Wypadnięcie dysku to potoczna nazwa przepukliny kręgosłupa. Czym ona jest i jak się objawia? Tej dolegliwości najczęściej towarzyszy ostry ból pleców, który złagodzą domowe sposoby, odpowiednie pozycje i okłady. Kiedy należy udać się do lekarza? Jak ortopeda diagnozuje dyskopatię? Czy operacja kręgosłupa jest konieczna? Sprawdź, co powinnaś wiedzieć.
Spis treści
Przepuklina kręgosłupa nazywana jest często wypadnięciem dysku, ponieważ związana jest z wysunięciem krążka międzykręgowego, który uciska nerwy, powodując silny i przewlekły ból. Zwykle o wypadaniu dysku mówimy, gdy np. w czasie schylania pojawia się silny ból w plecach. Ale tak naprawdę nie może on wyskoczyć.
Ta bolesna dolegliwość to przepuklina kręgosłupa i oznacza przesunięcie się jądra krążka międzykręgowego poza przestrzeń międzykręgową. Powoduje to ucisk na nerwy i stąd ból. Może się pojawić na całej długości kręgosłupa, jednak aż 70 proc. przypadków dotyczy odcinka lędźwiowego. Wtedy odczuwamy ostry ból, który może promieniować do bioder i nóg, utrudniając nam wyprostowanie się. Czasem towarzyszą mu też niedowład dolnych kończyn, a nawet nietrzymanie moczu.
Przepuklina odcinka lędźwiowego wywołuje ból dołu pleców i drętwienie tej części ciała, do której dociera uciskany nerw (np. nogi). Zaś przepuklina kręgosłupa szyjnego powoduje ból szyi i między łopatkami (promieniuje do ręki) oraz sztywność karku. Chorobę wykrywa RM, a winna bywa m.in. długa praca siedząca. Więc gdy ból minie (przepuklina może się „wchłonąć”) i lekarz uzna, że możesz ćwiczyć, rób na co dzień gimnastykę, np. z piłką (60 zł). Wzmocnisz mięśnie przy kręgosłupie (poproś o skierowanie na fizjoterapię, aby nauczyć się, jak ćwiczyć).
Ogranicz ruchy kręgosłupa i unikaj jego obciążania. Często zmieniaj pozycje – siedzieć lub leżeć możesz przez ok. 2 godziny. Potem pospaceruj przez 3-5 min (choćby w miejscu). W fazie ostrego bólu ulgę przynosi leżenie na plecach na twardym podłożu, z poduszkami wsuniętymi pod kolana i łydki. Kończyny dolne muszą być zgięte w stawach kolanowych i biodrowych pod kątem prostym. Spróbuj też leżeć na boku z ugiętymi nogami i z poduszką umieszczoną między kolanami.
Na ból pomoże też ciepła kąpiel z rozgrzewającym olejkiem (np. goździkowym: 10 kropli na wannę, poleż 15 min), a także zasypianie z termoforem (przyłóż do miejsca bólu).
Zastosuj dostępne leki przeciwbólowe i przeciwzapalne (bez recepty). Smaruj bolącą okolicę żelami przeciwzapalnymi (np. z diklofenakiem).
Najpierw chłodź, potem rozgrzewaj. Ciepło rozluźnia napięte mięśnie i łagodzi ból. Ale przez pierwszy dzień korzystniejsze jest chłodzenie, gdyż zimno zmniejsza stan zapalny. Potem zastosuj ciepło.
Gdy dolegliwości zaczną ustępować, zacznij się więcej ruszać.
Słyszałaś, że trzeba samemu wcisnąć krążek na miejsce? Nie rób tego, bo może to skończyć się uszkodzeniem tkanek. Nie wolno również rozciągać się, wisząc na drążku ani poddawać się intensywnym masażom (mogą nasilić obrzęk chorych tkanek)
Popuszczanie moczu lub stolca i „opadająca stopa” (nie możemy iść na pięcie) to objawy neurologiczne wskazujące na konieczność szybkiego zabiegu chirurgicznego. Pilnie skonsultuj się z lekarzem POZ (wystawi skierowanie do szpitala).
Aby się przekonać, czy faktycznie doszło do przesunięcia dysku (i w jakim stopniu), lekarz może zlecić:
Jeśli dysk jest mocno wysunięty, nie wróci na swoje miejsce i potrzebna jest operacja. Gdy jednak zmiana nie jest duża, lekarz zaordynuje leki przeciwzapalne i rozluźniające mięśnie oraz skieruje Cię na rehabilitację, gdy ból ustąpi.
Kręgi kręgosłupa rozdzielone są 23 krążkami międzykręgowymi (dyskami), które m.in. zapewniają elastyczność i ruchomość kręgosłupa. Każdy dysk jest zbudowany z pierścienia włóknistego oraz jądra miażdżystego. Aby dyski spełniały swoją funkcję, muszą być odpowiednio nawodnione.
Pamiętaj, że dysk lubi ruch, najlepiej zróżnicowany. Musi on też być dobrze „nawodniony”. Dlatego wypijaj 1,5 litra wody dziennie.
Co drugi dzień zjedz gotowane jajko i rośliny strączkowe (80 g), a 3 razy w tyg. ryby morskie (100 g). Doprawiaj dania kurkumą i jedz garść lub dwie orzechów dziennie.
Unikaj natomiast potraw mącznych, sklepowych słodyczy i czerwonego mięsa.