Status osoby zaszczepionej otrzyma każdy, kto przyjmie dwie dawki szczepionki przeciw COVID-19. Możemy uzyskać go w formie elektronicznej lub papierowej. Podpowiemy, jak zdobyć zaświadczenie o szczepieniu na koronawirusa oraz jakie benefity czekają zaszczepionych.
W połowie stycznia ruszyły pierwsze szczepienia na COVID-19 dla seniorów. Część z nich otrzymało już drugą dawkę szczepionki. Wszyscy oni mają już status osoby zaszczepionej, który został przewidziany w Narodowym Programie Szczepień (NPS).
Wyświetl ten post na Instagramie.
Informacja o przebytym szczepieniu przede wszystkim trafia do elektronicznych kart szczepień w systemie P1. Jest to Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych, która służy nam od miesięcy do obsługi e-recept, e-skierowań, gromadzenia danych dostępnych na IKP.
Oprócz tego, bezpośrednio po przyjęciu drugiej dawki szczepionki, na dane pacjenta będzie wystawiany specjalny indywidualny kod QR. Jest to sposób szyfrowania informacji w formie czarno-białego kwadratu. Taki kod będzie ważny przez rok (bo na tyle szacuje się ochronę, jaką daje obecnie szczepienie).
Kod QR można pobrać z Internetowego Konta Pacjenta, jeśli oczywiście je posiadamy (w zakładce „Profilaktyka”, a dalej „Szczepienia”). Można go też ściągnąć przez aplikację mObywatel.
Jeżeli ktoś nie ma takiej możliwości lub chce mieć potwierdzenie papierowe szczepienia, powinien po drugiej szczepionce poprosić w punkcie szczepień o wydruk zaświadczenia o szczepieniu (będzie na nim również kod QR do odczytu).
Jeśli zapomnisz poprosić o wydruk, nie martw się. Każdy lekarz ma dostęp do informacji z systemu P1 przez aplikację gabinet.gov.pl i może zawsze, po weryfikacji twojego PESELU, pobrać kod QR. Wystarczy więc, że poprosisz swojego lekarza POZ o wydanie takiego certyfikatu bezpieczeństwa (czyli wydruku z twoim kodem QR).
Poprawność i ważność kodu QR można zweryfikować za pomocą bezpłatnej aplikacji Ministerstwa Zdrowia „Zaszczepieni”. Jest dostępna dla każdego w sklepach Google Play i App Store.
Jeśli masz papierowe zaświadczenie, noś je przy sobie. Możesz być poproszona o zweryfikowanie statusu osoby zaszczepionej przy pomocy tej aplikacji (np. w szpitalu, na lotnisku). Można też zrobić zdjęcie kodu QR i przechowywać je w telefonie.
Mając dostęp do IKP, w takiej sytuacji zawsze możesz pokazać kod QR na ekranie swojego smartfona po zalogowaniu do Konta Pacjenta.
Po 7 dniach od przyjęcia drugiej dawki szczepionki na koronawirusa osoby zaszczepione:
Zaświadczenie może też przyspieszyć zabieg w szpitalu (nie trzeba wykonywać testu). Kolejne przywileje nie są wykluczone w miarę jak proces szczepień będzie postępował. Są plany wprowadzenia zasad ułatwiających podróżowanie (tzw. paszport covidowy).
Wyświetl ten post na Instagramie.