Tradycyjna szczoteczka dociera jedynie do 70 proc. obszarów, w których może się rozwinąć próchnica. Obecne w przestrzeniach międzyzębowych bakterie wywołują stany zapalne, objawiające się np. krwawieniem dziąseł i nieświeżym oddechem. Dlatego właśnie tak ważne jest czyszczenie tych miejsc specjalnymi czyścikami lub nićmi. Gdy używasz nici, nawiń ok. 10 cm na palce wskazujące obu dłoni i naciągnij, przytrzymując kciukami. Długość nici między palcami powinna wynosić 2-4 cm. Umieść ją między zębami i delikatnie wprowadź ją w przestrzeń między zębami, zawsze po ściance zęba. Delikatnym ruchem w górę i w dół oczyść zęby po obu stronach przestrzeni międzyzębowych oraz poniżej linii dziąseł. Aby oczyścić kolejną przestrzeń, odwiń fragment nici z palca, na którym masz jej zapas, a zużytą część nawiń na drugi palec, aby pomiędzy palcami ponownie pozostało kilka centymetrów świeżej nici. Mikroszczoteczkami czyść do przodu i do tyłu. Na koniec zawsze użyj antybakteryjnego płynu do ust. Nici dentystyczne powinniśmy stosować 2 razy dziennie
Badania dowiodły, że szczoteczka manualna nie usunie płytki nazębnej równie skutecznie co elektryczna. W nowoczesnych szczoteczkach producenci stosują technologię 3D, która bardzo ułatwia prawidłowe mycie zębów. Wystarczy jedynie stosować zasadę 3 na 1 – przyłożyć szczoteczkę na 3 sekundy do każdego zęba. Szczoteczka elektryczna pozwala nie tylko na dokładniejsze usunięcie płytki nazębnej, ale również zmniejszenie zapalenia dziąseł. Badania wykazały także, że szczoteczki elektryczne, które wykonują ruchyrotacyjno-oscylacyjno-pulsacyjne, są skuteczniejsze od elektrycznych szczoteczek sonicznych.
To szybka i bezinwazyjna metoda odbudowy i modelowania ukruszonych, zniszczonych lub nieestetycznych zębów wykorzystująca żywicę kompozytową. Jest także tańsza od innych metod, np. licówek.