Nadmierny stres nie działa na Twoją korzyść, szkodzi także zdrowiu. W dzisiejszych czasach całkowite uniknięcie stresujących sytuacji jest wręcz niemożliwe, więc warto wiedzieć, jak skutecznie sobie z nimi radzić. Specjaliści podpowiadają 6 sposobów na redukcję stresu, które szybko działają i do tego są przyjemne. Dzięki nim w mgnieniu oka rozładujesz emocje i wyciszysz się!
Spis treści
Życie w ciągłym napięciu dosłownie rujnuje nasze zdrowie! Jakich zatem sposobów użyć, by się naprawdę zrelaksować? Eksperci odradzają używki i słodycze. A co polecają? Inne sposoby, które są zdrowsze, ale równie przyjemne. Wybierz swój ulubiony lub korzystaj ze wszystkich jednocześnie!
Specjaliści podkreślają, że aktywność fizyczna to jeden z najlepszych sposobów na walkę z przewlekłym, ale także chwilowym stresem. Kiedy doświadcza się lęków i silnego stresu, warto poćwiczyć, wyzwolić nagromadzoną energię, która akurat w tym momencie nie działa pozytywnie na twój stan psychiczny i fizyczny. Poza tym podczas aktywności wytwarzają się endorfiny, które poprawiają nam nastrój.
Nie trzeba ćwiczyć na siłowni. Najlepiej słuchać swojej intuicji i wybrać taki rodzaj ruchu, który nam najbardziej odpowiada. Np. gdy ktoś się zdenerwuje w pracy, ma problemy w domu, targają nim silne emocje, to nie wsiada w tramwaj, tylko przez kilka przecznic idzie szybkim krokiem. Przeczuwa, że mu to pomoże. Ktoś inny za to zapisuje się na zumbę, bo czuje, że tylko podczas grupowej aktywności się zrelaksuje.
Aromaterapia od wieków była wykorzystywana do łagodzenia stresu. Olejki eteryczne zmniejszają napięcie mięśni, działają rozluźniająco, dają poczucie wyciszenia i odprężenia. Najlepiej odstresowują olejki lawendowy, jałowcowy, jodłowy – wybierz swój ulubiony. Wybierz też formę terapii: możesz zapalić zapachową świecę, kadzidełka, wlać olejki do kąpieli lub do kominka aromaterapeutycznego.
Niemal każdy jej rodzaj ma działanie terapeutyczne. Tak wynika z badań australijskiego psychiatry, dr. Johna Diamonda. Do odreagowania stresu najlepiej wybrać muzykę Bacha, Vivaldiego i Mozarta. Słuchanie Kanonu D-dur Pachelbela zmniejsza zaś lęk, obniża ciśnienie krwi i tętno. Usiądź więc lub się połóż, skup się tylko na słuchaniu muzyki. Albo połącz działanie muzyki i ruchu. Puść ulubioną taneczną składankę i tańcz.
Badacze z University of Missouri (Columbia, USA) sprawdzili, jak zmienia się poziom hormonów we krwi i w mózgu człowieka po 15 minutowej zabawie z psem lub kotem. Okazuje się, że w organizmie wzrasta poziom serotoniny, prolaktyny i oksytocyny, a obniża się stężenie hormonu stresu – kortyzolu. Może to dobry pomysł, by wziąć zwierzaka ze schroniska? A spacery z psem to dodatkowa porcja ruchu, który też przecież odstresowuje!
Opisał ją m.in. Robert M. Sapolsky w książce „Dlaczego zebry nie mają wrzodów”. Na sawannie zebra zostaje zaatakowana przez lwicę. Następuje pełna mobilizacja, zebra pędzi przez sawannę i ucieka. Jeśli jej się uda, schroni się w bezpiecznym miejscu i zacznie się trząść – to naturalny odruch. Całe to napięcie, strach z mięśni zostaną „wytrzęsione”. Zebra nie będzie przez resztę życia rozpamiętywała ataku lwa, po prostu będzie żyła sobie dalej.
Weź z niej przykład. Staraj się nie rozpamiętywać tego, co się stało. Kiedy staniesz w obliczu stresu, albo się z nim zmierz (np. spisz na kartce, co możesz zrobić i postępuj wg planu), albo przed nim ucieknij (np. napisz, dlaczego nie opłaca ci się działać). Gdy minie stresująca sytuacja, odpręż się.
Nazwy tego sposobu są różne, ale chodzi zawsze o to samo: aby pobyć ze sobą tu i teraz, oczyścić umysł z myśli i emocji. Jak to zrobić? Usiądź wygodnie na poduszce, ze skrzyżowanymi nogami i podpartymi kolanami; kręgosłup musi być wyprostowany, ramiona rozluźnione. Oczy skieruj w jedno miejsce albo je zamknij. Spróbuj wytrzymać w tej pozycji ok. 15 minut.