Czy można się szczepić przeciw COVID-19, jeśli w przeszłości mieliśmy powikłania po szczepieniu na grypę? Czy jeśli wystąpi u nas reakcja alergiczna lub wstrząs anafilaktyczny, możemy walczyć o odszkodowanie? W jaki sposób? Sprawdź!
Chcesz się zaszczepić przeciw COVID-19, ale miałaś już udokumentowaną silną reakcję alergiczną po szczepionce na grypę? Sprawdź, czy potrzebujesz w związku z tym dodatkowych badań przed szczepieniem przeciwko koronawirusowi oraz zaświadczenia.
W przypadku, kiedy w przeszłości wystąpiła reakcja alergiczna na szczepienie, nie ma oficjalnego wymogu specjalnego zaświadczenia zezwalającego na podanie szczepionki. Jednak każdy przypadek powinien być traktowany indywidualnie. Podczas badania kwalifikującego do szczepienia trzeba koniecznie powiedzieć lekarzowi kwalifikującemu o wystąpieniu reakcji alergicznej na szczepionkę. Lekarz jest zobowiązany stosować się do rekomendacji Zespołu Ekspertów pod kier. Konsultanta Krajowego w dziedzinie alergologii dotyczących szczepienia przeciwko COVID-19 oraz wytycznych Zespołu ds. Szczepień przy Ministerstwie Zdrowia.
Według tych zaleceń każdy przed przystąpieniem do szczepienia powinien wypełnić „Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby dorosłej przeciw COVID-19”. Zawiera on zestaw pytań niezbędny do oceny stanu pacjenta w dniu szczepienia, jego ogólnego stanu zdrowia oraz reakcji na inne szczepienia w przeszłości. Jeśli któraś z odpowiedzi i informacje podane w wywiadzie będą sugerowały odroczenie szczepienia lub konieczność dodatkowej konsultacji alergologa, powinniśmy odbyć wizytę u tego specjalisty, a następnie punkt wyznaczy nową datę szczepienia przeciw COVID-19.
Pacjenci uczuleni na leki, z alergiami na żywność lub z reakcjami alergicznymi na podawane kiedykolwiek wcześniej szczepienia po podaniu szczepienia w punkcie mają być poddani obserwacji przez 30 minut (zamiast standardowych 15 minut). Jeśli mimo zastosowanych środków ostrożności dojdzie do wystąpienia ostrych reakcji niepożądanych lub co gorsza wstrząsu, pacjent może walczyć o odszkodowanie.
Fundusz Kompensacyjny to rozwiązanie dla osób, które po szczepieniu (nie tylko przeciw COVID-19) doznają wstrząsu anafilaktycznego lub ostrych powikłań, wymagających co najmniej 14-dniowej hospitalizacji.
Fundusz Kompensacyjny to rozwiązanie oferujące wypłatę na zasadach uproszczonych. Środkami ma dysponować Rzecznik Praw Pacjenta, dlatego odpowiedni wniosek należy złożyć u niego. Złożenie wniosku o przyznanie świadczenia kompensacyjnego jest odpłatne. To 200 zł uiszczane na rachunek bankowy Funduszu. Opłata będzie zwracana w przypadku przyznania świadczenia. Termin na rozpatrzenie wniosku to maksymalnie 60 dni. Wysokość świadczenia (od 10 do 100 tys. zł) zależy od długości leczenia.
Osoby, u których wystąpiły niepożądane objawy poszczepienne (NOP), mogą też ubiegać się o odszkodowanie na drodze sądowej.