Zapalenie dziąseł jest bolesne – co je powoduje i jak można je leczyć? Przeczytaj, które domowe sposoby pomagają złagodzić dolegliwości. Kiedy należy udać się do lekarza z zapaleniem dziąseł?
Spis treści
Kiedy dziąsła są w stanie zapalnym, mogą wywoływać silny ból. W poniższym artykule dowiesz się, co możesz zrobić z zapaleniem dziąseł i jak mu zapobiegać.
Główną przyczyną zapalenia dziąseł jest płytka nazębna. Bakterie gromadzą się w jamie ustnej i uwalniają toksyny. Dzięki regularnemu szczotkowaniu zębów (co najmniej dwa razy dziennie) można wyeliminować bakterie i zapobiec zapaleniu. Warto jednak nadmienić że zapalenie dziąseł może wywołać również abrazja, czyli zbyt mocne i agresywne szczotkowanie dziąseł. Uszkadza się się wtedy tkanka dziąsła i powstają rany, w których może wystąpić stan zapalny.
Nie zawsze jednak za zapaleniem dziąseł stoi niewłaściwa higiena jamy ustnej. Małe urazy, na przykład spowodowane przez orzechy lub twarde pokarmy, również mogą powodować stan zapalny. Dość częstą przyczyną są również afty, czyli czerwone, białe lub szare bolesne owrzodzenia w jamie ustnej. W nieodkażanych i nieprawidłowo pielęgnowanych aftach może wystąpić stan zapalny. Możliwe są również inne przyczyny zapalenia dziąseł, takie jak niektóre leki.
Czynnikami ryzyka zapalenia dziąseł i paradontozy są także osłabiony układ odpornościowy, cukrzyca, palenie papierosów, stres i zmiany hormonalne w czasie ciąży.
Zdrowe dziąsła są jędrne i różowego koloru. Gdy stają się czerwone i wrażliwe na dotyk, posiłki i napoje, to sygnał, że pojawił się stan zapalny.
Objawy zapalenia dziąseł:
Zapalenia dziąseł nie można lekceważyć, gdyż może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak ropień i infekcja kości szczęki czy groźne zapalenie przyzębia. W takiej sytuacji bakterie wywołujące zapalenie dziąseł mogą przedostać się do krwiobiegu doprowadzając do chorób układu krążenia, a nawet płuc.
Przyczyną zapalenia dziąseł nie zawsze jest brak higieny. Nawet niewielkie skaleczenie w jamie ustnej może szybko ulec zakażeniu. Tak czy inaczej: gdy dziąsła są już w stanie zapalnym, często dokucza nam ból.
Nie można tego tak po prostu zignorować. Jeśli nie leczysz stanu zapalnego, ryzykujesz nieodwracalne konsekwencje w dłuższej perspektywie, takie jak rozwój zapalenia przyzębia, które może prowadzić do cofania się dziąseł, a nawet utraty zębów.
W leczeniu dziąseł najważniejsza jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Do szczotkowania bolących dziąseł używaj miękkiej i delikatnej szczoteczki. Nie będzie podrażniać dziąseł i powodować ostrzejszego bólu. Możesz też poprosić swojego dentystę o dodatkowe wskazówki dotyczące mycia zębów i pielęgnacji dziąseł.
Zazwyczaj, przy odpowiednim leczeniu, zapalenie dziąseł goi się w krótkim czasie, a Ty uchronisz się przed zapaleniem przyzębia. Proste domowe sposoby i sztuczki mogą pomóc - ale jeśli nie ma poprawy po trzech do czterech dniach, zapalenie dziąseł trzeba będzie leczyć u dentysty.
Zapalenie dziąseł można wyleczyć domowymi metodami. Pomoże płukanie jamy ustnej, smarowanie dziąseł, picie ziołowych herbat czy odpowiednie przyprawianie potraw.
Rumianek ma działanie dezynfekujące i kojące - czyli dokładnie takie, jakiego potrzebują nasze dziąsła, gdy są w stanie zapalnym. Płukanie jamy ustnej herbatą rumiankową kilka razy dziennie złagodzi dyskomfort. Przy okazji, herbata z szałwii może być również stosowana jako alternatywa.
Zamiast płukać gardło herbatą, można położyć torebkę z herbatą na zainfekowanym obszarze i pozostawić ją na pięć minut. Najlepsza jest do tego czarna herbata. Zawarta w herbacie tanina łagodzi stany zapalne dziąseł.
Imbir ma wszechstronne zastosowanie, a dzięki swojemu działaniu przeciwzapalnemu i przeciwbakteryjnemu jest również korzystny w przypadku zapalenia dziąseł. Wystarczy pić herbatę z imbiru lub płukać nim gardło kilka razy dziennie.
Olej kokosowy nie jest już uznawany za zdrowy tłuszcz i powinien być spożywany tylko w niewielkich ilościach. Ciągle jednak pozostaje skutecznym środkiem na problemy z dziąsłami. W celu leczenia, po prostu wmasuj olejek w obszar dotknięty chorobą.
Prostym, ale skutecznym domowym lekarstwem na zapalenie dziąseł jest roztwór soli. Wystarczy rozpuścić łyżeczkę soli w szklance wody. Roztwór można stosować jako płyn do płukania jamy ustnej lub wmasować go bezpośrednio w chore miejsce za pomocą szczoteczki do zębów.
Intensywnie pachnie, ale pomaga: czosnek zwalcza infekcje. Jeśli masz skłonności do zapalenia dziąseł, warto jak najczęściej przyprawiać swoje potrawy czosnkiem.
Lawenda pachnie lepiej niż czosnek. Roślinę można stosować do łagodzenia zapalenia dziąseł w postaci herbaty - do picia lub płukania jamy ustnej. Możesz też zmieszać płyn do płukania ust z trzema kroplami olejku lawendowego i wodą.
Jest to kolejny wszechstronny środek. Ocet jabłkowy stymuluje przepływ śliny, hamuje stany zapalne i działa antybakteryjnie. W celu leczenia należy płukać gardło mieszanką dwóch łyżeczek octu jabłkowego i szklanki wody, co najmniej pół godziny przed myciem zębów.
Praktycznie najprostszy ze wszystkich środków domowych na zapalenie dziąseł: Stomatolodzy zalecają masowanie dziąseł szczoteczką do zębów pomimo krwawienia dziąseł. Stymuluje to krążenie krwi i przyspiesza gojenie.
Olejek goździkowy, z mięty pieprzowej czy olejek z drzewa herbacianego okazały się skutecznymi domowymi sposobami na zapalenie dziąseł. Jednakże, ponieważ olejki eteryczne są bardzo silne, należy zachować ostrożność podczas ich stosowania. Najprostszym sposobem jest przygotowanie płukanki do ust: dwie do trzech kropli wybranego olejku eterycznego dodajemy do szklanki wody. Wystarczy płukać roztworem dziąsła kilka razy dziennie, a następnie dobrze wypłukać usta.
Wódka, whisky lub inne wysokoprocentowe alkohole są doskonałe do dezynfekcji. Płucz nim usta kilka razy dziennie lub zakraplaj kilkoma kroplami miejsca objęte stanem zapalnym. Uważaj - na początku możesz czuć palenie dziąseł, na szczęście nie trwa to długo! Oczywiście metoda ta nie powinna być stałym rozwiązaniem. Jeśli po trzech dniach nie zauważysz poprawy stanu dziąseł, lepiej zaprzestać stosowania tej metody i zgłosić się do stomatologa.