Owoce dyni są piękną jesienną ozdobą, a ponadto świetnie smakują! Jadalny jest ich miąższ, nasiona, a nawet kwiaty. Zobacz, jakie odmiany dyni najlepiej nadają się na zupę, a z których zrobisz warzywny makaron.
Spis treści
Dynia (Cucurbita) jest rośliną jednoroczną, którą uprawiamy dla smacznych owoców, mających niezwykle szerokie zastosowanie w kuchni. Z wielu odmian dyni przygotujemy pyszne zupy, zapiekanki, a nawet ciasta. Kulinarnym hitem, zwłaszcza jesienią, jest zupa krem z dyni. Najlepszymi odmianami dyni na zupę są dynia piżmowa i hokkaido.
Dyniowa zupa-krem to bardzo zdrowe, lekkostrawne i zarazem dietetyczne danie. Dynia jest niskokaloryczna – w 100 g znajduje się zaledwie ok. 35 kcal, dlatego warzywo polecane jest osobom na diecie. Zawiera za to dużo witamin, m.in.: A, B1, B2, C, PP, oraz składników mineralnych, takich jak fosfor, żelazo, wapń i magnez.
Wartościowe są również nasiona zawierające fitosterole i nienasycone kwasy tłuszczowe, które zapobiegają odkładaniu się w tkankach złogów cholesterolu, przeciwdziałając miażdżycy. Pestki dyni są też źródłem białka, witaminy E oraz selenu.
Dynia ma wiele odmian. Najpopularniejsze są dynia zwyczajna (Cucurbita pepo) oraz olbrzymia (Cucurbita maxima), której owoce osiągają wielkie rozmiary. Ale też inne gatunki zasługują na uwagę.
Ta odmiana dyni piżmowej o wydłużonym kształcie ma mało nasion, a dużo miąższu o orzechowym posmaku. Skórka mięknie podczas gotowania, więc nie trzeba jej obierać. Z tej odmiany dyni piżmowej przygotujesz bardzo smaczną zupę krem.
Odmiana 'Muscat de Provence' rodzi spłaszczone, mocno żebrowane owoce. Na początku są one ciemnozielone, a w miarę dojrzewania stają się pomarańczowe. Dynia piżmowa jest doskonałą odmianą na zupę.
Jej okrągłe owoce mają masę 1-3 kg i skórkę, której nie trzeba usuwać przed gotowaniem. Charakteryzuje ją delikatny, orzechowy posmak. To bardzo dobra dynia na zupę krem.
Po ugotowaniu jej miąższ rozpada się na pasemka podobne do makaronu. Ma delikatny smak. Można ją podawać do obiadu z samym masłem oraz solą zamiast klusek. Dynia makaronowa jest pyszną i zdrową alternatywą dla zwykłego makaronu.
Składniki:
Przygotowanie:
Składniki:
Przygotowanie:
Ravioli to tradycyjne włoskie pierożki z różnego rodzaju nadzieniami. Nadzienie z dynią i parmezanem to doskonałe połączenie słodko-słonych smaków, idealne na jesienne wieczory. Dynia nadaje potrawie aksamitnej kremowości, podczas gdy parmezan dodaje głęboki, słony smak.
Składniki:
Przygotowanie nadzienia:
Przygotowanie ciasta na pierożki ravioli:
Formowanie ravioli:
Gotowanie ravioli:
Podanie:
W małej patelni rozgrzewamy masło, dodajemy świeże zioła (np. szałwię) i smażymy przez chwilę. Wykładamy ravioli na talerz, polewamy aromatycznym masłem i dekorujemy świeżymi ziołami.
Jeśli przygotowujemy to pyszne danie na dla gości, możemy podać je w bardziej spektakularny sposób - w misie z wydrążonej dyni.
'Junona', 'Miranda' i 'Olga' to najpopularniejsze odmiany dyni olbrzymiej o bezłupinowych nasionach i smacznym, wartościowym miąższu. Są one doskonałe do niewielkich ogródków, ponieważ nie rozrastają się intensywnie. Same owoce nie są też za duże.
W środku dojrzałej dyni znajdziemy nasiona pozbawione twardej łupiny, wystarczy je wydobyć i wysuszyć – są gotowe do spożycia. Możemy je też podprażyć, aby wydobyć orzechowy posmak. Nasiona dyń bezłupinowych są wykorzystywane do tłoczenia zdrowego oleju.