Wypełniając PIT często nie wiemy, jakie ulgi nam przysługują, więc nie korzystamy z naszych praw. A tymczasem np. ulga rehabilitacyjna nie należy się tylko niepełnosprawnym. Równie często korzystają z tego odliczenia ich opiekunowie, czyli osoby, które mają na utrzymaniu niepełnosprawnego członka rodziny. Sprawdź, jak odzyskać część wydatków, co podlega odliczeniu i jakie dokumenty należy posiadać.
Spis treści
Ulga rehabilitacyjna polega na odliczeniu od dochodu różnych wydatków związanych z niepełnosprawnością – kosztów rehabilitacji, niezbędnych remontów, leków, opieki pielęgniarki itd. A tym samym zapłacimy niższy podatek (otrzymamy zwrot).
Osoba, której dotyczą koszty rehabilitacji, musi posiadać orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym albo decyzję o rencie z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową lub socjalną bądź orzeczenie o niepełnosprawności dotyczące młodzieży do 16. roku życia.
Z ulgi mogą też skorzystać osoby mające na utrzymaniu osoby niepełnosprawne (tzn. ponoszące faktyczne koszty ich rehabilitacji – nie muszą mieszkać razem). Chodzi o współmałżonka, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, teściów, pasierbów, rodziców, rodzeństwo, ojczyma, macochę, zięciów, synowe. Warunek: dochód osoby niepełnosprawnej nie przekroczył w 2022 r. kwoty 16 061, 28 zł (12-krotność renty socjalnej w grudniu 2022 r.).
WAŻNE! Do sumy dochodów nie zalicza się alimentów na dzieci, 500+ i zasiłku pielęgnacyjnego.
Lista wydatków, które można odliczyć, jest zamknięta, tzn. ulga obejmuje konkretne zakupy i poniesione koszty. Pełny spis wydatków na cele rehabilitacyjne zawiera art. 26 ust. 7a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – możemy sprawdzić w internetowym Dzienniku Ustaw, czy wykaz zawiera koszty, które chcemy odliczyć. Wydatki podzielono w nim na trzy kategorie: nielimitowane, limitowane i leki.
Do nielimitowanych należą m.in.:
Do limitowanych: m.in.:
Jeśli chodzi o leki, ulga rehabilitacyjna dotyczy wyłącznie tych, o których mowa w ustawie z 6 IX 2001 r. (Prawo farmaceutyczne).
Nie można odliczyć wydatków, które zostały już w całości sfinansowane z innych źródeł (np. z PFRON-u), ale gdy takie wydatki zostały tylko dofinansowane, częściowo można odliczyć część wydatków, którą ponieśliśmy z własnej kieszeni.
Oprócz aktualnego orzeczenia/decyzji o rencie, by skorzystać z ulgi należy gromadzić faktury wystawiane na niepełnosprawną osobę fizyczną. Paragon na kwotę do 450 zł w świetle przepisów nie stanowi dowodu poniesienia wydatku na cele rehabilitacyjne.
Opiekunowie na polecenie fiskusa muszą udowodnić fakt pokrewieństwa (np. dowody osobiste, akty urodzenia, akt małżeństwa).
Nie załączamy kopii dokumentów do zeznania, ale w ciągu 5 lat (od końca roku w którym złożone było zeznanie – czyli 2023 r.) muszą być gotowi je okazać w razie kontroli z urzędu.
UWAGA! W przypadku wydatków limitowanych nie jest konieczne posiadanie dokumentów potwierdzających wysokość wydatków, ale na żądanie US należy przedstawić dowody: wskazać osobę, którą opłacono jako przewodnika, okazać certyfikat potwierdzający status psa asystującego itp.