Inaczej plecy bolą, gdy źle spałaś, inaczej po pieleniu, a jeszcze inaczej, gdy cię przewieje. Inne więc też będą sposoby, by temu zaradzić. Dowiedz się, jakie codzienne czynności mogą powodować ból kręgosłupa i jak z nim walczyć?
Spis treści
Szacunki wskazują, że z powodu bólu kręgosłupa cierpi lub będzie cierpiało przynajmniej raz w ciągu swego życia 85 proc. dorosłych osób. Trudno się dziwić. Mięśnie i stawy przykręgosłupowe są obciążane niemal przez cały czas. Z wiekiem te dolegliwości nasilają się także pod wpływem zmian zwyrodnieniowych.
Dlatego ból pojawia się częściej, niekiedy w czasie codziennych czynności? Jak z nim walczyć?
Czasem wystarczy spocona koszulka i powiew wiatru, by niedługo potem pojawił się ostry ból w plecach. Zdaniem specjalistów jest on spowodowany napięciem struktur podtrzymujących kręgosłup.
Najlepszy sposób na taki ból to... termofor! Ciepło, które będzie się z niego rozchodzić, rozszerzy naczynia krwionośne, zmniejszy skurcze mięśni i bolesność pleców. Na takie dolegliwości pomóc może także noszenie kilka godzin pasa z nasion gorczycy – ma on działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Taki pas kupisz np. w aptece.
Zdenerwowanie powoduje odruchowe napinanie mięśni grzbietowych. A to boli – czasami przewlekle, niekiedy tego typu dolegliwości utrzymują się całe tygodnie.
Najlepszy sposób na taki ból to... relaks! Weź kilka głębokich oddechów, napij się melisy (łyżeczka suszu na szklankę wody) i idź na spacer. Taka kuracja powinna przynieść szybką ulgę.
Pochylona sylwetka i ręce wyciągnięte do przodu - taka pozycja sprzyja napięciom w obrębie szyi, barków i kręgosłupa piersiowego.
Najlepszy sposób na taki ból to... masaż pleców. Jeśli jesteś sama w domu, nacieraj się ręcznikiem frotté. Przełóż go za plecy, chwytając z przodu oba jego końce i przez 3 - 5 minut przesuwaj w prawą i lewą stronę.
Jeżeli możesz poprosić kogoś o pomoc, zdecyduj się na klasyczny masaż obolałego odcinka. Ale pamiętaj bezpieczny masaż powinien polegać jedynie na delikatnym rozcieraniu pleców okrężnymi ruchami. Pod żadnym pozorem nie wolno ugniatać i uciskać kręgów! A tak na przyszłość nie zapominaj, że najzdrowsza pozycja do pielenia to taka na klęczkach.
Taki ból najczęściej jest efektem spania na zbyt miękkim materacu lub podkładania pod głowę góry poduszek.
Najlepszy sposób na taki ból to... rozciąganie. Leżąc w łóżku, spróbuj przyciągnąć kolana do klatki piersiowej. Wytrzymaj tak 30 s. Następnie uklęknij na łóżku lub podłodze. Usiądź na piętach, a ciało pochyl do przodu. Staraj się palcami rąk dotknąć jak najdalej podłogi przed tobą, jednocześnie nie odrywając pośladków od pięt. Wytrzymaj 15 sekund.
W tej pozycji w kość dostaje głównie odcinek lędźwiowy, który z czasem może zacząć ci poważnie dokuczać. Piekący ból pojawić się może także w okolicy ramion – to znak, że za długo siedzisz z rękami na klawiaturze!
Najlepszy sposób na taki ból to... przerwy. Jeśli masz siedzącą pracę, co pół godziny wstań, poprzeciągaj się, unosząc ręce wysoko. Zrób kilka razy tzw. koci grzbiet i parę skłonów na boki. Poruszaj głową w prawo i w lewo. Ból od razu ustąpi.
Pewnie podniosłaś coś na wyprostowanych nogach? Dźwiganie w tej pozycji często kończy się nadwyrężeniem lub naderwaniem mięśni pleców, co może wywołać dolegliwości w okolicy lędźwiowej.
Najlepszy sposób na taki ból to... ciepła kąpiel. Możesz po prostu zanurzyć się w wodzie po szyję na kilkanaście minut. Dobrze by było, gdyby woda była o kilkanaście stopni cieplejsza niż zwykle. Jeśli nie masz wanny, weź prysznic – skieruj silny strumień wody na bolące miejsce.
Wówczas pojawia się ostry, kłujący lub rwący ból, który obejmuje dół pleców i promieniuje wzdłuż pośladków, aż do nogi. Czasem jest tak silny, że strach się ruszyć, żeby nie pogorszyć swojego stanu.
Najlepszy sposób na taki ból to... dobra pozycja. Chodzi o to, żeby odciążyć uciskany korzonek. Jeśli jesteś w stanie, połóż się na wznak na twardym materacu z nogami zgiętymi w stawach biodrowych i kolanowych pod kątem prostym (trzeba podłożyć pod nogi np. poduszki). Pozycja ta rozluźni mięśnie i odciąży uciskany korzonek. A ty od ręki poczujesz ulgę.
Nie z każdym bólem kręgosłupa poradzisz sobie sama. Pomocy lekarskiej wymaga taki, który:
Leki pomogą w każdym rodzaju bólu. Zacznij od działających miejscowo (np. w postaci maści), bo nie obciążają układu pokarmowego. Po tabletki sięgaj w drugiej kolejności.
Najszybciej z bólem pleców radzą sobie środki działające przeciwzapalnie, np. zawierające naproxen. Jeśli jednak masz wysokie ciśnienie, lepiej z nich zrezygnuj. Bezpieczniejszy będzie po prostu paracetamol.
kręgosłup