Przy zakrzepicy jedz produkty z małą ilością witaminy K
Fot. 123RF
Zdrowe odżywianie
Stosujesz leki przeciwzakrzepowe? Sprawdź, co jeść, a czego unikać przy zakrzepicy
Izabela Byra
Anna Englisz
01.12.2021 10:30
Dieta przy lekach przeciwzakrzepowych powinna być uboga w składniki działające prozakrzepowo, głównie witaminę K, a bogata w produkty rozrzedzające krew. Zobacz jej zasady oraz co jeść, a czego nie wolno spożywać, jeśli cierpisz na zakrzepicę i musisz brać leki.
Krzepliwość krwi chroni organizm przed nadmierną jej utratą. Jednak przy zakrzepicy - chorobie nadmiernej krzepliwości - dochodzi do powstawania skrzeplin w naczyniach krwionośnych – mogą zostać przeniesione np. do serca, powodując jego niedokrwienie. Stosuje się wówczas leki przeciwzakrzepowe i dietę. Przeczytaj, jak ją stosować i jakich produktów unikać.
Ogranicz spożywanie mięsa do 2 razy w tygodniu. W zastępstwie warto jeść nabiał i nasiona roślin strączkowych – źródła białka.
Posiłki jedz co 3-4 godziny, ostatni 2-3 godziny przed snem.
Produkty zalecane na diecie przy zakrzepicy
Białko – chude mleko i twaróg, indyk i kurczak bez skóry, królik, cielęcina, jogurt naturalny, kefir naturalny
Węglowodany złożone – kasza gryczana i pęczak, makaron i pieczywo pełnoziarniste, ryż brązowy, otręby pszenne i żytnie, płatki gryczane, owsiane i żytnie
Zawierające kumaryny – działają antagonistycznie do witaminy K, dlatego, że blokują jej działanie. Dzięki temu nie wpływa ona na powstawanie czynników krzepnięcia, a krew staje się rzadsza. Naturalne pochodne kumaryny znajdują się w cynamonie, malinach, owocach cytrusowych, pomidorach, papryce, korze kasztanowca.
Przykładowe dania na diecie przeciwzakrzepowej
Dania w diecie przy zakrzepicy i lekach przeciwzakrzepowych powinny być lekkostrawne, zawierające ryby oraz warzywa i owoce z małą ilością witaminy K, za to bogate w witaminę C.
Pieczony łosoś
To danie obniży poziom złego cholesterolu. Łosoś jest źródłem kwasów omega-3 (EPA, DHA), które mają działanie przeciwzakrzepowe i obniżają poziom cholesterolu we krwi. Nadmiar cholesterolu sprzyja powstawaniu zakrzepów.
Składniki:
2 dzwonka łososia bez skóry ok. 150 g
1/2 cytryny (50 g),
2-3 łyżki jogurtu naturalnego (40-60 g)
1 łyżka oliwy (10 ml)
sól i pieprz ziołowy
szczypta kurkumy
3 łyżki ryżu brązowego (45-50 g suchego)
Przygotowanie:
Obierz cytrynę i pokrój w plasterki, z 1 plastra wyciśnij sok. Do jogurtu dodaj sok, kurkumę, sól i pieprz. Odstaw.
Rybę posmaruj oliwą, obłóż cytryną i oprósz przyprawami. Ułóż na blasze, piecz przez ok. 15 minut w 180 st.
Rybę podawaj z sosem jogurtowo-cytrynowanym i ugotowanym ryżem (ryż ugotuj wg przepisu na opakowaniu).
Naleśniki z jabłkiem i gruszką
To danie rozszerzy naczynia krwionośne. Polifenole zawarte w jabłkach i gruszkach mają silne działanie przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe. Rozszerzają naczynia krwionośne, dzięki czemu zmniejszają ryzyko ich uszkodzenia. Biorą udział w utrzymaniu równowagi układu krążenia i zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.
Składniki:
Ciasto
1 jajko
1/2 szklanki mleka
2 łyżki mąki orkiszowej pełnoziarnistej (30-40 g)
1/4 łyżeczki cynamonu (1,5 g)
Farsz
1/2 jabłka (70 g)
1/2 gruszki (70 g)
1 łyżka ricotty (25 g)
1 łyżka soku cytrynowego (10 ml)
cynamon
Przygotowanie:
Przygotuj ciasto – zamiast mleka możesz użyć wody gazowanej, dzięki temu naleśniki będą bardziej puszyste. Na patelni posmarowanej olejem usmaż cienkie naleśniki.
Naleśniki posmaruj ricottą, rozłóż pokrojone w plasterki owoce, skrop je sokiem cytrynowym, posyp cynamonem, złóż naleśniki w „chusteczkę”. Podawaj od razu.