15 sierpnia, w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny nazywane także Świętem Matki Boskiej Zielnej, w kościołach święcimy kwiaty polne, zioła, zboża, warzywa i owoce. Ale czy wiesz, że dobór płodów łąk i pól nie jest przypadkowy? Wszystkie rośliny w bukietach maryjnych mają swoją symbolikę, chronią nas przed chorobami i nieszczęściami. Sprawdź, skąd się wziął zwyczaj święcenia bukietów i co oznaczają poszczególne rośliny.
Spis treści
Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny obchodzone było już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. W Polsce jest to dzień święcenia ziół i kwiatów polnych... Skąd się wziął ten zwyczaj i co oznaczają kwiaty i zioła, które znajdują się w bukietach?
Święto, które obchodzimy 15 sierpnia, nosi nazwę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, jednak „od zawsze” utarło się, że nazywamy je dniem Matki Boskiej Zielnej. To bardzo dawne święto – już w X w. opisano w kronikach zwyczaj przynoszenia do kościoła pod koniec lata płodów rolnych i kwiatów. W ten sposób dziękowano Matce Boskiej za dobry urodzaj, nadając jej też przydomek Zielna (w dawnych czasach mianem ziela określano większość roślin, także owoce i zboże).
Podobne zwyczajowe nazwy powiązane z roślinami nosi to święto również w innych krajach Europy: Estończycy obchodzą święto Matki Boskiej Żytniej, Czesi – Korzennej. Niemcy nazywają ją Kwietną, lecz prócz bukietów kwiatów i zbóż przynoszą do kościoła mleko, wino i olej, niekiedy mięso, a w miejscowościach nadmorskich także ryby. We wszystkich krajach to święto radości, połączone z kiermaszami i imprezami ludowymi.
Zwyczaj święcenia płodów z łąk i pól wywodzi się z legendy o apostołach, którzy trzy dni po śmierci Najświętszej Marii Panny udali się do Jej grobu. Nie znaleźli tam jednak ciała Maryi, tylko same kwiaty i zioła. Na pamiątkę tego wydarzenia każdego roku 15 sierpnia święci się kwitnące zioła, kłosy zbóż, owoce, warzywa. Święci się niemal wszystko, co w tym czasie kwitnie i owocuje: „Każdy kwiatek woła, weź mnie do kościoła”.
Poświęcone wiązanki przechowuje się w domach: na parapetach, za obrazami świętych, nad drzwiami wejściowymi, na ścianach, przy oknie. Stary lub zniszczony bukiet należy spalić, podobnie jak zniszczone święte obrazy.
Święcone bukiety maryjne mają chronić przed wszelkimi nieszczęściami, pokusami piorunami i chorobami. Uschnięte bukiety były palone w ogniu. Do bukietów dawano kwiaty i zioła, które rosły w pobliżu i miały lecznicze właściwości.
Hyzop kojarzony był z czystością i pobożnością, dlatego często wkładany był do książeczek modlitewnych. Poza tym pomagał na kaszel, ból gardła, gorączkę, bóle brzucha, poprawiał smak potraw.
Dziewanna ma chronić przed piorunami, dlatego robiono z niej knoty do gromnic święconych w Dniu Matki Boskiej Gromnicznej. Dziewanna pomagała też leczyć choroby dróg oddechowych i pokarmowych.
Szałwia miała zasłonić Dzieciątko Jezus przed żołnierzami Heroda, dlatego ma moc uzdrawiającą, symbolizuje ratunek i zbawienie, ulgę w cierpieniu.
Dziurawiec zwany dzwonkami Panny Marii, jest jej atrybutem. Ziele to stosowano w leczeniu chorób duszy i gojeniu ran.
Kłosy pszenicy są symbolem Maryi, bo zawierają ziarna, które dają mąkę na hostię.
Rumianek symbolizuje skromność, zmaganie ze złem i walkę z chorobami.