Kruche naczynka to przypadłość wielu kobiet. Skłonność do ich pękania wzrasta też z wiekiem. Pierwsze objawy kruchości naczyń to drobne „pajączki”, pękające naczynka np. w oczach, siniaki czy krwawienia z nosa. Mogą pojawić się też żylaki i obrzęki, a nawet hemoroidy. Jak je leczyć? Jakie substancje i zioła wzmocnią żyły?
Spis treści
Kruche i słabe naczynia krwionośne to problem nie tylko estetyczny, ale i zdrowotny. Mogą prowadzić do niewydolności żylnej, żylaków czy hemoroidów. Nieszczelne naczynia mogą być także przyczyną chorób skóry, np. zaczerwień na skórze twarzy. Zobacz, jak sobie poradzić z problemami ze słabymi naczynkami i jak je wzmocnić.
Wylew podspojówkowy to najczęściej objaw przemęczenia. Dochodzi do niego głównie w nocy. Po 7-14 dniach problem samoistnie znika. Naczynka mogą też pękać w wyniku nagłego wzrostu ciśnienia krwi, po intensywnym wysiłku fizycznym. Wylewy częściej pojawiają się u nadciśnieniowców, cukrzyków i chorych na miażdżycę.
Jeśli zauważysz przekrwienie oka, zastosuj krople nawilżające z tetryzoliną (Starazolin, Visine Classic), która obkurcza drobne naczynia, zmniejsza przekrwienie i obrzęk. Gdy przekrwienie zniknie, odstaw te krople i zacznij stosować krople nawilżające z hialuronianem sodu.
By uniknąć kłopotów w przyszłości, kontroluj ciśnienie, cukier, cholesterol. Przyjmuj preparaty wzmacniające ścianki naczyń: witaminę C i rutynę, witaminę K i PP. Jedz paprykę, brokuły, szpinak, ryby, kaszę gryczaną i pieczywo pełnoziarniste.
Śluzówka nosa jest silnie unaczyniona, więc łatwo dochodzi do jej uszkodzenia. Krwawienie może zwiastować stan zapalny górnych dróg oddechowych. Problem występuje też u osób zażywających leki przeciwbólowe z kwasem acetylosalicylowym, leki przeciwalergiczne, przeciwzakrzepowe oraz NLPZ.
Gdy dojdzie do krwawienia, usiądź i odrobinę pochyl się do przodu. Delikatnie ściśnij skrzydełka nosa i trzymaj przez 5-6 minut. Przyłóż zimny okład na kark i nos. Możesz umieścić wacik nasączony środkiem obkurczającym naczynia (Nasic, Tetryvil).
Nos jest wrażliwy na wysychanie, więc nawilżaj śluzówkę. Możesz stosować maść hemostatyczną Emofix, która tamuje krwawienia. Jeśli krwawienia powtarzają się, koniecznie idź do lekarza, bo często jest to oznaka choroby.
Siniaki powstają wskutek uderzenia/ucisku. To naturalne zjawisko. Niektórzy mają wrodzoną kruchość naczyń – u nich siniaki pojawiają się samoistnie. Ale skłonność do siniaków może też zwiastować żylaki lub kłopoty z funkcjonowaniem wątroby. Dlatego, gdy widzisz siniaki i towarzyszy temu świąd skóry na dłoniach lub stopach, idź do lekarza.
Aby złagodzić ból i zmniejszyć przekrwienie, rób zimne okłady. Po 1-2 dniach lód zamień na ciepły wilgotny ręcznik. Siniak szybciej się wchłonie, gdy posmarujesz go maścią z arniką. Zażywaj rutinoscorbin lub rutynę.
Niewydolność żylna kończyn dolnych, której objawem są żylaki i pajączki, to efekt złej pracy układu żył w nogach. Odpowiadają za to: brak ruchu, praca, która wymaga długiego siedzenia lub stania, nadwaga oraz geny.
Jeśli długo siedzisz lub stoisz, noś rajstopy/pończochy uciskowe. Dobór klasy kompresji (od 1 do 4) skonsultuj z lekarzem. Ćwicz 3-4 razy w tygodniu. Wysiłek powinien być umiarkowany: spacery, jazda na rowerze.
Zamiast gorących kąpieli w wannie wybieraj letnie prysznice. Ulgę przyniosą kremy, maści i suplementy z wyciągami ziół: rutyną, oczarem, escyną, arniką, ruszczykiem. W diecie zadbaj o flawonoidy, które wzmacniają ścianki naczyń. Są w fioletowych warzywach i owocach.
Przyczyną hemoroidów jest wzrost ciśnienia krwi w żyłach pod błoną śluzową w końcowym odcinku jelita grubego. Choroba częściej rozwija się u osób z wrodzoną kruchością naczyń.
Stosuj preparaty bez recepty na bazie wyciągu z ruszczyka, oczaru lub nagietka (w postaci czopków i maści). Zażywaj leki z diosminą (DiH, Diosminex, Diohespan), które poprawiają przepływ krwi w naczyniach i opóźniają rozwój guzków krwawniczych. Zwróć uwagę, by diosmina była zmikronizowana (informację o tym znajdziesz na opakowaniu). Nie dopuszczaj do długotrwałych zaparć.
Doraźnie stosuj nowoczesne leki, w formie kropli lub tabletek, które działają bezpośrednio w miejscu powstania zaparcia. Do jadłospisu włącz więcej produktów z błonnikiem (otręby, płatki zbożowe, nasiona dyni i słonecznika, suszone śliwki, siemię lniane) – obowiązkowo w połączeniu z dużą ilością wody. Ruszaj się częściej.
Kasztanowiec ma escynę, a ruszczyk saponiny, które działają uszczelniająco.
Zaliczana jest do związków flawonowych, które zmniejszają przepuszczalność ścian naczyń. Aby lek bez recepty był skuteczny, potrzebne są spore dawki (ok. 2 g dziennie).
To organiczny związek chemiczny, który zmniejsza nadmierną lepkość krwi i usprawnia mikrokrążenie.