Wykorzystaj spacery po łąkach, lasach i ogrodach, by zgromadzić zapasy do domowej apteczki. Czego o tej porze roku powinnaś szukać i jak to potem wykorzystać? Macierzanka, chaber, lawenda, krwawnik, wrotycz, babka lancetowata - sprawdź, do czego wykorzystuje się te zioła.
Jeśli chcesz zebrać zioła, wybierz się na przechadzkę w okolicę czystą ekologicznie tzn. położoną z dala od dróg i pól uprawnych, na których stosuje się nawozy sztuczne.
Weź ze sobą spory koszyk, żebyś nie musiała ciasno upychać roślin. Zrezygnuj z toreb foliowych – zioła szybko się w nich zaparzają i trącą wiele ze swych walorów. Czego o tej porze roku powinnaś szukać i jak to potem wykorzystać?
Macierzanka kwitnie od maja do późnej jesieni.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Co zbierać: młode, niezdrewniałe pędy.
Wskazania: wspomaga leczenie przeziębień, poprawia koncentrację, uspokaja.
Wrzuć do garnka po 4 łyżki macierzanki i babki lancetowatej, po lasce cynamonu i wanilii. Wlej 4 łyżki octu jabłkowego, litr miodu i 6 szklanek czerwonego wytrawnego wina. Podgrzewaj 15 min. Przecedź. Przelej do butelek. Stosuj 2 - 3 łyżki rozcieńczone ciepłą wodą 3 razy dziennie.
Chabry kwitną najczęściej w lipcu, rzadziej już w czerwcu, w zależności od regionu.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Co zbierać: kwiaty.
Wskazania: ma właściwości moczopędne, antybakteryjne, żółciopędne i przeciwzapalne.
Łyżkę suszonych kwiatów zalej szklanką wrzątku. Parz pod przykryciem 15 min. Przecedź. Przestudź. Stosuj w przypadku zapalenia pęcherza (3 razy dziennie) lub gdy się przejesz.
Lawenda w Polsce kwitnie od czerwca do października.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Co zbierać: kwiaty.
Wskazania: mają działanie uspokajające, relaksujące i antyreumatyczne.
Do małego naczynia włóż 2 szklanki oleju kokosowego i 2 łyżki świeżych kwiatów. Naczynie wstaw do garnka z wrzącą wodą i podgrzewaj przez 2 godziny, a potem zostaw tak na noc. Rano lekko podgrzej i przelej olej przez gazę. Stosuj do masażu relaksacyjnego oraz do nacierania bolesnych stawów.
Liście babki lancetowatej zbiera się od maja do września.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Co zbierać: liście.
Wskazania: przyspiesza gojenie ran i podrażnień skóry, łagodzi kaszel, pomaga w leczeniu wrzodów żołądka.
Świeże liście babki (całe lub zmiażdżone) rozłóż na gazie i przyłóż do zmiany skórnej. Umocuj bandażem. Zdejmij po 6 godzinach. Okłady można stosować na trudno gojące się rany, czyraki, wysypki, oparzenia, miejsca po ukąszeniach owadów.
Ziele krwawnika wraz z kwiatami zbiera się od czerwca do października.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Co zbierać: kwiatostany.
Wskazania: wspomaga trawienie, łagodzi migreny, reguluje cykl menstruacyjny, zmniejsza bóle miesiączkowe, redukuje nieprzyjemne objawy menopauzy. Pomaga leczyć stany zapalne pochwy.
Zmiksuj 300 g świeżych kwiatów. Przeciśnij przez gazę. Dodaj 100 g wódki. Odstaw w butelce na 2 tygodnie w chłodne miejsce. Przelej przez gazę. Stosuj 2-3 razy dziennie po 2 łyżki rozcieńczone w szklance wody w przypadku migreny, niestrawności lub gdy chcesz złagodzić dolegliwości kobiece.
Ziele wrotyczu zbieramy w czasie jego kwitnienia, czyli od początku lipca do połowy września.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Co zbierać: kwiaty.
Wskazania: Skutecznie odstrasza kleszcze i komary.
3 łyżki rozdrobnionego suchych kwiatów zalej 2 szklankami wrzątku. Parz 30 min pod przykryciem. Przecedź i przelej do spryskiwacza. Stosuj na skórę i ubrania.
Zioła zachowają wiele własności leczniczych, pod warunkiem, że zbierane są o właściwej porze dnia i roku!