Mięśniaki macicy to łagodne guzy, które mogą utrudniać zajście w ciążę lub jej donoszenie. Wystarczy raz w roku zrobić badanie USG, by się przekonać, czy ten problem nas dotyczy. Dlaczego warto stale kontrolować zmiany w układzie rozrodczym? Czy mięśniaki mogą zniknąć bez leczenia? Kiedy konieczna jest operacja?
Choć trudno w to uwierzyć, nawet 50-60 proc. Polek nie wie, czym są mięśniaki macicy i nie bada się w tym kierunku. Tak wynika z ogólnopolskich badań „Płodna jak matka ziemia – co warto wiedzieć o mięśniakach macicy".
A przecież wystarczy raz w roku zrobić badanie USG, by się przekonać, czy ten problem nas dotyczy. Dlaczego to takie ważne? Odpowiedź na to pytanie, zależy od wieku. U młodszych kobiet, mięśniaki są jedną z przyczyn problemów z zajściem w ciążę i utrzymaniem jej. Ich wczesne wykrycie zwiększa zatem szanse na macierzyństwo. Z kolei, jeśli te łagodne guzy macicy dotyczą pań po menopauzie, warto mieć świadomość ich istnienia po to, by je regularnie obserwować – szybkie powiększanie się mięśniaków w tym okresie życia kobiety może bowiem świadczyć o ich przekształceniu się w złośliwe mięsaki (dodajmy dla uspokojenia, że na szczęście zdarza się to niezwykle rzadko).
Mięśniaki macicy to łagodne guzy powstające z włókien mięśni gładkich lub ścian naczyń krwionośnych błony mięśniowej macicy. Pojawiają się wtedy, gdy komórki z których zbudowana jest macica, namnażają się w określonym miejscu.
Mięśniaki mogą powstać w różnych lokalizacjach w obrębie macicy.
Mięśniaki macicy często wykrywane są podczas rutynowych badań profilaktycznych. Jednak jeśli lekarz podejrzewa ich istnienie (np. na podstawie objawów), może zlecić jedno (lub więcej z niżej wymienionych).
Wybór między operacją mięśniaków macicy a leczeniem farmakologicznym był jeszcze do niedawna możliwy. Jednak od 20 marca 2020 roku zostały wycofane z obrotu w Polsce leki, stosowane w celu zmniejszenia mięśniaków. Powodem tej decyzji były działania niepożądane substancji, którą zawierały – konieczne są dalsze badania. Na ten moment zatem wybór jest inny: zabieg lub obserwacja. Jeśli dolegliwości powodowane przez mięśniaki nie są bardzo nasilone, zalecana jest tylko okresowa kontrola (najlepiej USG ginekologiczne co pół roku).
Leczenie operacyjne proponuje się w wówczas, gdy guzy są duże (lub jest ich dużo) albo jeśli objawy przez nie wywoływane są silne. Do nasilonych objawów mięśniaków zalicza się m.in.:
Operacja mięśniaków polega na wyłuszczeniu guzów, często metodą laparoskopową lub histeroskopową (czyli przez pochwę), a czasem przez powłoki brzuszne. Niestety zdarza się, że jakiś czas po zabiegu mięśniaki odrastają lub pojawiają się w nowych miejscach.
Jedyną metodą trwałego pozbycia się mięśniaków ich jest usunięcie całej macicy – jest to jednak działanie ostateczne, zwykle u tych kobiet, które urodziły już planowane dzieci i u których nie ma innej możliwości wycięcia guzów.
Wiele kobiet stojących przed koniecznością podpisania zgody na zabieg zadaje sobie pytanie: czy mięśniaki mogą się same wchłonąć? Odpowiedź brzmi: nie. Mogą przestać rosnąć lub nawet się zmniejszyć – zwykle dzieje się tak po menopauzie. Dlatego jeśli mięśniaki zostaną wykryte dopiero przed pięćdziesiątką, zwykle zalecana jest jedynie ich obserwacja.