Alergia w dojrzałym wieku to powszechna dolegliwość. Panuje jednak przeświadczenie, że jeśli nie dostaliśmy alergii w dzieciństwie, już zawsze będziemy na nią odporni. Niestety, należy liczyć się z tym, że alergeny zadziałają, gdy jesteśmy dorośli. Podpowiadamy, jak obserwować organizm, by nie przegapić objawów uczulenia i podjąć leczenie, które łagodzi objawy.
Zdarza się, że dręczą nas uciążliwe choroby – a to zapalenie oczu, a to przeziębienie, a to dziwna wysypka. Irytujemy się, bo zanim jedna się skończy, już zaczyna się kolejna. Uważamy, że to „wina” naszej osłabionej odporności, osłabienia organizmu związanego z porą roku, zanieczyszczeniem środowiska. Tymczasem to najprawdopodobniej alergie.
Szacuje się, że w Polsce ponad 40 proc. społeczeństwa cierpi na rozmaite alergie. Najczęstsza z nich to katar alergiczny (sienny). Powoduje on nadwrażliwość błony śluzowej, a to pierwszy krok do rozwinięcia się astmy.
Objawy alergii nie zawsze kojarzą się z... alergią. Nie istnieją bowiem uniwersalne objawy tej choroby. Będą się od siebie różnić w zależności od tego, czy jest to np. alergia oddechowa, pokarmowa czy kontaktowa. Dodatkowo czynnikiem nasilającym symptomy alergii bywa stres – ci z nas, którzy często go doświadczają, mogą alergię przechodzić ciężej.
Jeśli przez kilka tygodni mamy objawy wymienione, poniżej, konieczna jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu. Opiszmy mu swoje dolegliwości i poprośmy o skierowanie do specjalisty alergologa.
Objawy charakterystyczne
Najczęstsze typowe objawy alergii występują zazwyczaj przy alergiach oddechowych i kontaktowych:
Objawy nietypowe
Mogą występować pojedynczo lub po kilka, także w kombinacji z objawami typowymi:
Nie liczmy na to, że katar, kaszel lub kichanie „same przejdą”. Te objawy mogą się nasilić, bo wraz z wiosną pojawia się coraz więcej czynników uczulających (pyłków traw i drzew).
Alergia może być sezonowa lub całoroczna. Pomoże ją określić wywiad z pacjentem – czyli to, co powiemy lekarzowi.
Nieleczona alergia może przerodzić się w astmę, która ogranicza wydolność dróg oddechowych. Powoduje napady duszności wywołane problemami w przepływie powietrza do płuc podczas oddychania. Towarzyszą jej kaszel, ucisk w piersiach, także świszczący oddech.
Jeśli masz np. długotrwały katar, biegunki, bóle brzucha, nawracające infekcje gardła, oczu lub oskrzeli poproś w aptece o leki antyalergiczne dostępne bez recepty (spytaj o ich o dawkowanie). Jeśli po nich objawy ustąpią, to zwykle dowód na to, że mamy alergię. Koniecznie skonsultuj się z lekarzem POZ – prawidłowe leczenie alergii zapobiega poważnym powikłaniom, m.in. astmie alergicznej.
Alergię może zdiagnozować każdy lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Aby działać na swoją korzyść, należy trzymać siec tych zasad:
Chociaż receptę na leki na alergię może wypisać lekarz POZ, i tak warto poprosić o skierowanie do alergologa. Tylko specjalista zleci odpowiednie testy i wdroży zaawansowane nowoczesne leczenie.
W czasie oczekiwania na wizytę (nawet kilka miesięcy) załóż zeszyt i zapisuj w nim:
Przed wizytą przygotuj spis wszystkich zażywanych leków, suplementów i ziół.
Poproś również lekarza POZ o skierowanie na RTG płuc, zatok (jeśli masz przewlekły katar), morfologię krwi.
Aby ustalić, co cię uczula, lekarz zleci następujące badania:
Tydzień przed wykonaniem testów trzeba odstawić niektóre leki, inaczej wynik nie będzie wiarygodny. Zapytaj o to lekarza!
Zdarza się, że gdy pacjenci poczują się lepiej, odstawiają leki bez konsultacji z lekarzem, ale wtedy alergia powraca – to jest choroba przewlekła.
Jeśli leki zapisane przez lekarza pogarszają twoje samopoczucie, np. powodują senność, ból głowy – masz prawo poprosić o ich zmianę na inne.
Gdy lekarz przepisze nam środki antyalergiczne, zapytajmy go, czy mają działanie przedłużone, czy doraźne.
Leki o przedłużonym (stałym) działaniu zobojętniające działanie histaminy, rzadko mają działanie uboczne.
Leki doraźne, które działają szybko i przynoszą ulgę po kilkunastu minutach, mogą mieć działania niepożądane:
Zanim zaczniemy przyjmować dany lek, dokładnie zapoznajmy się z ulotką.
Te badania mogą być konieczne, jeśli mimo leczenia nie następuje poprawa.
Wywołują ją alergeny z dwóch grup. Wtedy mamy jednocześnie objawy alergii pokarmowej i kontaktowej albo wziewnej (oddechowej) i kontaktowej.
Alergię krzyżową wywołują pary alergenów o wspólnym pochodzeniu (np. produkty pochodzące od jednego zwierzęcia) lub o podobnej budowie (z roślin z tej samej grupy). Przy tym rodzaju alergii każdy z alergenów daje inne objawy.
Alergię krzyżową najczęściej wywołują je następujące pary alergenów:
Objawy pojawiają się po upływie 15-30 min od dotknięcia lub zjedzenia alergenu albo wciągnięcia powietrza z alergenem.
Jeśli więc mamy niespodziewany atak duszności i jednocześnie rozbolał nas brzuch albo pojawia się wysypka i w tym samym czasie zaczynamy kichać, to znak, że możemy mieć alergię krzyżową.
Zastanówmy się wtedy, czy nie wystąpiła u nas kombinacja takich alergenów (np. byliśmy na spacerze, gdzie przechodziliśmy obok pylącej leszczyny, a przed wyjściem z domu jedliśmy orzeszki albo jedliśmy kanapkę z jajkiem i popiliśmy ją rosołem z kurczaka). Jeśli tak było, powiedzmy o tym lekarzowi.
Zdarza się, że produkty, które jadłyśmy do tej pory bez żadnych problemów, nagle zaczynają nam szkodzić. Także wtedy warto zrobić badania!
Jednak za kłopoty zdrowotne może odpowiadać nie tylko alergia, lecz także nietolerancja pokarmowa. Co je różni?
Alergia to reakcja organizmu na czynnik uczulający (alergen), a z nietolerancją mamy do czynienia, gdy organizm nie wytwarza enzymu potrzebnego do trawienia jakiegoś składnika z pożywienia.
Nietorancja pokarmowa, np. nietolerancja laktozy (w mleku krowim) jest spowodowana niewytwarzaniem laktazy, enzymu do trawienia cukrów (laktoza jest cukrem). Jeśli zauważymy, że mamy dolegliwości żołądkowe po spożyciu konkretnego produktu, to może być nietolerancja. Zdiagnozuje ją lekarz POZ.
Im więcej dokładnych i rzeczowych informacji o swoich problemach zdrowotnych przekażesz lekarzowi, tym łatwiej będzie mu postawić właściwą diagnozę.
Dlatego przygotowania zacznij od zaprowadzenia dzienniczka nie później niż dwa, trzy tygodnie przed wizytą.
Codziennie zapisuj w dzienniczku:
Lekarz POZ może skierować cię na:
Jeśli masz dużo nietolerancji, skorzystaj z porad dietetyka. Choć dietetycy nie udzielają porad na NFZ, pod patronatem Ministerstwa Zdrowia działa specjalistyczna poradnia dietetyczna online.
Jak zarejestrować się w poradni NFZ?
Wypełnij formularz
Umów się na konsultację online
Nie ma górnej granicy wieku, do której można stosować odczulanie. Przeciwwskazaniem do jego przeprowadzenia mogą być za to niektóre choroby przewlekłe (np. nadciśnienie, choroba wieńcowa), choroby autoimmunologiczne.