Każdy dzień może być okazją do tego, by poprawić swoje szanse na długie życie. Klucze do zdrowia są w twoich rękach, warto zacząć z nich korzystać już od dziś!
Styl życia, nie geny! To być może zaskakująca informacja, ale okazuje się, że długość życia jedynie w 20 proc. zależy od predyspozycji genetycznych. Pozostałe 80 proc. zależy od naszego stylu życia – diety, aktywności fizycznej oraz kondycji psychicznej.
Przez wiele lat naukowcy poszukiwali eliksiru młodości, czyli czegoś, co pomoże nam żyć dłużej i zapobiec typowym skutkom starzenia się. Tymczasem okazuje się, że każdy z nas ma w zasięgu ręki dostęp do tej recepty! Wymaga to oczywiście pewnych działań, nie dzieje się samo i bez wysiłku. Jednak, jak wynika z badań, możemy żyć znacznie dłużej i to w naprawdę dobrej formie, pod warunkiem, że zadbamy o kilka ważnych obszarów naszej codzienności. Poznajmy zatem 5 najważniejszych rad i zacznijmy je stosować, najlepiej od razu. Może byłyby one dobre na noworoczne postanowienia?
Optymizm to najważniejszy sekret długiego życia. W każdej z wypowiedzi długowiecznych seniorów słychać pozytywne podejście. Nie ma przy tym znaczenia, czy rozmawiamy z ludźmi wykształconymi i bardziej świadomymi znaczenia psychiki dla stanu zdrowa czy też z tymi, którzy ukończyli zaledwie kilka klas podstawówki i przez kilkadziesiąt lat ciężko pracowali w fabryce czy na roli. Ważne jest ich nastawienie do napotykanych trudności i zdarzeń losowych. To dowodzi ogromnej siły psychiki i jej roli w zachowaniu dobrego samopoczucia.
Jak możesz nauczyć się optymizmu i dostrzegania dobrych rzeczy, jeśli nie jest to dla ciebie naturalne?
2 Wszyscy podkreślają rolę aktywności fizycznej w zachowaniu dobrego zdrowia, zarówno fizycznego jak i psychicznego. Jednak pamiętajmy, że nie chodzi o żadne wyścigi czy inne wyczyny. Długowieczni seniorzy nie biegają po parku, nie chodzą do siłowni czy fitness klubów. I nigdy tego nie robili! Za to możliwie często są w naturalnym ruchu. Pracują na działce, chodzą na spacery, zajmują wnukami i mają wiele innych aktywności, dzięki którym chce im się rano wstać i zacząć działać. Naprawdę zdrowy wysiłek fizyczny powinien być bowiem umiarkowany. Bieganie czy forsowne treningi to jest dla organizmu spory stres. Co więcej udowodniono w badaniach, że gdy się zanadto przemęczamy przez kilka następnych dni nasza odporność jest osłabiona. W pewnym wieku najlepsze są takie aktywności, które wykonujemy niemal mimochodem, przy okazji codziennych obowiązków. Im jest ich więcej, tym lepiej! Ważne jest, by codziennie robić przynajmniej 6 tysięcy kroków.
Oto kilka przykładów, jak można to osiągnąć.
Większość opisanych w książce Dana Buettnera stulatków mieszka blisko swoich dzieci i wnuków. Tak dzieje się od pokoleń, dlatego więź między członkami tych rodzin jest niezwykle mocna. Poświęcają oni czas swojemu potomstwu, dzięki czemu wtedy, gdy potrzebują pomocy i wsparcia otrzymują je.
Inny, niezwykle ważny element, który powtarza się w wielu historiach długożyjących osób to bliskie relacje z innymi członkami społeczności. Może to być wspólnota religijna, Klub Seniora czy inne miejsce, gdzie dochodzi do regularnych kontaktów z innymi. Może, wzorem mieszkańców Okinawy, stworzysz sobie grupę kilkorga przyjaciół, z którymi będziesz utrzymywać bliską więź? To pomaga przetrwać najtrudniejsze sytuacje, jakie zdarzają się w życiu.
Starsze osoby jedzą domowe obiady, szukają naturalnych nieprzetworzonych produktów i nie chodzą do fast-foodów. Nie zawsze też obecni dziewięćdziesięciolatkowie mieli wystarczająco dużo jedzenia – bywały w ich życiu okresy, gdy nie dojadali. Niedawno opublikowano badania, z których wynika, że to może być jeden z ważnych elementów długiego życia.
Pójście raz na 12 miesięcy do laboratorium to nawyk, który warto sobie wyrobić. Dobra wiadomość jest taka, że na wiele z badań możesz już otrzymać skierowanie od swojego lekarza rodzinnego (niedawno rozszerzono ich listę, dodając sporo nowych). Oto najważniejsze.