Trudne rozmowy o pieniądzach. Czy wypada pożyczać od bliskich, jak prosić o podwyżkę i zwrot długu?
Rozmowy o pieniądzach nie są łatwe. Jak je przeprowadzić z kulturą, by osiągnąć cel i nikogo nie urazić?
Fot. 123rf.com

Trudne rozmowy o pieniądzach. Czy wypada pożyczać od bliskich, jak prosić o podwyżkę i zwrot długu?

Jak z kulturą rozmawiać o pieniądzach? To nie jest łatwe, ale możliwe. Znając zasady savoir-vivre'u będziemy wiedzieć, jak poprosić szefa o podwyżkę i jak argumentować naszą prośbę, by zostać wysłuchanym. Sprawdź, co robić, gdy koleżanka nigdy nie płaci za siebie podczas spotkań lub gdy osoba, która jest Ci winna pieniądze, unika kontaktu. Podpowiadamy też, czy wypada pożyczać pieniądze od rodziny.

Rozmowy o pieniądzach, szczególnie w naszej kulturze, nie są łatwe i przyjemne. Każdy z nas wie, że nie wypada pytać o to, ile ktoś zarabia, ale czy wypada pożyczać pieniądze od bliskich osób? Jakich argumentów użyć prosząc o podwyżkę, by zostać wysłuchanym i co robić, gdy szef unika rozmowy? Zasady savoir-vivre'u podpowiadają, jak zachować się wobec osoby, która nigdy nie płaci za siebie na wspólnych spotkaniach albo kogoś, kto jest nam winny pieniądze, ale nie odbiera telefonu i unika kontaktu. 

Jak wpłynąć na koleżankę, która nigdy nie płaci za siebie, kiedy wychodzicie na wspólną kawę? 

Znajoma prawdopodobnie zachowuje się w ten sposób również wobec innych, skoro nigdy nie płaci. Ciekawe, że uchodzi jej to na sucho. Następnym razem, kiedy będą panie wybierały się na wspólne spędzanie czasu, proszę wcześniej przypomnieć koleżance, kto tym razem „stawia”. A jeśli na miejscu okaże się, że nie może znaleźć portfela, z zimną krwią zaczekać, aż jednak go odszuka.

Taka sytuacja może być trudna do zniesienia, więc proszę zaproponować, że zaczeka pani na zewnątrz. Możliwe, że to doświadczenie nie zakończy waszej relacji, ale w zasadzie po co pani znajomość z kim, kto nie dotrzymuje słowa, a tym samym nie szanuje pani? Może pora poszukać lepszych znajomych?

Co robić, gdy znajomy, który jest winny pieniądze, przestał odbierać telefony i nie odpisuje na maile? 

Prawdopodobnie to był bliski znajomy, skoro dług jest spory. Jeśli tak, to są jeszcze wspólni znajomi, przyjaciele i rodziny. Proszę spróbować wypytać kogoś o powody dziwnego zachowania. Przy okazji warto wspomnieć o zaległościach, może to przekona dłużnika do kontaktu?

Na przyszłość najlepiej każdą pożyczkę potwierdzać pisemnie. Wtedy, będąc w podobnej sytuacji, wysyła pani list polecony z potwierdzeniem odbioru z prośbą o zwrot pieniędzy, następny powinien być już żądaniem (proszę zachować korespondencję). Jeśli to nie przyniesie efektu, pozostaje droga sądowa i windykacja.

W jaki sposób porozmawiać o podwyżce i co zrobić, gdy szef nie dotrzymuje słowa i unika tematu?

Przygotowując się do rozmowy o podwyżce, proszę zastanowić się, co chciałaby pani usłyszeć, będąc na miejscu szefa? Argumenty, które przemawiają na plus, to długi staż pracy na stanowisku przy tym samym wynagrodzeniu, dyplom świadczący o podniesieniu kwalifikacji czy też doświadczenie zdobyte na zastępstwach. Rozwój osobisty przemawia nie tylko za podwyżką, ale i awansem.

W tej chwili niepodważalnym argumentem jest też inflacja, jednak nie wypada łączyć jej z powodami emocjonalnymi i prywatnymi, bo nie brzmią profesjonalnie. Fakt, że szef obieca pochylić się nad problemem nie oznacza jeszcze, że podejmie pozytywną decyzję, ale unikanie tematu to sprawa honoru i nie najlepiej świadczy o zwierzchniku. Dlatego może pani porozmawiać o podwyżce z jego przełożonym albo zmienić pracodawcę, jeśli nadarzy się okazja.

Czy wypada prosić rodzinę o pożyczkę?

Pożyczanie jest w bardzo złym tonie, a dług wdzięczności bywa niewymierny. Często w takich sytuacjach któraś ze stron czuje się poszkodowana, a czasem nawet obie. Dlatego warto zastanowić się, czy mamy poważny powód do zaciągnięcia długu u bliskich. Bo czym innym są wydarzenia losowe (wypadek, długotrwała utrata pracy, choroba), a czym innym nadmierne wydawanie pieniędzy.

Skoro mówimy o osobach nam bliskich, znających naszą sytuację, a powód jest poważny, to sami powinni zadeklarować pomoc. W innych wypadkach pozostaje kredyt. Nim go zaciągniemy, warto spróbować zweryfikować wydatki.

 

 

Czytaj więcej