Wielkanocny żurek musi pojawić się na każdym polskim świątecznym stole. Jeśli szukasz sprawdzonej receptury na pyszny świąteczny żurek, który zawsze się udaje, wypróbuj jedną z naszych propozycji. To połączenie tradycji z nutką nowoczesności. Aby nadać zupie jeszcze bardziej odświętnego charakteru. koniecznie podaj żurek w chlebie. Sprawdź, co zrobić, by chlebek nie rozmiękł.
Spis treści
Żurek, a właściwie żur, to zupa nieodłącznie związana ze świętami Wielkanocnymi. Od wieków pojawia się na świątecznym stole podczas śniadania wielkanocnego. Ta tradycyjna zupa na polskie i czeskie pochodzenie. Polska nazwa "żur" pochodzi od dawnego niemieckiego wyrazu sūr, dziś sauer – kwaśny, (s)kisły, natomiast w Czechach zupa ta jest znana pod nazwą kyselo (czeskie słowo kyselý – kwaśny).
Żurek przyrządzany jest na bazie mięsnego wywaru zagęszczanego zakwasem chlebowym, zwykle z mąki żytniej mająca charakterystyczny kwaśny smak. W zależności od regionu, żurek przygotowywany jest w połączeniu z wywarem z kości i jarzyn, albo też gotowany z kiełbasą (najczęściej białą), wędzonym boczkiem wieprzowym, żeberkami, ogonem wieprzowym. Jak zrobić pyszny wielkanocny żurek?
Wielkanocne świąteczne śniadanie to wyjątkowy posiłek, więc potrzebuje wyjątkowej oprawy. Wielkanocny żurek będzie doskonale smakował i wspaniale wyglądał podany w chlebie. Specjalnie wypiekane, wydrążone nieduże chlebki kupisz przed świętami w wielu marketach i małych piekarniach.
Aby powstałe po wyjęciu miąższu chlebowe miseczki nie rozmiękły, posmaruj ich spody (od środka) białkiem i krótko zapiecz. Ustaw bochenki w głębszych talerzach i napełnij gorącym żurkiem lub barszczem tuż przed podaniem.
Składniki:
Sposób przygotowania:
Składniki:
Sposób przygotowania: