Nowe znajomości: w jaki sposób je nawiązywać? 4 rady, które pomogą Ci zdobyć sympatię innych
Aby nawiązać nową znajomość, okaż zainteresowanie drugą osobą
Fot. 123rf.com

Nowe znajomości: w jaki sposób je nawiązywać? 4 rady, które pomogą Ci zdobyć sympatię innych

Człowiek jest istotą społeczną, więc potrzebuje kontaktu z innymi ludźmi. Jak ich poznać? Jak nawiązać nowe znajomości i zyskać przyjaciół? Kluczem do sukcesu jest Twoja postawa podczas pierwszego spotkania. Co robić, by ludzie nas polubili? To wcale nie jest takie trudne! 

Miesiące izolacji, które na szczęście już są za nami, uświadomiły niejednej z nas, jak bardzo liczą się relacje z ludźmi. Rozmowa, wspólne spędzanie czasu, a nawet dotyk są nam potrzebne do życia jak tlen!

Jak nawiązywać nowe znajomości?

Nie zawsze jednak łatwo jest stawiać pierwsze kroki w zacieśnianiu więzi z nowo poznaną osobą – zrobić dobre wrażenie, nawiązać ciekawą rozmowę, po prostu sprawić, że nas polubi. Oto krótki poradnik, z którym pójdzie nam łatwiej.

Nową znajomość zacznij od uśmiechu

Jest pierwszym sygnałem naszej otwartości na drugą osobę i zaproszeniem do życzliwego kontaktu. Dlatego poznając kogoś, pamiętaj o tym prostym geście. Jest jak przyjemna melodia, która buduje dobry nastrój. Z uśmiechem od razu robi się jakoś przyjaźniej!

W kontaktach z innymi bądź sobą

Nie udawaj kogoś, kim nie jesteś. Ludzie łatwo wyczuwają fałsz, co zniechęca ich do nawiązywania relacji. Bądź sobą. Nie zakładaj, że wszystkim musisz się spodobać. Jednak jedynie dzięki odwadze pokazania światu prawdziwej siebie, masz szansę na zbudowanie satysfakcjonującej znajomości opartej na szczerości, bez gierek i stroszenia piórek. Nie obawiaj się nawet pokazać drobnych słabości. Chodzące ideały nie budzą sympatii...

Okaż zaciekawienie swoim rozmówcą

Każdy lubi poczuć się wyjątkowo. Daj na to szansę nowo poznanej osobie. Wyraź szczere zainteresowanie tym, co u niej słychać, co ma do powiedzenia. Jeśli to ktoś już nieco ci znany, nie zapominaj dopytać, jak układają się sprawy, którymi żyje – ważny egzamin dziecka, stan zdrowia rodzica, zawirowania w związku, z których ci się jakiś czas temu zwierzał. Nie bądź przy tym zbyt natarczywa w dociekaniach czy wścibska.

Nawiązując z kimś znajomość szukaj czegoś, co was łączy

Potocznie mówi się „nadajemy na tych samych falach”. Spróbuj złapać takie wibracje z rozmówcą. Znajdź tematy, które mogą was zbliżyć. Jakieś punkty przecięcia waszych życiowych ścieżek. Może to będą wspólne pasje, doświadczenia z przeszłości, podobne opinie na daną sprawę. Skup uwagę na podobieństwach. Nie podkreślaj różnic między wami, unikaj osądzania i krytyki. Ludzie lubią osoby podobne do siebie. Z nimi czują się bezpiecznie i pewnie. Spróbuj sprawić, by twój rozmówca to poczuł.

Jak wzbudzić sympatię mową ciała?

  • Naśladuj niektóre gesty i mimikę. Gdy rozmówca podpiera dłonią brodę, też to zrób, gdy wstaje, wykonaj to samo – oczywiście bez przesady, by nie wyszło, że kogoś przedrzeźniasz. Tu chodzi o okazanie uważności i wsparcia.
  • Szanuj intymną przestrzeń. Gdy jeszcze dobrze się nie znacie, najlepiej zachować dystans min. 45 centymetrów.
  • Koncentruj się na osobie, która mówi. Nie wykonuj w tym czasie innych czynności, np. nie spoglądaj na telefon, nie zerkaj przez okno.

 

 

Czytaj więcej