Otyłość brzuszna wyjątkowo szybko i dotkliwie odbija się na naszym zdrowiu – wynika z badań naukowych. Nagromadzony tłuszcz trzewny może prowadzić do wielu poważnych chorób, takich jak nadciśnienie, choroba wieńcowa czy cukrzyca. Kto jest najbardziej narażony na ten rodzaj otyłości i jak sprawdzić, czy problem nas dotyczy? Co jeść, by zmniejszyć tkankę tłuszczową na brzuchu? Zasady diety przy otyłości centralnej.
Spis treści
Otyłość brzuszna, czyli typu jabłko (zwana też trzewną, centralną lub wisceralną) to nie kwestia estetyki. To przede wszystkim problem zdrowotny. Co ciekawe, zagrożenia dla zdrowia nie stanowi warstwa miękkiej zewnętrznej tkanki tłuszczowej, którą ma niemal każda z nas.
Niebezpieczny jest tzw. tłuszcz trzewny znajdujący się wewnątrz jamy brzusznej i otaczający narządy wewnętrzne. Gdy jest go dużo, zaczyna nie tylko uciskać organy, ale także staje się aktywnym narządem wydzielania wewnętrznego, co z kolei fatalnie wpływa na nasz układ hormonalny. Kończy się to łańcuchem problemów zdrowotnych – jedna choroba dosłownie zaczyna ciągnąć za sobą kolejną...
Badania wykazały, że tzw. tłuszcz trzewny prowadzi m.in. do wzrostu produkcji insuliny oraz substancji zapalnych i enzymów przyczyniających się do nadciśnienia tętniczego. Sprzyja podwyższeniu poziomu cukru i trójglicerydów oraz obniżeniu frakcji dobrego cholesterolu (HDL) we krwi.
Wszystko to sprawia, że osoby, które mają za dużo brzusznej tkanki tłuszczowej dość szybko zaczynają cierpieć na nadciśnienie, chorobę niedokrwienną serca (tzw. wieńcówkę), insulinooporność, a potem cukrzycę. Częściej zapadają na zawały i udary. Z badań wynika również, że otłuszczenie narządów wewnętrznych zwiększa m.in. ryzyko nowotworów jelita grubego, trzustki i prostaty.
Nawet jeśli całe życie byłaś tzw. gruszką, czyli miałaś wydatne biodra i pośladki, po menopauzie możesz stać się jabłkiem... Gdy przestajemy miesiączkować, w organizmie spada bowiem poziom hormonów żeńskich, które chronią przed otyłością brzuszną. Takiemu rozkładowi tkanki tłuszczowej sprzyja również przewlekły stres oraz niektóre leki, np. stosowane w leczeniu astmy oskrzelowej czy chorób reumatycznych.
By wiedzieć na pewno, czy cierpisz na otyłość typu brzusznego, wykorzystaj którąś z poniższych metod oceny:
Z powodu ryzyka, jakie za sobą niesie, warto potraktować otyłość brzuszną jako poważną chorobę i znaleźć w sobie siłę do walki z nią. Naprawdę dużo jest bowiem w naszych rękach. Z badań wynika, że w leczeniu otyłości brzusznej i zaburzeń z nią związanych kluczowe znaczenie mają zmiany w stylu życia i odpowiednia dieta. Jak zgubić oponkę na brzuchu?
Kaloria kalorii nierówna. Istnieją produkty, które oprócz wartości energetycznej, dostarczają organizmowi składników, które wspomagają walkę z niechcianym tłuszczem na brzuchu.