Chore i bolące stawy utrudniają codzienne funkcjonowanie – pracę, aktywny wypoczynek czy nawet zwykły spacer. Leczenie dolegliwości można wspomagać, dodając do potraw odpowiednie przyprawy o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwbólowych i przeciwwirusowych. Aby wzmocnić ich lecznicze działanie, można przygotować z nich napar lub połączyć z innymi ziołami.
Ma właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne oraz antywirusowe.
Dodawaj szczyptę przyprawy do ryżu, zupy, mięsa, sosu, omletu, dań z fasolą, herbaty imbirowej i zielonej. Dzięki niej domowy majonez ma apetyczny kolor.
Kurkumina jest lepiej wchłaniana przez organizm, jeśli występuje razem z pieprzem i papryką, np. chili. Warto więc je łączyć, np. w leczniczych koktajlach.
Zawiera m.in. epikatechinę, która działa przeciwzapalnie i zwalcza wolne rodniki.
Przy ataku bólu 2 razy dziennie zjadaj po 1/2 łyżki cynamonu roztartego z miodem (możesz również rozpuścić go w letniej wodzie).
Zmielony doskonale nadaje się też do potraw mięsnych, rybnych, zawierających fasolę. Oczywiście jest też niezastąpiony w wielu wypiekach.
Zarówno suszony, jak i świeży ma właściwości rozgrzewające i przeciwzapalne.
Pij raz dziennie rozgrzewający napar: 2 łyżeczki suszonego majeranku i 1 łyżeczkę miodu zalej szklanką gorącej wody. Pij gorący lub ciepły.
Polubią go osoby, które powinny ograniczyć spożywanie soli, bo przyprawa ta świetnie sprawdza się jako jej zamiennik (dodaje wyrazistości daniom).
Zawiera allicynę, która jest związkiem przeciwzapalnym i przeciwbólowym.
Rozgnieć lub pokrój czosnek, odstaw na 5-10 minut i dopiero wtedy dodaj do potrawy. Jedz ząbek dziennie (większa ilość nie służy wątrobie).
Długie gotowanie lub smażenie czosnku nie jest wskazane, ponieważ w trakcie obróbki termicznej traci on część swoich prozdrowotnych właściwości.
Są bogatym źródłem eugenolu, który ma łagodne właściwości znieczulające.
Warto dodawać je (jednak nie więcej niż 2 dziennie) do herbaty, potraw z wieprzowiny czy grzybów. Wzbogacą również smak rosołu.
Nie kupuj mielonych goździków – nie mają one tak dobrego działania jak całe, bo podczas obróbki tracą wiele swoich prozdrowotnych właściwości.
Ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe dzięki związkowi o nazwie gingerol.
Rób napar z imbiru (kilka plasterków na szklankę wrzątku) lub dodawaj sproszkowany do sałatek. Zupy doprawiaj startym na tarce do ziemniaków.
Do naparu imbirowego warto dodać po łyżeczce miodu i 1/4 łyżeczki cynamonu – wzmocnią jego dobroczynne działanie.