Kutia wchodzi w skład 12 obowiązkowych potraw podczas wieczerzy wigilijnej szczególnie we wschodniej części Polski. Jej przygotowanie zgodnie z tradycją zajmuje trochę czasu, ale obecnie możemy sobie ten proces nieco ułatwić. Jak zrobić najlepszą tradycyjną pszeniczną kutię z makiem i bakaliami? Wypróbuj nasz przepis.
Kutia to tradycyjna potrawa kuchni ukraińskiej, białoruskiej, rosyjskiej, litewskiej i dawniej polskiej kuchni kresowej. Z tego powodu kutia jako tradycyjna potrawa wigilijna przetrwała do dziś we wschodniej części naszego kraju: na Białostocczyźnie, Lubelszczyźnie, przygranicznych powiatach województwa podkarpackiego, a także przez Kresowian mieszkających w różnych częściach Polski.
Zwyczajowo kutia robiona jest z obtłuczonej pszenicy, ziaren maku, słodu, miodu, bakalii: różnorakich orzechów, rodzynek i innych dodatków. W wielu przepisach uwzględnia się mleko lub śmietankę do polania. Współcześnie do kutii używa się też składników, które niegdyś nie były tak popularne i dostępne, takich jak kawałki kandyzowanej skórki pomarańczowej czy migdały.
Ziarna pszenicy otoczone są twardą łuską, dlatego przed gotowaniem należy ją usunąć, co jest czynnością dość długą i trudną. Na wsiach nadal wykonuje się ją jednak ręcznie. Dla najbardziej wprawionych w tym procesie obróbka 1 kg pszenicy zajmuje on ok. 15 minut, ale nowicjusze spędzą nad tym około pół godziny.
Ziarna, po lekkim zwilżeniu, wsypujemy do woreczka z lnianego płótna i zawiązujemy. Następnie drewnianą pałką tłuczemy worek na twardym podłożu. Co kilka minut worek należy rozwiązać i zawartość skropić lekko zimną wodą, co sprawia, że łuski łatwiej odchodzą od ziaren. Potem ziarna przepłukuje się wodą na rzadkim sicie, by oddzielić oderwane łuski.
Składniki:
Sposób przygotowania: