Suchość pochwy powoduje dyskomfort oraz częstsze zakażenia miejsc intymnych. Przyczyną problemów są często zaburzenia hormonalne, ponieważ niedobór estrogenów powoduje wysuszenie nabłonka i utratę jego elastyczności. Suchości sprzyja też alergia i zażywanie niektórych leków. Suchości pochwy nie powinno się bagatelizować – sprawdź, co przywróci odpowiednie nawilżenie miejsc intymnych, złagodzi ból, pieczenie i świąd.
Z powodu suchości pochwy cierpi jedna na trzy kobiety w wieku 55-60 lat, ale jedynie niewielka część z nich zgłasza swój problem podczas wizyty u ginekologa. To szkodliwe podejście, bo skutkiem jest nie tylko nękający ból, pieczenie, unikanie zbliżeń z partnerem, ale również częste zakażenia pochwy lub cewki moczowej. Suchość w miejscach intymnych może sporadycznie pojawiać się u młodych kobiet, jednak przede wszystkim jest problemem pań po pięćdziesiątce.
Suchość pochwy – przyczyny
-
Zmiany hormonalne. W wieku premenopauzalnym i po ustaniu miesiączkowania dochodzi do znacznego spadku stężenia estrogenów w organizmie. Hormony te odpowiadają m.in. za prawidłowe nawilżenie błon śluzowych okolic sromu, ujścia pochwy i cewki moczowej. Niedobór estrogenów powoduje u wielu kobiet wysuszenie nabłonka i utratę jego elastyczności. Staje się coraz cieńszy (atroficzny) i mniej odporny, a zatem podatny na podrażnienia i wnikanie bakterii (zwłaszcza Escherichia coli), wirusów i drożdżaków. Stąd częste nawracające zapalenia cewki moczowej lub pochwy.
-
Antybiotyki często ordynowane w leczeniu tych schorzeń zwalczają zakażenie, przyczyniają się jednak do jeszcze większego wysuszenia błony śluzowej, a w efekcie do nawrotu infekcji.
-
Alergia. Kobiety w średnim i starszym wieku są bardziej podatne na reakcje alergiczne. Dotyczy to nie tylko alergii pokarmowej i wziewnej, ale też uczuleń w obrębie błon śluzowych okolic ujścia pochwy i cewki moczowej. Alergia w postaci podrażnień i swędzących krostek może być coraz bardziej uporczywa i prowadzić nie tylko do dalszego wysychania śluzówki (zmienionej chorobowo), ale także do powstawania polipów, brodawek, a nawet stanów przedrakowych.
Co powoduje alergie w okolicach intymnych?
Reakcje alergiczne wywołują:
- płyny do mycia i higieny intymnej,
- mydła z dużą zawartością sody oraz środków zapachowych,
- płyny i barwione sole do kąpieli,
- dezodoranty do stosowania w miejscach intymnych,
- barwniki, których używa się w produkcji bielizny.
Co pośrednio wpływa na suchość pochwy?
-
Nieprawidłowemu nawilżeniu śluzówki okolic intymnych mogą też sprzyjać częste kąpiele w wannie. Chlorowana woda niekorzystnie wpływa na błony śluzowe, niszcząc naturalną barierę ochronną. Skutkiem może być zmniejszenie produkcji śluzu i zmiana pH na zasadowy, sprzyjający infekcjom grzybiczym.
-
Za mało płynów w organizmie. Niektórzy z nas nie odczuwają pragnienia i nie wypijają nawet litra płynów dziennie, podczas gdy zaleca się minimum 2 litry wody. A odwodnienie jest groźne nie tylko dla serca i mózgu. Powoduje też wysychanie nabłonka miejsc intymnych i związane z tym dolegliwości.
-
Leki. Wiele z nich cechują działania niepożądane, polegające m.in. na wysuszaniu błon śluzowych. Należą do nich:
- leki stosowane w terapii mięśniaków,
- preparaty ordynowane pacjentkom mającym problem z nietrzymaniem moczu,
- leki łagodzące objawy alergii (antyhistaminowe),
- środki zalecane diabetykom i chorym na nadciśnienie,
- blokery pompy protonowej stosowane w leczeniu choroby wrzodowej,
- antydepresanty,
- cytostatyki zalecane pacjentom poddawanym chemioterapii,
- leki hormonalne blokujące wydzielanie estrogenów, zapisywane zwykle kobietom z hormonozależnym rakiem piersi.
Suchość pochwy – leczenie
W pierwszej kolejności lekarz zaordynuje preparaty zawierające kwas hialuronowy (w postaci globulek, np. Mucovagin, kremu, np. Cicatridina, lub żelu).
W przypadku braku skuteczności, i po wykluczeniu przeciwwskazań, może zaproponować miejscowe hormonalne preparaty estrogenowe (globulki, kremy, tabletki). Dzięki dostarczeniu błonie śluzowej estrogenów, wytwarza się więcej śluzu, poprawia się jej elastyczność i zmniejszają dolegliwości.
U kobiet preferujących środki naturalne skuteczna bywa terapia fitoestrogenami, czyli hormonami roślinnymi o działaniu zbliżonym do kobiecych. Preparaty tego typu można kupić bez recepty (np. Menoplant soy, Femelis meno, Ligunin). Leczenie fitoestrogenami nie zwalnia jednak od corocznych kontrolnych wizyt u ginekologa!
Z dostępnych środków naturalnych warto stosować również kapsułki z wiesiołka o udowodnionym działaniu zwiększającym wydzielanie estrogenów.
Według Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego lekami pierwszego wyboru w leczeniu suchości pochwy powinny być preparaty kwasu hialuronowego
Leczenie suchości pochwy – probiotyki
W leczeniu suchości pochwy ważne są probiotyki zawierające szczepy bakterii Lactobacillus. Preparaty te zwiększają ilość bakterii kwasu mlekowego i obniżają pH, chroniąc przed zakażeniami bakteryjnymi. I w profilaktyce, i w terapii obecnie zaleca się zarówno miejscowo stosowane środki dopochwowe (np. InVag), jak i doustne (np. LaciBios Femina).
Konieczne staje się wówczas również dbanie o florę bakteryjną przewodu pokarmowego. Dlatego u niektórych pacjentek stosuje się probiotyki doustne, np. Dicoflor, Sanprobi IBS.
Suchość pochwy – jak złagodzić objawy?
Pij odwar z mieszanki ziół przeciwzapalnych:
- Do miski wrzuć po 2 łyżki rdestu ptasiego i pokrzywy, po 1 łyżce melisy, krwawnika, mniszka lekarskiego i głogu.
- Dodaj ½ łyżki szyszek chmielu.
- Wymieszaj i wsyp do słoika.
- Pół łyżki zalej 150 ml wody i powoli doprowadź do wrzenia.
- Przykryj i odstaw na 15 minut.
- Odcedź i wypij pół szklanki. Pij rano i wieczorem przez 3 tygodnie.
Zaleca się również napary z korzenia dzięgla chińskiego o działaniu kojącym i nawilżającym błonę śluzową. Pij 150 ml odwaru (3 razy dziennie) przez co najmniej 3 tygodnie.
Do mycia stosuj płyn intymny dla skóry wrażliwej, a po osuszeniu ciała zaaplikuj żel intymny z kwasem hialuronowym. Żel działa nawilżająco i ułatwia regenerację podrażnionego nabłonka.
Nie pij alkoholu, ponieważ nasila stany zapalne w organizmie i zwiększa intymne dolegliwości.
Zrezygnuj z noszenia bielizny z tkanin syntetycznych. Noś zawsze majtki z wkładką z bawełny.