Leki na nadciśnienie - z czym ich nie łączyć, by uniknąć skutków ubocznych.
Fot. 123RF
Choroby
Leki na nadciśnienie - co trzeba wiedzieć, by dobrze działały i nie wywołały skutków ubocznych?
02.12.2021 18:04
Leki na nadciśnienie należy zawsze przyjmować według zaleceń lekarza. Ale to nie wszystko! Aby dobrze działały i nie dawały skutków ubocznych, uważaj też na inne leki, zioła i na to, co jesz. Z czym nie wolno łączyć leków na nadciśnienie? Podpowiadamy!
Łączenie leków nad nadciśnienie z innymi lekami, ziołami i jedzeniem może wywołać skutki uboczne lub sprawić , że leki nie będą dobrze działać. Bierzesz leki na nadciśnienie i jednocześnie przeciwbólowe? Uważaj, bo może to odbić się na Twoim dla zdrowiu! Podobnych pułapek związanych z przyjmowaniem leków obniżających ciśnienie jest więcej. By zminimalizować ryzyko pojawienia się skutków ubocznych, lepiej nie łączyć ich z sokiem grejpfrutowym, napojami z kofeiną, tłustymi daniami, antybiotykami z grupy makrolidów (np. erytromycyną), a nawet z lukrecją czy czosnkiem.
Leki na nadciśnienie bez skutków ubocznych – z czym nie wolno ich łączyć?
Ryzyko przykrych skutków ubocznych leków na nadciśnienie w połączeniu z innymi farmaceutykami, ziołami czy jedzeniem jest tym większe, im więcej ich stosujemy. Nie każdy jednak wie, co może zaszkodzić. By zmniejszyć ryzyko poważnych skutków ubocznych, unikaj łączenia leków obniżających ciśnienie z następującymi produktami i lekami:
Sok grejpfrutowy. Nie popijaj nim leków, zwłaszcza z grupy blokerów kanału wapniowego (zawierających werapamil, amlodypinę, nifedypinę, felodypinę) ani nie pij ich w krótkim odstępie czasu od wzięcia leku. Picie soku czy jedzenie grejpfruta może zwiększyć stężenie leku we krwi, co sprzyja bólowi głowy a nawet zasłabnięciu.
Kawa, napoje z kofeiną, guaraną. Ich łączenie z lekami na nadciśnienie może doprowadzić do nagłego wzrostu ciśnienia, co objawi się kołataniem serca, odczuciem niepokoju. Leki na nadciśnienie zawsze popijaj niegazowaną wodą mineralną lub przegotowaną.
Tłuste dania. Jeśli po posiłku obfitującym w tłuszcz (np. smażone mięso, jajecznica na bekonie) zażyjesz lek na nadciśnienie, zrobisz to tuż przed jego zjedzeniem lub w trakcie, może to skutkować nagłym spadkiem ciśnienia, co odczujesz spowolnieniem pracy serca i osłabieniem. Z tłustym posiłkiem nie łącz też leków mających w składzie bisoprolol, propranolol i metroprolol.
Lukrecja. Może być składnikiem cukierków i leków wykrztuśnych. Zawiera glicyryzynę. Jej połączenie z lekiem na nadciśnienie zawierającym furosemid (leki o działaniu moczopędnym) sprawi, że działanie substancji czynnej będzie silniejsze, a wydalanie potasu przez nerki się zwiększy. Może to doprowadzić do osłabienia, skurczów i bóli mięśni, zaburzeń rytmu serca, a nawet zatrzymania krążenia.
Czosnek. Sam w sobie jest bardzo zdrowy, ale jedzenie go w bliskim odstępie czasu od przyjęcia leku na nadciśnienie może niebezpiecznie nasilić działanie tego drugiego. W efekcie może dojść do dużego spadku ciśnienia a w konsekwencji zasłabnięcia lub omdlenia.
Leki przeciwbólowe, na przeziębienie. Gdy bierzesz leki na nadciśnienie i chcesz wziąć lek bez recepty działający przeciwbólowo czy obniżający gorączkę, łagodzący objawy przeziębienia, grypy, koniecznie skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą w aptece. Popularne leki bez recepty zwykle zawierają w składzie paracetamol lub lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych NLPZ (ibuprofen, naproksen, kwas acetylosalicylowy, diklofenak). Mieszanie ich z lekami na nadciśnienie skutkuje zatrzymaniem sodu w organizmie, a wtedy tworzą się obrzęki i ciśnienie rośnie. Do wzrostu ciśnienia mogą doprowadzić nawet krople do nosa mające w składzie aminy katecholowe.
Antybiotyki makrolidowe (np. erytromycyna). Jednym z ich działań niepożądanych jest obniżenie ciśnienia tętniczego. Jeśli zażywasz je razem z lekami obniżającymi ciśnienie, ryzyko nadmiernego spadku ciśnienia jest bardzo duże. Przy nadciśnieniu trzeba pamiętać, by poprosić lekarza o inny typ antybiotyku.
Przyjmujesz leki na nadciśnienie – by uniknąć działań niepożądanych, odstaw te zioła
Z lekami na nadciśnienie nie powinny być łączone żadne zioła, które działają moczopędnie. Są to m.in.:
Kuracja tymi ziołami i równoczesne przyjmowanie leków obniżających ciśnienie sprzyja odwodnieniu i nadmiernemu spadkowi ciśnienia. Uważać trzeba także na popularną miętę. Regularne i zbyt częste picie naparu z niej może powodować wzrost stężenia leku nadciśnieniowego w krwi i nasilić jego działanie.