Św. Michał, św. Gabriel i św. Rafał każdego dnia niosą nam pomoc. Ci archaniołowie to realni wysłannicy Boga, o których możemy przeczytać w Biblii. Wystarczy ich tylko o to poprosić, odmawiając np. litanię do archaniołów. Kim są trzej biblijni archaniołowie i w czym pomagają?
Spis treści
Najbardziej utrwalony obraz anioła, jaki nam towarzyszy od wieków, jest trochę infantylny. Pucołowata buźka dziecka, ewentualnie o dziewczęcych rysach, do tego skrzydełka, czasami długie jasne włosy (nie bez przyczyny ozdoba choinkowa nosi nazwę „włosy anielskie”). Czy to prawdziwy obraz archaniołów Michała, Gabriela i Rafała? Raczej nie. Jak więc wyglądają? Czy mają ciała i dlaczego jest ustanowione w Kościele ich święto, które przypada 29 września? Posiadają rozum i wolę, a przy tym są nieśmiertelne. Nie mają ciała z tej prostej przyczyny, że to istoty duchowe. Zostały stworzone po to, żeby służyć Bogu.
Ich moc potrafi nieźle przestraszyć. Jeden z nich objawił się kiedyś Danielowi, prorokowi ze Starego Testamentu, który z wrażenia aż się przewrócił! „Na dźwięk jego słów upadłem oszołomiony twarzą ku ziemi” (Dn 10, 9). Bo tak to już jest, że zawsze, kiedy Bóg wysyła swoich posłańców – najczęściej jednego z trzech archaniołów – dzieje się coś nadzwyczajnego.
Najważniejszy z nich to św. Michał, który jest równocześnie Aniołem Stróżem Kościoła, jak również dowódcą potężnych legionów anielskich. Warto dodać, że armię Boga zobaczył podczas wizji wspomniany prorok Daniel: „Tysiąc tysięcy służyło Mu, a dziesięć tysięcy po dziesięć tysięcy stało przed Nim.” (Dn 7, 10). Imię Michał oznacza „Któż jak Bóg?”. To okrzyk, z którym archanioł wystąpił przeciwko zbuntowanemu, obrażającemu Boga Lucyferowi. Od tego momentu anioł zyskał imię oraz stał się najbardziej skutecznym i odważnym sługą Boga. Dlatego zawsze jest przedstawiany w lśniącej zbroi, z mieczem w dłoni, czyli atrybutami podkreślającymi jego waleczność.
Towarzyszy również umierającym, stąd dawni malarze przedstawiali go często z wagą, na której w czasie Sądu Ostatecznego waży dusze zmarłych.
Archanioł Michał zainspirował polskiego księdza Bronisława Markiewicza, który pod koniec XIX wieku założył dwa zgromadzenia zakonne pod wezwaniem św. Michała – michalitki i michalitów. Oba do dziś działają na terenie Polski.
Chociaż archanioł Michał jest najpotężniejszy z niebiańskich zastępów, to w Biblii najczęściej czytamy o misjach Gabriela. Jego imię oznacza „Mąż Boży” albo „Wojownik Boży”. Zawsze ma do przekazania Dobrą Nowinę. To on powiedział Maryi, że zostanie Matką Boga. Przychodził w snach do Józefa, żeby pokazać mu wolę Najwyższego. Ukazał się również Zachariaszowi. „Nie bój się, Zachariaszu! Twoja prośba została wysłuchana: żona twoja Elżbieta urodzi ci syna, któremu nadasz imię Jan” (Łk 1, 13) – w ten sposób zapowiedział staremu kapłanowi narodziny syna, czyli Jana Chrzciciela.
Z powodu misji Bożego posłańca, Gabriel został patronem poczty, ale także mediów, czyli radia, telewizji i telefonu (kiedyś także telegrafu).
Jest też patronem Braci św. Gabriela, którzy zajmują się przede wszystkim opieką nad głuchymi i niewidomymi. W Polsce gabrieliści prowadzą ośrodek w Częstochowie.
Spośród trzech archaniołów najmniej wiadomo o Rafale. Jego hebrajskie imię oznacza „Bóg uleczył”. „Ja jestem Rafał, jeden z siedmiu aniołów, którzy stoją w pogotowiu i wchodzą przed majestat Pański” (Tb 12, 15) – przedstawił się Tobiaszowi i jego synowi w Starym Testamencie. Był też przewodnikiem młodego Tobiasza (syna), gdy ten wyruszył do Niniwy. Chronił go przed niebezpieczeństwami i zasadzkami. Dlatego uznawany jest za patrona pielgrzymów, podróżnych, uciekinierów i wędrowców.
Kościół uznał oficjalnie obecność aniołów podczas IV Soboru Laterańskiego, który odbył się w 1215 roku, i potwierdził na I Soborze Watykańskim (1870 rok). W Katechizmie Kościoła Katolickiego w rozdziale zatytułowanym „Aniołowie” czytamy: „Istnienie istot duchowych, niecielesnych, które Pismo Święte nazywa zazwyczaj aniołami, jest prawdą wiary”. (KKK 328) Na podkreślenie ważności Bożych pomocników ustanowiono więc święto. Trzech archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała wspominamy pod koniec września, z kolei 2 października – Aniołów Stróżów.