Ból stawów może zaostrzyć nieodpowiedni sposób odżywiania. Za to przemyślany jadłospis uśmierza stan zapalny. Dieta antyreumatyczna pełna warzyw, nieprzetworzonych węglowodanów, dobrej jakości białka i tłuszczów pomoże złagodzić objawy choroby.
Ważną zasadą w leczeniu stawów jest wspomaganie kuracji farmakologicznej dietą. Ale to nie wszystko. Do problemów ze stawami przyczynia się przede wszystkim nadwaga. Każdy ponadprogramowy kilogram na naszym ciele dodatkowo sprzyja przeciążeniu stawów. Dlatego dieta na stawy powinna być jednocześnie dietą odchudzającą.
Wiele produktów, powszechnie występujących w codziennym menu, ma właściwości prozapalne. Chodzi o to, że ich regularne spożywanie może nasilać stany zapalne i problemy ze stawami oraz zwiększyć ryzyko ich wystąpienia u osób zdrowych.
Stawom szkodzą:
Węglowodany złożone, zwłaszcza grube kasze (pęczak, gryczana) i chleb pełnoziarnisty, zawierają m.in. błonnik, który łagodzi bóle reumatyczne, redukując poziom tzw. białka ostrej fazy. Czasem warto ograniczyć gluten, tj. głównie wyroby pszenne, na rzecz owsianych, ryżu brązowego, czy kaszy jaglanej, ale to kwestia indywidualna, do wypróbowania. Potrzeba nam do 5 porcji dziennie, porcja to 50–75 g suchego produktu.
Produkty bogate w kwasy omega-3 działają przeciwzapalnie i zmniejszają poranną sztywność stawów. Są to m.in. orzechy włoskie, tłuste ryby morskie i oleje tłoczone na zimno.
Dzienną dawkę omega 3 zapewnią:
Trzeba jeść 150-200 g warzyw do każdego posiłku i 2 razy dziennie takie same porcje owoców. Prócz błonnika zawierają one przeciwutleniacze, działające przeciwzapalnie. Zalecane są:
Odradza się te zawierające dużo kwasu szczawiowego:
Na stawy pomogą też naturalne środki przeciwzapalne: imbir, kurkuma, ananas i olej z wiesiołka, które warto jadać możliwie często. Dzięki nim stawy będą mniej bolały.
Białko jest konieczne do budowy i regeneracji tkanek. Niestety, często wybieramy szkodliwe źródła białka, jak produkty przetworzone (np. tłuste wędliny). Obecne w nich tłuszcze nasycone to źródło substancji pogłębiających stan zapalny stawów. Dobre białko pochodzi głównie z chudego, nieprzetworzonego mięsa: indyka, kurczaka zagrodowego, chudych i tłustych ryb słodkowodnych oraz morskich. Porcja (wystarczy 1 dziennie) to 100 g dla kobiet i 120 g dla panów.
Na stawy optymalna jest dieta śródziemnomorska, pełna warzyw, nieprzetworzonych węglowodanów, dobrej jakości białka i tłuszczów. Jest to tak naprawdę nie dieta, ale sposób żywienia. Nie ma w niej restrykcji, ale zalecenia. Dieta śródziemnomorska bazuje na warzywach, owocach, oliwie z oliwek i rybach. Potrawy trzeba piec w folii i gotować. Natomiast smażenie jest niewskazane.