Dieta na wzmocnienie żył powinna zawierać produkty bogate w witaminę C.
Fot. 123RF
Zdrowe odżywianie
Co jeść, a czego unikać przy niewydolności żylnej? Zasady diety na żylaki
16.08.2021 12:08
Żylaki powstają przy utrudnionym odpływie krwi żylnej z kończyn dolnych. Odpowiednie odżywianie pomoże wzmocnić naczynia krwionośne i złagodzić zmiany w żyłach. Doradzamy, co jeść, a czego unikać, aby zmniejszyć dolegliwości związane z chorobą żylakową.
W diecie na załagodzenie żylaków powinny pojawić się witamina C, PP, E, rutyna, błonnik pokarmowy, flawonoidy i kwasy omega-3. Składniki te wzmacniają zastawki żylne i napięcie ścian żył.
Zasady diety na żylaki
Dieta przy niewydolności żylnej opiera się na trzech zasadach: wzmacnianiu ścian żył, zapobieganiu zaparciom i przeciwdziałaniu nadwadze. Oto najważniejsze punkty, których musisz przestrzegać:
Jedz produkty, które zawierają dużą ilość błonnika pokarmowego, np. pieczywo i makaron razowy, grube kasze. Biały ryż zastąp brązowym, a płatki kukurydziane owsianymi, gryczanymi lub żytnimi.
Włącz do diety warzywa i owoce jako źródło witaminy C. Jest ona wrażliwa na działanie światła i wysokiej temperatury, dlatego surówki, sałatki i koktajle przygotowuj tuż przed spożyciem. Warzywa gotuj krótko na parze lub w niewielkiej ilości wody.
Pij minimum 2 litry płynów dziennie, najlepiej wodę. Jeżeli nie przepadasz za samą wodą, dodawaj do niej listki mięty, plastry cytryny, pomarańczy lub imbiru.
Bardzo ważne jest, aby zredukować masę ciała przy nadwadze i otyłości.
Papryka, brokuły i komosa są źródłem błonnika pokarmowego, który reguluje rytm wypróżnień. Dzięki temu żyły nie są uciskane, a przepływ krwi nie jest ograniczony.
Cebulę i czosnek posiekaj, podsmaż na oliwie i pod koniec smażenia dodaj wszystkie przyprawy. Dodaj pokrojoną marchewkę i smaż 5 min.
Wlej bulion, włóż pokrojoną paprykę, brokuł i gotuj 8 min.
Mąkę wymieszaj z łyżką wody, dodaj do potrawy, wymieszaj i zagotuj. Potrawę podawaj z ugotowaną komosą.
Dorsz pieczony w papryce i pomidorach z amarantusem
Warzywa i amarantus zawierają witaminę C wzmacniającą naczynia, zaś ryby kwasy omega, które działają przeciwzakrzepowo i zmniejszają ryzyko zatorów.
Składniki
filet z dorsza, 150 g
1/2 cebuli, 50 g
ząbek czosnku
1/2 papryki, 70 g
łyżka oliwy
po szczypcie soli i słodkiej papryki
łyżka natki pietruszki
1/4 szklanki passaty pomidorowej
3 łyżki suchego amarantusa, 60 g
Przygotowanie
Na oliwie podsmaż pokrojoną cebulę i czosnek.
Dodaj pokrojoną paprykę, pomidory, dopraw mieloną papryką i duś pod przykryciem do miękkości.
Warzywa przełóż do naczynia żaroodpornego, na wierzch wyłóż natartą solą rybę, skrop oliwą i zapiekaj w 200 st. przez 10 min.
Podawaj z ugotowanym amarantusem i natką.
Napar na wzmocnienie naczyń krwionośnych
Herbatka z kwiatów kasztanowca
Kwiaty kasztanowca zawierają escytynę, która działa ochronnie na naczynia krwionośne. Zapobiega rozkładowi kwasu hialuronowego, który jest składnikiem śródbłonka naczyń, poprawia ich elastyczność i łagodzi stan zapalny naczyń. Przeciwdziała też powstawaniu obrzęków. Napar z 1 łyżki kwiatów kasztanowca pij codziennie przez 3 tygodnie.