki, choroby, zmiany hormonalne lub urazy. Uczestniczki badania stosowały miejscowy balsam zawierający olej z czarnuszki przez okres 3 i 6 miesięcy. Badanie wykazało, że kuracja z olejkiem z czarnuszki była skuteczniejsza w stymulowaniu wzrostu włosów niż nieterapeutyczne placebo. Warto jednak nadmienić, że obiektem badania były kobiety. Na ten moment brakuje dowodów na to, że olejek z czarnuszki jest równie skuteczny w przypadku męskiego łysienia.
Mimo niewielkiej bazy naukowych badań nad skutecznością olejku z czarnuszki, wiele osób potwierdza jego lecznicze i upiększające działanie na włosy na licznych forach i grupach internetowych. Warto dodać, że olejek z czarnuszki jest w 100% naturalnym i – przy stosowaniu zewnętrznym – całkowicie bezpiecznym preparatem, dlatego jego używanie z pewnością nie przyniesie żadnych negatywnych konsekwencji.
Olej z czarnuszki jest dość ciężki, dlatego najlepiej sprawdzi się w pielęgnacji włosów wysokoporowatych i kręconych, które mimo aplikacji płynu będą lekkie, zwiewne i sypkie. W przypadku tego typu włosów możemy pozwolić sobie na dość obfite i częste olejowanie – takie kosmyki potrzebują dużej ilości preparatu oraz dobrze wchłaniają go bez obciążania. Natomiast włosy średnioporowate i niskoporowate może obciążać, dlatego jeśli chcemy stosować olej pielęgnacyjnie, a nie leczniczo, sięgnijmy po olejki lżejsze, przystosowane do konkretnego typu włosów.
Olejek z czarnuszki sprawdzi się również do niemal wszystkich typów włosów: przetłuszczających się, z łupieżem, suchych, matowych łamliwych i wypadających. Olejek kompleksowo leczy dolegliwości skóry głowy, wzmacnia włosy, nawilża je, odżywia i zabezpiecza przed uszkodzeniami. Gdy borykamy się którymś z wymienionych problemów, możemy olejować włosy olejkiem z czarnuszki, dodawać go do dowolnej maski do włosów lub przygotować z niego domowe kosmetyki. Możemy też kupić specjalne produkty z olejkiem z czarnuszki w drogeriach lub aptekach.
Biorąc pod uwagę wszystkie właściwości olejku z czarnuszki, jest on sprzymierzeńcem kobiet marzących o długich, gęstych, mocnych i pięknych włosach.
Olej z czarnuszki można stosować na włosy na wiele sposobów. Można kupić w drogerii lub aptece specjalne kosmetyki posiadające w swoim składzie ten cenny olejek. Dobrym pomysłem jest także nakładanie naturalnego olejku bezpośrednio na kosmyki i skórę głowy lub przygotowanie prostych domowych kuracji na bazie naturalnego olejku, który jest ogólnodostępny w sklepach i aptekach.
Olejowanie to najprostszy sposób wykorzystania leczniczych i odżywczych właściwości olejku z czarnuszki. Polega na dokładnym nakładaniu olejku równomiernie ma całej długości włosów nie pomijając skóry głowy i pozostawieniu go na włosach na dłuższy czas.
Olejek nakłada się na wilgotne pasma włosów i skórę głowy. Można też delikatnym ruchem wmasować olejek, jeśli zależy nam szczególnie na stymulowaniu wzrostu włosów i zapobieganiu wypadaniu. Po nałożeniu olejku włosy należy przykryć foliowym czepkiem, a następnie ręcznikiem i pozostawić na co najmniej 30 min. Po tym czasie należ dokładnie umyć włosy szamponem.
Dla lepszego efektu olej z czarnuszki powinniśmy pozostawić na włosach na całą noc, a rano dokładnie umyć szamponem. Olejowanie włosów powinno się wykonywać raz w tygodniu.
Dla wzmocnienia efektu olejowania włosów, warto połączyć olejek z czarnuszki z innym. Najlepsze efekty da duet z olejem kokosowym lub rycynowym, które również mają właściwości silnie stymulujące cebulki włosów. Warto jednak wiedzieć, że są to trzy ciężkie olejki, które w połączeniu mogą obciążać, a nawet przetłuszczać włosy. Takie duety najlepiej sprawdzą się więc na wysokoporowatych i kręconych włosach. Właścicielki bardziej delikatnych kosmyków mogą dodać do oleju z czarnuszki olej arganowy lub migdałowy.
Olejki ciężkie łącz w proporcji: 1,5 łyżki oleju z czarnuszki na 0,5 łyżki innego oleju. W przypadku lżejszych olejków stosuj proporcję 1:1. Następnie postępuj dokładnie tak samo, jak w przypadku olejowania samym olejkiem z czarnuszki.
To dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy nasze włosy na całej długości są w dobrej kondycji lub są niskoporowate i nie chcemy ich obciążać, a zależy nam na przyspieszeniu porostu włosów i zahamowaniu ich wypadania. To też doskonały sposób na pozbycie się problemów skóry głowy, takich jak łupież czy przetłuszczanie włosów.
Wtedy nakładamy olejek na samą skórę głowy i dokładnie go wmasowujemy kolistymi ruchami palców, co stymuluje cebulki włosów. Zostawiamy olejek na 2-3 godziny, po czym dokładnie myjemy włosy szamponem. Taki masaż wykonujemy kilka razy w tygodniu.
Dobre rezultaty da także regularne nakładanie na włosy i skórę głowy domowej maski, która stymuluje cebulki włosów i przyspiesza ich wzrost. Warto ją stosować 2-4 razy w tygodniu.
Jak przygotować?
1 łyżkę oleju z czarnuszki zmieszaj z 2 łyżkami białej herbaty. Dokładnie wymieszaj składniki, po czym całość wcieraj powoli w skórę głowy. Następnie maskę pozostaw na włosach przez 2 – 3 godziny. Po tym czasie umyj włosy szamponem.
Płukankę, która odżywi, zregeneruje włosy, przyspieszy ich wzrost oraz sprawi, że będą miękkie, lśniące i wygładzone, przygotowujemy nie stricte z olejku z czarnuszki, ale z nasion rośliny. Działa tak samo, gdyż olej znajduje się właśnie w ziarnach czarnuszki, ale nie natłuszcza włosów, dzięki czemu nie trzeba jej spłukiwać. Płukanka pozostaje na włosach i tym samym może na nie działać przez cały czas.
Jak przygotować?
1 łyżkę suszonych, zmielonych nasion czarnuszki ugotuj w szklance wody. Następnie schłodź przygotowany napar i polewaj nim włosy zaczynając od skóry głowy aż po same końce. Najlepiej używaj płukanki podczas ostatniego płukania włosów. Wtedy większa ilość składników odżywczych pozostanie na włosach.
Nawet jeśli regularnie stosujesz opisane powyżej zabiegi, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodatkowo wzmocnić efekt kuracji. Możesz to zrobić w bardzo prosty sposób: dodają odrobinę oleju z czarnuszki do szamponu, maski lub odżywki, które stosujesz na co dzień. Pamiętaj, aby nie przesadzać, w przeciwnym razie włosy będą obciążone i będą sprawiać wrażenie tłustych. Wystarczy dodać 1 łyżeczkę olejku na 100 ml kosmetyku. Następnie całość dokładnie wymieszaj i odstaw na 24 godziny, aby składniki dobrze się połączyły.