Cukrzyca to jedna z tych chorób, które „nie lubią” upału. Dlatego diabetycy powinni na gorące letnie dni mieć przygotowany szczegółowy „plan awaryjny”. Wszystko po to, by uniknąć przegrzania i gorszego samopoczucia w upalne dni. Co powinnaś robić i na co zwrócić uwagę, żeby zapobiec zaburzeniom metabolicznym?
Gorszą tolerancję wysokiej temperatury powodują u diabetyka zaburzenia metaboliczne. Upał bywa dla nich szczególnie groźny, gdy jest połączony z wysoką wilgotnością (pamiętajmy o tym, wybierając się na urlop do ciepłych krajów). Nie znaczy to, że cukrzyk nie może korzystać z uroków lata. Musi tylko pamiętać, że jego ciało wolniej się ochładza. Szczególnie starannie powinien więc zapobiegać przegrzaniu.
Jak zapobiegać przegrzaniu w upały, gdy masz cukrzycę?
Cukrzycy powinni regularnie sprawdzać prognozę pogody, aby zdążyć przygotować się do panujących na zewnątrz niekorzystnych warunków. Co jeszcze powinnaś zrobić, by zapobiec przegrzaniu gdy nadchodzą upały?
- Zaplanuj sobie dzień, np. gdy wiesz, że powinnaś jutro zrobić zakupy, nie przymierzaj się do wyjścia z domu przed 17.00-18.00 (i do tego dostosuj całe przedpołudnie).
- Przygotuj strój i kapelusz – najlepiej osłaniający kark.
- Wieczorem zaciągnij rolety i rano następnego dnia ich nie podnoś (łatwiej zapobiegniesz nagrzaniu mieszkania).
- Przed snem wypij szklankę wody z 3 łyżkami soku z grejpfruta (lub pomarańczy) albo sięgnij po elektrolit dla cukrzyków (bez glukozy, w aptece, 7,25 zł/20 tabl).
- W nocy organizm się odwadnia – chodzi o to, by nie zacząć upalnego dnia „na minusie wodnym”. Uwaga! Uczeni z Pennsylvania State University przekonują, że niedobór snu jeszcze bardziej sprzyja odwodnieniu! Dlatego przed upalnym dniem połóż się wcześniej spać (sen powinien trwać ok. 8 godz.).
Jak przetrwać upały, gdy chorujesz na cukrzycę?
Gdy wychodzisz z domu, koniecznie trzymaj insulinę w etui termicznym, które zapobiegnie przegrzaniu (w przeciwnym razie lek może nie zadziałać!). Pamiętaj też, że w upały insulina wchłania się szybciej. Co jeszcze powinnaś robić, by uniknąć gorszego samopoczucia?
- Mierz częściej cukier.
- Pij szklankę wody (z odrobiną soku warzywnego lub owocowego) co godzinę.
- Gdy wychodzisz z domu, miej ze sobą nie tylko wodę, ale i wachlarz lub wiatraczek na baterie (sklepy z AGD, 8 zł).
- Unikaj zatłoczonych autobusów, a także kawy, mocnej czarnej herbaty, moczopędnych ziół (np. pokrzywy) i alkoholu.
Uwaga! Twój rodzic to też diabetyk (skłonność do cukrzycy bywa dziedziczna)? Kiedy nadchodzi fala upału, częściej dzwoń, by skontrolować, jak się czuje.
Co jeść na deser w upały, gdy masz cukrzycę?
Zamiast lodów czy sorbetów sięgnij po owoce jagodowe! Agrest, borówki, jagody, jeżyny, maliny, truskawki pomagają uregulować poziom cukru we krwi. Są wskazane w przypadku cukrzycy co najmniej z 3 powodów.
- Mają niski indeks glikemiczny – IG od 22 do 40. Dzięki temu po ich zjedzeniu (nawet dużej ilości) stężenie glukozy nie podnosi się gwałtownie. Wśród owoców to rzadkość! Większość (np. arbuzy, banany, brzoskwinie, czereśnie, gruszki, melony, winogrona) powoduje, że gospodarka węglowodanowa szaleje.
- Są bogate w związki zwiększające wrażliwość na insulinę – już niewielka ilość hormonu wystarczy, by komórki organizmu spaliły glukozę. Trzustka nie musi się przepracowywać.
- Zawierają składniki zapewniające uczucie sytości – jesteśmy mniej skłonne do przejedzenia się np. podczas obiadu. Są też niskokaloryczne i zaspokoją apetyt na słodycze.
Na dodatek truskawki, maliny, jeżyny, jagody i borówki chronią również przed nowotworami oraz chorobami serca i układu krążenia.