Liczne badania potwierdzają, osoby, które nie jedzą śniadań, zużywają więcej kalorii w ciągu dnia niż osoby jedzące śniadania. Zdrowe śniadanie jest więc tym bardziej ważne, jeśli chcesz schudnąć. Zebraliśmy dla Ciebie 10 zdrowych przepisów na śniadanie.
Spis treści
Wiele osób, zwłaszcza pracujących, zaczyna dzień od szybkiej filiżanki kawy spiesząc się do pracy. Nie poświęcają czasu na zjedzenie zdrowego śniadania. Może wdaje im się, że w ten sposób oszczędzają kilka kalorii? To jest niestety zbyt krótkowzroczne myślenie!
Śniadanie jest pierwszym posiłkiem dnia, więc jest ważne, ponieważ dostarcza organizmowi niezbędnych składników odżywczych i energii potrzebnej do funkcjonowania. Ale to nie wszystko! Śniadanie ma bardzo duże znaczenie dla utrzymania prawidłowej wagi. Wybór odpowiednich produktów na śniadanie może wpłynąć na kontrolowanie głodu, poziom energii oraz ogólną liczbę spożywanych kalorii w ciągu dnia.
Śniadania są tak ważne, ponieważ po nocnej fazie postu, nasze mięśnie i mózg pilnie potrzebują glukozy, aby sprawnie funkcjonować. Przemiana materii naprawdę się rozkręca tylko wtedy, gdy dostarczamy organizmowi energii krótko po przebudzeniu. Optymalna pora na śniadanie to ok. pół godziny po przebudzeniu. Wtedy nie tylko przyspieszymy metabolizm, ale też będziemy się lepiej czuć. Poprawi się nasza koncentracja i wydajność w pracy.
Liczne badania pokazują również, że osoby, które nie jedząc śniadań, często czują się głodne w ciągu dnia i ostatecznie spożywają więcej kalorii, niż osoby jedzące śniadania, mimo że zaoszczędziły na porannym posiłku. Okazuje się, że ostatecznie w ciągu dnia spożywają one znacznie więcej cukrów i znacznie mniej zdrowych warzyw i owoców. Częściej sięgają też po słodkie, tuczące przekąski. Tymczasem odpowiednia dawka zdrowych kalorii i składników spożywczych rano sprawia, że nie podjadamy między posiłkami i nie sięgamy po niezdrowe przekąski w ciągu dnia. To również przemawia na korzyść zdrowego śniadania.
Jedzenie śniadania ma bardzo istotny wpływ nie tylko na urodę i szczupłą sylwetkę, ale też zdrowie. Rezygnacja z posiłku krótko po przebudzeniu zwiększa bowiem ryzyko występowania zaburzeń metabolicznych, które mogą być przyczyną m.in. chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy i zespołu metabolicznego.
Zebraliśmy razem 10 zdrowych pomysłów na śniadania, także dla absolutnych łakomczuchów, które pomogą w utracie wagi. Zbilansowane śniadania z białkiem, węglowodanami i witaminami dostarczą energii na długo, ale nie mają więcej niż 370 kalorii. Możesz stracić nawet do kilograma dziennie.
Idealne opcje obiadowe to sałatka z kurczakiem, zupa, dania warzywne lub pełnoziarnisty makaron. Połowa porcji powinna zawsze składać się z warzyw. Wieczorem można zjeść danie białkowe, np. rybę przyrządzoną w piekarniku. Dzięki temu poziom cukru we krwi utrzymuje się na stałym poziomie, a tłuszcz jest skutecznie rozkładany w ciągu nocy.
Śniadanie powinno mieć taki skład, aby było sycące, zaspokajało głód na długi czas i jednocześnie dostarczało dużo energii. Ponadto, aby miało działanie odchudzające, musi być zdrowe.
Węglowodany są ważne teraz, aby uzupełnić zapasy energii zużyte w ciągu nocy. Wybieraj produkty pełnoziarniste - dostarczają one zdrowego błonnika, który zapewni Ci sytość aż do następnego posiłku. Idealne są płatki owsiane lub orkiszowe, chleb razowy lub domowe naleśniki z mąki pełnoziarnistej.
Białko jest kluczowe dla budowy mięśni oraz uczucia sytości. Dobre źródła białka na śniadanie to jaja, nabiał, mięso, ryby lub roślinne źródła białka, takie jak nasiona chia, siemię lniane, orzechy czy nasiona. Upewnij się, że zawsze masz w swoim śniadaniu składnik białkowy. Rano dobrym wyborem jest mleko, jogurt, twaróg, maślanka, pierś z indyka i twarożek. Preferuj odmiany niskotłuszczowe.
Zdrowe tłuszcze, takie jak te zawarte w awokado, oliwie z oliwek, orzechach i rybach, są ważne dla zdrowia serca i mózgu, a także mogą pomóc w kontrolowaniu głodu.
Błonnik pokarmowy pomaga w utrzymaniu uczucia sytości na dłużej, co może ograniczyć nadmierne spożywanie kalorii później. Dobrymi źródłami błonnika są owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe, orzechy i nasiona.
Jeśli jesz obfite śniadanie, zawsze dodawaj do chleba lub bułki trochę surowych warzyw, takich jak papryka, ogórek lub pomidor, aby dostarczyć organizmowi pierwszą ważną porcję witamin. Owoce wszelkiego rodzaju nadają się do musli, jogurtu i tym podobnych. Uwaga: kiwi, ananas i papaja w połączeniu z jogurtem smakują gorzko.
Choć uchodzą za produkty dedykowane śniadaniom, zdecydowanie powinnaś ich unikać! Szczególnie, jeśli chcesz szybko i skutecznie schudnąć. Wbrew pozorom zawierają ogrom cukru, co nie zawsze jest podkreślone na etykiecie. Ponadto mają wysokokaloryczny skład z tłustymi dodatkami i małą ilością zdrowych składników.
Płatki śniadaniowe są często pełne cukru. Informacje o wartościach odżywczych na płatkach są zazwyczaj bardzo oszczędne, więc prawdopodobnie spożywasz o wiele więcej kalorii. Upewnij się, że Twoje płatki śniadaniowe nie zawierają więcej niż 15g cukru na 100g. Nadal najlepiej jest przygotować własne musli z płatków owsianych, orzechów, suszonych owoców itp.
Napoje jogurtowe często zawierają do 100 kalorii na 100 ml. Takie napoje są również znacznie mniej sycące niż pokarmy stałe.
Batony proteinowe zazwyczaj należą do kategorii słodyczy, nie powinny więc zastępować śniadania. Wiele batoników zbożowych zawiera dużo cukru i często jest oblanych czekoladą. Powoduje to wzrost poziomu cukru we krwi i sprawia, że chcesz zjeść więcej.
Napoje kawowe z dużych sieci kawiarnianych to często prawdziwe bomby kaloryczne. Często zawierają one syrop glukozowo-fruktozowy, który podnosi poziom cukru we krwi i przyczynia się do ataków głodu. Jeśli dodajesz śmietanę, pijesz tak naprawdę deser.
Kanapki z piekarni są łatwą alternatywą dla śniadań, ale dostarczają więcej kalorii niż nam się wydaje. Kanapka jest zazwyczaj bardzo kaloryczna dzięki grubej warstwie masła i sosowi tatarskiemu. Takie kanapki są również niezdrowe z powodu dużej ilości kiełbasy i sera, natomiast niewiele w nich warzyw. Kanapka z serem może z łatwością dostarczyć do 500 kalorii.
Trzymaj się umiarkowanych porcji, aby uniknąć spożywania zbyt wielu kalorii w jednym posiłku.
Sposób przygotowania:
Sposób przygotowania:
Sposób przygotowania:
Sposób przygotowania:
Sposób przygotowania:
Sposób przygotowania:
Sposób przygotowania:
Sposób przygotowania:
Sposób przygotowania:
Sposób przygotowania: