Niektóre zioła pomagają się odprężyć i zasnąć. Jeśli stosujemy je systematycznie, są skuteczne, choć na efekty niektórych kuracji trzeba czasem poczekać kilka dni. Ziołowych terapii na sen lepiej nie łączyć – bo zioła mogą wchodzić ze sobą w interakcje – ale można je uzupełnić akupresurą.
Spis treści
Zioła, które mają działanie uspokajające zaliczane do grupy roślin sedativa. W ziołolecznictwie stosowane są do hamowania nadpobudliwości psychicznej i ułatwienia zasypiania. Do tej grupy ziół należą:
Gdy żyjemy w ciągłym stresie, przeżywamy wiele napięć, pojawiają się zły nastrój i kłopoty ze snem. Statystyki pokazują, że nawet 1/4 pacjentów zgłaszających się do lekarza, skarży się na trudności w zasypianiu lub płytki przerywany sen, który nie daje wypoczynku.
Zaburzenia snu stanowią nie tylko objaw różnych chorób, ale często samodzielną chorobę, a nieleczone powodują podwyższone ryzyko depresji. W jaki sposób pokonać problemy ze snem? Najłatwiej sięgnąć po farmakoterapię, która działa bardzo szybko i skutecznie, ale jest rozwiązaniem raczej doraźnym, które ma wiele wad. Najpierw zawsze warto wypróbować uspokajające i nasenne właściwości ziół.
Specjaliści przyznają, że zioła o działaniu uspokajającym (sedativa) mają o wiele słabsze działanie nasenne w porównaniu z lekami syntetycznymi tego typu, na przykład barbituranami czy benzodiazepinami. Nie oznacza to jednak, że są nieskuteczne, ponadto mają zalety - przede wszystkim mogą być stosowane częściej, ponieważ nie są toksyczne i nie powodują uzależnienia.
Zioła uspokajające stosowane jako leki nasenne chronią ośrodkowy układ nerwowy przed stresem dnia codziennego, pozwalają na odprężenie psychiczne, sprzyjają relaksowi przed snem i ułatwiają zasypianie. Stosuje się je bardzo często w praktyce codziennej, polecane są również u pacjentów w podeszłym wieku.
Kozłek lekarski od dawna jest znany jako środek uspokajający i ułatwiający zasypianie. Za te właściwości odpowiadają zawarte w kozłku substancje czynne: walepotriaty, olejek eteryczny i kwas walerenowy. Związki te działają przeciwlękowo, łagodzą stany niepokoju, a nawet agresywność. Kwas walerianowy ma działanie rozkurczające, zmniejsza napięcie mięśni gładkich przewodu pokarmowego, dróg moczowych i żółciowych oraz obwodowych naczyń krwionośnych.
Napar z kozłka lekarskiego na sen
Napój na sen z walerianą
Uspokajające inhalacje z walerianą
Męczennica jest jednym z najsilniejszych ziół uspokajających. Leczy przewlekłą bezsenność. Działa przeciwlękowo i rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego.
Herbatka z męczennicy
Nalewka z męczennicy
Szyszki chmielu zawierają garbniki, olejki eteryczne, mircenol, lupulinę i wiele innych leczniczych substancji. Dzięki temu mają właściwości uspokajające, przeciwlękowe, nasenne, rozkurczowe. Chmiel rośnie dziko – na polanach, wzdłuż rzek i w zaroślach. Szyszki można suszyć w temperaturze do 40 st. lub przerobić od razu. Przeciwwskazania: A nie wolno stosować wyciągów z chmielu jednocześnie z lekami uspokajającymi, A ponieważ ma właściwości nasenne, nie wolno go stosować osobom prowadzącym samochód tuż przed jazdą.
Nalewka z szyszek chmielu
Nerwy i stres ukoi nalewka z szyszek chmielu.
Napar z szyszek chmielu
Prostszy i łatwiejszy w przygotowaniu od nalewki jest napar chmielowy. Ale przygotuj się – mikstura ma niestety gorzki smak.
Ziołowa kąpiel z szyszkami chmielu
Chmielowa kąpiel to także doskonały sposób na odprężenie przed snem. Wsyp 5 suszonych szyszek do woreczka i zanurz go w wannie z gorącą wodą. Korzystaj z takiej kąpieli przez ok. 15-20 minut. Po tym zabiegu sen szybko nadejdzie, a stres odpłynie.
Stres i napięcie łagodzi zawarty w jej liściach olejek eteryczny, którego składnikami są cytral i cytronelol (stąd ten cytrynowy zapach melisy). Melisa koi nerwy, poprawia nastrój i… ma odświeżający cytrynowo-ziołowy smak.
Wyciszająca herbatka z melisy
Napar z melisy najlepiej przygotowywać na bazie suchych liści, bo w nich zawartych jest najwięcej wartościowych składników.
Uspokajające winko z melisy
Taką poduszkę wypełnia się ziołami, które uspokajają i działają kojąco na układ nerwowy. W sklepach zielarskich kosztuje ok. 30 zł, ale łatwo zrobisz ją sama. Wystarczy uszyć szczelnie zamykaną poszewkę z gęstego płótna (15x15 cm) i napełnić odpowiednimi ziołami (w sumie ok. szklanki, a gdy używamy więcej ziół, to np. po łyżce każdego).
Oto najlepsze zioła do wypełnienia poduszki na lepszy sen:
Przed snem kładziemy ziołową poduszkę kładziemy na poduszce, na której śpimy, pod głową lub obok (jeśli zioła pachną za mocno). Poduszeczkę można używać 3-4 tygodnie, potem zioła trzeba wymienić na nowe.
Przygotowuje się go z ziół, które pomagają się wyciszyć i ułatwiają zasypianie. Dzięki nim twój sen będzie głęboki i spokojny, a rano wstaniesz wypoczęta i pełna energii. Olejki zawarte w walerianie (czyli kozłku lekarskim), melisie i lawendzie redukują napięcie i lęk, dzięki czemu sen przychodzi szybciej.
Składniki mieszanki
Przygotowanie naparu
Zioła zmieszaj. 1,5 łyżeczki mieszanki zalej szklanką gorącej wody, odstaw pod przykryciem na 10 min i przecedź. Pij szklankę naparu przed snem doraźnie (gdy się zdenerwujesz) lub zastosuj 7-dniową kurację, jeśli od dłuższego czasu jesteś podenerwowana lub przemęczona (nawarstwiające się przez wiele dni zmęczenie paradoksalnie może pogłębiać problemy z zasypianiem i snem).
Gdy masz za sobą ciężki dzień i chcesz zasnąć, ale przeszkadzają ci w tym emocje, zrób sobie odprężającą kąpiel z odwarem z ziaren biedrzeńca. Ziarna biedrzeńca zawierają duże stężenie olejków eterycznych łatwo wchłaniających się przez drogi oddechowe. Działają one uspokajająco i łagodnie nasennie. Stosuj ją w razie potrzeby lub 2-3 dni z rzędu.
Składniki
Przygotowanie
Ziarna lekko zmiażdż i wsyp do rondelka. Zalej je letnią wodą i gotuj 10 min na małym ogniu. Ściągnij naczynie z gazu i odstaw na pół godz. Przecedź, wlej do wanny napełnionej do połowy ciepłą wodą (ok. 38 st.) i kąp się 20 min. W trakcie kąpieli rozluźnij się – oddychaj głęboko i spokojnie (wdychaj powietrze nosem, a wydychaj ustami). Od razu po kąpieli połóż się do łóżka.
Na nadgarstku w linii prostej od małego palca (patrz zdjęcie) znajduje się punkt, którego masowanie pozwoli ci się zrelaksować i sprawi, że staniesz się senna. W miejscu tego punktu czasami można wyczuć palcami „grudkę”. Uciskaj lub masuj ten punkt przez 2 minuty. Rób to dość mocno (jeśli masz „grudkę”, rób to tak, jakbyś chciała ją spłaszczyć). Najpierw uciskaj prawą, później lewą dłoń. Stosuj codziennie, godzinę przed snem. Efekty odczujesz po tygodniu, ale stosuj ucisk przez kolejne 3 tygodnie (potem stosuj 2-3 razy w tygodniu).Jeżeli w miejscu uciskania poczujesz rozchodzące się ciepło – będzie to oznaczać, że zabieg działa.