Bóle stawów to częste dolegliwości. Jeśli regularnie powracają, mogą być groźne. Jakie są najczęstsze przyczyny bólu stawów? Co najbardziej szkodzi stawom i jak sobie pomóc? Sprawdź, jakie choroby mogą uszkadzać stawy i jakie nietypowe objawy dają chore stawy.
Spis treści
Gdy nie wiemy, dlaczego kolana bolą, działajmy ostrożnie, by nie pogłębić problemu. Unikajmy tego, co nie służy stawom i zwiększmy nieco aktywność.
Gdy nie wiemy, dlaczego kolana bolą, działajmy ostrożnie, by nie pogłębić problemu. Unikajmy tego, co nie służy stawom i zwiększmy nieco aktywność.
Jeśli ruch (np. 30-min spacery) nasila ból dajmy stawom odpocząć kilka dni, ale oprócz tego wyeliminujmy to, co pogarsza ich stan. I koniecznie idźmy do lekarza, by mógł ocenić ewentualne zniszczenia stawów (może winna jest sklerotyzacja kości, czyli ich uszkodzenie z powodu zwyrodnienia).
Nadmierne obciążenie destrukcyjnie wpływa na kolana. Gdy noszą za duży ciężar, dość szybko pojawia się lub zaostrza ból. Czasem wystarczy zrzucić dosłownie kilka kilogramów, żeby stawy przestały nam tak bardzo doskwierać.
Zarówno długi, jednostajny nacisk, jak i bezruch są bardzo szkodliwe dla stawów, bo źle wpływają na siłę mięśni, szczególnie czworogłowego mięśnia uda. Dlatego ćwiczenia wzmacniające mięśnie nóg są najlepszym sposobem na odciążenie kolan i zmniejszenie bólu. Dzięki mocniejszym mięśniom możemy uniknąć konieczności chodzenia z laską, a nawet operacji. Ale uwaga! To, czy i jak się ruszać, zależy od stanu naszych kolan. A niestety ból, obrzęk ani zaczerwienienie nie dają precyzyjnej informacji o tym, co się dzieje ze stawem. Dlatego koniecznie trzeba iść do lekarza (patrz wstęp).
poproś lekarza o badania pod kątem alergii i nietolerancji pokarmowych (mogą nasilać zapalenie).
Jego niedobór wywołuje anemię (pogłębia stan zapalny organizmu i przyczynia się do sztywnienia stawów). Poproś lekarza o badanie poziomu żelaza, a jeśli jest za niski, skrupulatnie łykaj zalecone przez niego suplementy.
Badania wyszły dobrze? Profilaktycznie stosuj boga tą w żelazo dietę: 2-3 razy w tygodniu jedz kaszę gryczaną i nasiona roślin strączkowych (ok. 80-100 g). A dodatkowo 2 razy w tygodniu zamiast kawy wypij na śniadanie kakao.
Jest on jednym z powodów sztywności stawów (nawet jeśli nie mamy typowych objawów dny moczanowej, czyli puchnięcie i ból palucha u stopy, gorączka).
Kuracja polega na jedzeniu codziennie na śniadanie... połowy żółtego melona (miodowego). Zapobiega on odkładaniu się soli kwasu moczowego i działa moczopędnie. Jedz go na czczo, np. 15 min po napoju z kurkumą lub herbacie z miodem i cytryną (inaczej możesz mieć wzdęcia). Kurację stosuj przynajmniej 4 tyg. (możesz też stale).
Jeśli któraś z poniższych cię dotyczy, powiedz o tym lekarzowi.
Kiedy dolegliwości związane z kolanami zaczynają słabnąć, sądzimy, że choroba odpuściła. Tymczasem może ona postępować w ukryciu... Dlatego trzeba znać także mniej znane objawy chorób reumatycznych (gdy się pojawią, idźmy ponownie do lekarza):