Człowiek jest istotą społeczną, więc potrzebuje kontaktu z innymi ludźmi. Jak ich poznać? Jak nawiązać nowe znajomości i zyskać przyjaciół? Kluczem do sukcesu jest Twoja postawa podczas pierwszego spotkania. Co robić, by ludzie nas polubili? To wcale nie jest takie trudne!
Miesiące izolacji, które na szczęście już są za nami, uświadomiły niejednej z nas, jak bardzo liczą się relacje z ludźmi. Rozmowa, wspólne spędzanie czasu, a nawet dotyk są nam potrzebne do życia jak tlen!
Nie zawsze jednak łatwo jest stawiać pierwsze kroki w zacieśnianiu więzi z nowo poznaną osobą – zrobić dobre wrażenie, nawiązać ciekawą rozmowę, po prostu sprawić, że nas polubi. Oto krótki poradnik, z którym pójdzie nam łatwiej.
Jest pierwszym sygnałem naszej otwartości na drugą osobę i zaproszeniem do życzliwego kontaktu. Dlatego poznając kogoś, pamiętaj o tym prostym geście. Jest jak przyjemna melodia, która buduje dobry nastrój. Z uśmiechem od razu robi się jakoś przyjaźniej!
Nie udawaj kogoś, kim nie jesteś. Ludzie łatwo wyczuwają fałsz, co zniechęca ich do nawiązywania relacji. Bądź sobą. Nie zakładaj, że wszystkim musisz się spodobać. Jednak jedynie dzięki odwadze pokazania światu prawdziwej siebie, masz szansę na zbudowanie satysfakcjonującej znajomości opartej na szczerości, bez gierek i stroszenia piórek. Nie obawiaj się nawet pokazać drobnych słabości. Chodzące ideały nie budzą sympatii...
Każdy lubi poczuć się wyjątkowo. Daj na to szansę nowo poznanej osobie. Wyraź szczere zainteresowanie tym, co u niej słychać, co ma do powiedzenia. Jeśli to ktoś już nieco ci znany, nie zapominaj dopytać, jak układają się sprawy, którymi żyje – ważny egzamin dziecka, stan zdrowia rodzica, zawirowania w związku, z których ci się jakiś czas temu zwierzał. Nie bądź przy tym zbyt natarczywa w dociekaniach czy wścibska.
Potocznie mówi się „nadajemy na tych samych falach”. Spróbuj złapać takie wibracje z rozmówcą. Znajdź tematy, które mogą was zbliżyć. Jakieś punkty przecięcia waszych życiowych ścieżek. Może to będą wspólne pasje, doświadczenia z przeszłości, podobne opinie na daną sprawę. Skup uwagę na podobieństwach. Nie podkreślaj różnic między wami, unikaj osądzania i krytyki. Ludzie lubią osoby podobne do siebie. Z nimi czują się bezpiecznie i pewnie. Spróbuj sprawić, by twój rozmówca to poczuł.