Stany lękowe skutecznie utrudniają i uprzykrzają życie. Jednak lęk lękowi nierówny - jakie są rodzaje stanów lękowych i czym się charakteryzują? Na czym polega leczenie? Oprócz farmaceutyków bardzo ważna jest psychoterapia. Po jakim czasie można zobaczyć rezultaty leczenia?
Zacznijmy od tego, że nie ma ludzi, którym obcy jest lęk – każdy czegoś się obawia. Gdy jednak niepokój komplikuje nam życie, trzeba o siebie zawalczyć.
Niektóre osoby stale odczuwają lekki niepokój – każdy dzień jest nim podszyty, ma się poczucie, że za chwilę stanie się coś złego, a drobne sprawy urastają do rangi poważnych problemów. To tzw. lęk wolnopłynący.
Bywa, że lęk pojawia się nagle, trwa od kilku minut do kilku godzin, narażając nas na silne, nieprzyjemne objawy – kołatanie serca, duszności. To napadowa forma lęku. Niektórzy obawiają się konkretnej rzeczy, np. że zachorują i umrą. Taki lęk jest nazywany zlokalizowanym.
Każdy jest bardzo nieprzyjemnym odczuciem i szkodzi naszemu zdrowiu. Duża ilość hormonów stresu naraża nas na nadciśnienie, cukrzycę, depresję. Nie możemy spać, trudno nam oddychać, nękają nas bóle głowy i brzucha.
Poprawa samopoczucia jest możliwa w każdym przypadku. Trzeba jednak podjąć leczenie i uzbroić się w cierpliwość. W badaniach wielokrotnie potwierdzono skuteczność farmakoterapii. Równie ważnym elementem terapii jest psychoterapia.
Leki antydepresyjne – wbrew temu co sugeruje nazwa – mają działanie przeciwlękowe. Są to przede wszystkim selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (SNRI) oraz trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne (TLPD).
W łagodzeniu objawów pojawiających się np. przed publicznym występem, pomagają beta-adrenolityki. Łagodzą one objawy takie jak: drżenie, pocenie się, kołatanie serca. Przy zaburzeniach lękowych uogólnionych lekarz psychiatra może zalecić nam tabletki z buspironem.
Ważnym elementem terapii jest psychoterapia. Bez psychicznego przepracowania problemów nieprzyjemne stany mogą wrócić, gdy zakończymy farmakoterapię. Najlepsze, a do tego długotrwałe efekty przynosi terapia poznawczo-behawioralna.
Wystarczy 10-15 tygodni, by terapia poznawczo-behawioralna uwolniła nas od stanów lękowych. Uczymy się na niej rozpoznawać własne przekonania i zastępować lękowe wzorce myślenia bardziej zrównoważonym spojrzeniem na świat. Dzięki ekspozycji na sytuacje budzące lęk, uodparniamy się na nie.