Odpowiednio dobrany antybiotyk pomaga zwalczyć infekcję bakteryjną, ale ważne jest też jego właściwe stosowanie. Znaczenie ma wszystko: pora przyjmowania leków, odpowiednia dieta, łączenie z innymi farmaceutykami oraz to, czym popijamy tabletki. Co robić, a czego unikać, aby antybiotyki działały skuteczniej?
Te skuteczne leki będą jeszcze wydajniejsze, jeśli dowiesz się, jak je zażywać. Ważna jest m.in. dieta, ilość i jakość wypijanych płynów.
Kiedy zapadniesz na infekcję bakteryjną, lekarz najprawdopodobniej przepisze Ci antybiotyk – preparat zabijający bezpośrednio te drobnoustroje albo sprawiający, że przestają się namnażać. Jednak aby tak się stało, trzeba zapewnić lekarstwu właściwe warunki działania. Zobacz, co może w tym przeszkodzić.
Naukowcy z Uniwersytetu w Queensland sprawdzili, jaki wpływ na działanie antybiotyków ma spożywanie tych powszechnie stosowanych: sacharyny, sukralozy, aspartamu czy acesulfamu. Wyniki badań wykazały, że konsumpcja tych dodatków może się przyczyniać do wzrostu odporności bakterii na leki. Ich obecność powodowała, że w jelicie wzrastała ilość antybiotykoopornych genów bakteryjnych. Dlatego najlepiej w ogóle nie sięgać po słodziki, a już na pewno dla bezpieczeństwa odstawić je na czas kuracji.
Przyjrzyj się też jedzeniu i napojom, które kupujesz w trakcie leczenia. Sztuczne substancje słodzące znajdują się m.in. w napojach typu „zero”, jogurtach, batonach i ciastkach z etykietą „bez cukru”.
Niektóre antybiotyki należy brać razem z jedzeniem, inaczej mogą podrażniać układ pokarmowy i dawać nieprzyjemne objawy, takie jak nudności czy bóle brzucha. Lepiej tego unikać, bo jeśli mdłości będą duże, możesz nawet zwrócić połkniętą tabletkę. Inne należy brać na pusty żołądek, bo kontakt z pożywieniem zaburza ich wchłanianie i zmniejsza skuteczność leczenia.
Informację na ten temat znajdziesz w ulotce dołączonej do preparatu, ale powinien Ci ją też przekazać lekarz.
Jeśli antybiotyk trzeba przyjmować podczas jedzenia, ważne jest, co wyląduje na talerzu. Uważaj na zawartość błonnika: gdy jest go za dużo, wchłanianie leku bywa utrudnione. Unikaj więc łączenia przyjmowanych tabletek z makaronami i pieczywem pełnoziarnistym, siemieniem lnianym, płatkami owsianymi, otrębami, grochem, brukselką, fasolą, śliwkami czy jabłkami.
Podczas antybiotykoterapii zniszczeniu ulega pożyteczna flora bakteryjna układu pokarmowego, dlatego należy przyjmować probiotyki zawierające bakterie kwasu mlekowego (np. Lakcid, Trilac).
Do tego zadbaj o lekkostrawną dietę. Warto też wykluczyć w tym czasie ryby wędzone i sery pleśniowe, ponieważ zawarta w nich tyramina w połączeniu z lekami u wielu osób może powodować wzrost ciśnienia krwi, bóle i zawroty głowy.
Aby antybiotyk dobrze działał, we krwi musi się utrzymywać jego właściwe stężenie. W tym celu powinnaś nie tylko przestrzegać pór zażywania leku, ale też z umiarem przyjmować płyny. Jeśli będziesz pić za dużo, lekarstwo zostanie szybciej wypłukane z organizmu. Postaraj się nie przekraczać półtora litra płynów dziennie.
Jedne preparaty mogą sprawiać, że antybiotyki gorzej się wchłoną. Inne z kolei potrafią wchodzić z nimi w niespodziewane reakcje, wywołując skutki uboczne. Zachowaj co najmniej dwugodzinny odstęp pomiędzy przepisanym antybiotykiem a takimi środkami jak: leki na zgagę, środki moczopędne, uspokajające, rozrzedzające krew, suplementy żelaza, preparaty ułatwiające wypróżnianie się, witamina A oraz jej pochodne.