Kiedy dopada nas infekcja, warto mieć w domowej apteczce czarny bez, tymianek, imbir, kurkumę czy eukaliptus. Te rośliny pomogą uporać się z objawami przeziębienia i wzmocnią organizm. Jak je stosować? Podajemy przepisy na napary, napoje, inhalacje, płukanki i inne pomysły. Podpowiemy też, czy takie kuracje są odpowiednie dla maluchów.
Spis treści
Przeziębienie to infekcja wywołana przez wirusy. Organizm sam musi ją pokonać. Pomogą mu w tym zioła i przyprawy zawierające substancje przyspieszające powrót do zdrowia. Zobacz nasze propozycje!
Tymianek to zioło pochodzące z krajów basenu Morza Śródziemnego. Obecnie jest uprawiany w wielu państwach Europy i Ameryki, także w Polsce. Olejek eteryczny zawarty w tymianku, tymol, ma działanie antybakteryjne (zwalcza ponad 120 szczepów bakterii, w tym Staphylococcus, Enterococcus, Escherichia), a także antywirusowe i przeciwzapalne.
To jedno z najstarszych lekarstw naturalnych. Czarny bez zawiera m.in. flawonoidy, kwasy fenolowe, sterole, triterpeny (kwiaty), glikozydy antocyjanowe, pektyny, garbniki, kwasy owocowe, witaminy, zwłaszcza C, sole mineralne (owoce). Działa napotnie i obniża gorączkę.
Żółty proszek to podstawa przyprawy curry. Zawarta w kłączu kurkumina podnosi poziom katelicydyny (CAMP), czyli peptydu, który wspiera odporność i pomaga zapobiegać infekcjom wirusowym, takim jak przeziębienie.
Eukaliptusy najczęściej kojarzone są z misiami koala lub smakowitymi cukierkami. Warto jednak wiedzieć, że są też cenionymi roślinami leczniczymi. Olejek eukaliptusowy zawiera cyneol. Z badań naukowych nad cyneolem wynika, że substancja ta skutecznie łagodzi dolegliwości związane z chorobami dróg oddechowych.
W czasie zapalenia zatok czy przeziębienia, gdy pojawia się mokry kaszel, gęsta, lepka wydzielina utrudnia oddychanie. Jej zaleganie w drogach oddechowych sprzyja rozwojowi infekcji. W takich sytuacjach pomocny jest cyneol. Rozrzedza on wydzielinę w drogach oddechowych, dlatego łatwiej jest ją usunąć z organizmu. Dodatkowo działa przeciwzapalnie, tzn. hamuje nadprodukcję śluzu i zmniejsza obrzęk błony śluzowej. Dzięki temu ułatwia oddychanie, zmniejsza duszności, a infekcja może mieć łagodniejszy przebieg.
Cyneol także korzystnie wpływa na układ śluzowo-rzęskowy, co ułatwia usuwanie zalegającego śluzu z dróg oddechowych. Dlatego leki z cyneolem można stosować jako środek wykrztuśny w leczeniu produktywnego kaszlu (tzw. mokrego) oraz przy ostrym, nieropnym zapaleniu zatok.
To jedna z najpopularniejszych przypraw w kuchni azjatyckiej. Zawarte w imbirze zingiberol, składnik olejku eterycznego i substancje żywicowe m.in. gingerol i zinferon pomagają zwalczać przeziębienie, gdyż działają przeciwzapalnie i rozgrzewają.
Maluch powinien dużo pić, najlepiej łagodne herbatki z kwiatu lipowego, dzikiej róży, malin i aronii. Oprócz tego należy nawilżać pokój (najlepiej nawilżaczem) i robić inhalacje z dodatkiem soli.
Najlepiej wybierać gotowe preparaty dla dzieci dostępne w aptece. Zioła też mogą zaszkodzić!
Lekarze nie zalecają mikstur zawierających miód dzieciom do 2., a nawet 3. roku życia. Produkty pszczele często uczulają maluchy.