Aromaterapia to uzdrawianie zarówno ciała, jak i ducha za pomocą olejków eterycznych. Ten naturalny sposób leczenia łagodzi stres i doskonale odpręża. W zależności od tego, jaki olejek wybierzemy, zapachowa terapia może działać nasennie lub pobudzająco. Poznaj najskuteczniejsze metody!
Aromaterapia to uzdrawianie zarówno ciała, jak i ducha za pomocą olejków eterycznych. Uzyskuje się je z różnych części roślin (płatków, liści, korzeni, owoców) metodą destylacji. Ich stosowanie ma nam przywrócić zdrowie i wewnętrzną równowagę.
Na czym polega aromaterapia?
Odpowiednio dobrany zapach skutecznie odpręża, leczy depresję, łagodzi lęk lub działa nasennie. Może także stworzyć niepowtarzalną atmosferę podczas popołudniowego relaksu, intymnej rozmowy we dwoje, intensywnej pracy czy też uroczystej kolacji.
Aromaterapia stosowana była w medycynie naturalnej już tysiące lat temu. Starożytni Rzymianie na przykład stosowali ciepłe kąpiele z dodatkiem olejków eterycznych, którymi leczyli katar, astmę i alergię. Podobno nawet królowa Kleopatra spała na poduszce, wypełnionej płatkami róż. Dzisiaj już nikt nie wątpi w zbawienną moc aromatów. Zapachy budzą w nas pozytywne albo negatywne odczucia, przywołują też rozmaite wspomnienia.
4 metody leczenia zapachami
- Olejki eteryczne można stosować na różne sposoby. Jednym z nich jest użycie kominka aromatycznego, czyli małej lampki z płaską świeczką, nad którą na wysokości ok. 10 cm znajduje się wgłębienie, rodzaj miseczki na wodę. Ciepło płomienia świeczki rozgrzewa wodę i powoduje jej parowanie. Jeśli dodamy do wody kilka kropel olejku eterycznego, po całym pokoju rozejdzie się jego aromat. Aromaterapia może być skuteczna w walce z każdą niemal dolegliwością i chorobą. Leczenie grypy, przeziębienia czy migreny z powodzeniem wspomożemy, stosując odpowiednio dobrany zapach. Specjaliści twierdzą, że olejki eteryczne pobudzają ośrodkowy układ nerwowy, za jego pośrednictwem mogą więc wpływać na większość funkcji życiowych człowieka.
-
Kolejnym sposobem użycia olejków eterycznych są inhalacje: kilka kropel specyfiku dodajemy do miski z ciepłą wodą i wdychamy opary przez 5 minut. Możemy też dodać olejek do kąpieli w wannie (nie powinna ona trwać dłużej niż 15 minut).
-
Olejki są również składnikiem rozmaitych kremów, maseczek, balsamów i płynów do kąpieli. W tej postaci nie tylko poprawiają nasz nastrój, lecz także nadają skórze przyjemny zapach, jednocześnie ją pielęgnując. Nawet w domowych warunkach jesteśmy w stanie same skomponować sobie pachnący kosmetyk. Wystarczy, że dodamy kilka kropel ulubionego olejku do bezzapachowego kremu, balsamu lub szamponu.
-
Dobrym pomysłem na wypełnienie mieszkania przyjemnym zapachem jest potpourri. To nasączona wonnymi olejkami mieszanka płatków kwiatowych, liści oraz suszonych owoców, które umieszcza się w szklanych miseczkach w różnych częściach domu. Na trzy, cztery garście mieszanki stosuje się około 20 kropli olejku. Kiedy zapach mieszanki zanika, potpourri skrapiamy powtórnie.
Jak kupować olejki eteryczne?
-
Pamiętajmy, aby do aromaterapii stosować tylko oryginalne olejki eteryczne (nie „zapachowe”), kupowane w aptekach, drogeriach lub sklepach zielarskich. Największym polskim producentem olejków jest dziś Pollena Aroma (seria „dr Beta”). Większość produktów kosztuje ok. 10-20 zł za 10 ml, ale są też droższe (np. olejek różany kosztuje aż 280 zł za 10 ml). Z wyborem olejku nie powinniśmy mieć specjalnego kłopotu. Przy każdym z nich znajduje się ulotka z dokładnym opisem zastosowania.
- Olejki powinny znajdować się w buteleczkach z ciemnego szkła.
-
Zwróćmy uwagę, aby zawsze używać ich zgodnie z instrukcją. Przede wszystkim pamiętajmy, że są one przeznaczone do użytku zewnętrznego. Sprawdźmy też, czy nie wywołują uczulenia. W tym celu rozsmarujmy kropelkę olejku na przedramieniu lub udzie. Uwaga! Nigdy nie stosujmy nierozcieńczonych olejków bezpośrednio na skórę.
-
Musimy wiedzieć, że pachnąca terapia nie zadziała, jeśli wybrany zapach nie będzie nam się podobał. Istnieją też, chociaż nieliczne, przeciwskazania do aromaterapii. Należą do nich ciąża, karmienie piersią, alergia oraz młody wiek (nie powinny jej stosować dzieci). Po użyciu niektórych olejków (na przykład bergamotowego, grejpfrutowego, mandarynkowego) nie można przebywać na słońcu, ponieważ zwiększają one wrażliwość skóry i mogą nawet spowodować oparzenia.