Kościół wyznaje wiarę w anioły jako stróżów człowieka. Czy według jego nauki Anioł Stróż towarzyszy nam także po śmierci? Czy mamy tylko jednego Anioła Stróża, czy jest ich więcej? Czy zmarłe dzieci stają się aniołami? Na pytania o Aniołów Stróżów odpowiada ks. Przemysław Kawecki .
Spis treści
Możemy wzywać pomocy naszego Anioła Stróża w każdym momencie, a także wysyłać go do anioła innej osoby, z którą mamy coś załatwić. Jak modlić się do naszego Niebieskiego Opiekuna?
To czyste duchy stworzone przez Boga, które są Jego sługami i wysłannikami. Ponieważ zawsze kontemplują „Oblicze Ojca, który jest w niebie”, są wykonawcami Jego rozkazów. Posiadają rozum i wolę, są nieśmiertelne. Przewyższają doskonałością wszystkie stworzenia.
Kościół wyznaje wiarę w anioły jako stróżów człowieka, czcząc ich w liturgii specjalnym świętem i zalecając modlitwę. Każdy z nas ma anioła, który dzień i noc mu towarzyszy. W Nowym Testamencie troskę aniołów o człowieka i jego zbawienie widać, kiedy Anioł Pański uwalnia apostołów z więzienia, wyzwala Piotra, któremu groziła śmierć z ręki Heroda, kieruje działalnością Piotra w stosunku do setnika Korneliusza, pierwszego nawróconego poganina. Te przykłady podpowiadają, że podobną rolę aniołowie odgrywają w naszym życiu.
Z powodu funkcji wyróżniamy anioły, archanioły, cherubiny, serafiny itd. Duchy te mają różne miejsca w hierarchii niebiańskiej. Ich systematyzacji próbował dokonać św. Ambroży. Są opiekunowie ludzi, ale również np. państw, miast, parafii. Archaniołowie są wyznaczeni do konkretnych i ważnych misji. Jeżeli czujemy, że posłannictwo któregoś z nich jest nam bliskie, warto prosić o ich pomoc.
Można odmawiać inwokację „Aniele Boży”. Ojciec Święty Jan XXIII robił to pięć razy na dzień. Mówił, że kiedy miał złożyć wizytę jakiejś ważniejszej osobistości, by omówić sprawy Stolicy Apostolskiej, wówczas prosił swojego Anioła Stróża, by się porozumiał z aniołem tej osobistości, by ją dobrze usposobił do rozmowy. Inny papież, św. Leon, zwykł mawiać: „Nie martw się niepotrzebnie, zaprzyjaźnij się z aniołami i będziesz miał ich pomoc”.
Nie, ale oczywiście nie ma w tym nic złego, że czystą duszę dziecka porównuje się do anioła i w ten sposób łagodzi ból po stracie. Jednak napis na nagrobku: „Powiększyłeś grono aniołków” należy interpretować metaforycznie.
Te niebiańskie istoty towarzyszą duszom w godzinie śmierci i chronią je przed ostatnimi atakami demonów. Św. Ludwik Gonzaga uczy, że kiedy dusza opuszcza ciało, jest wspierana przez swego Anioła Stróża, aby z ufnością mogła się stawić na sądzie Bożym. Jeśli jest skierowana do czyśćca, jej anioł ją tam odwiedza, pociesza i zanosi modlitwy odmawiane w jej intencji oraz zapewnia o wyzwoleniu. Misja Aniołów Stróżów trwa do momentu zjednoczenia duszy z Bogiem.