Przemarzłaś i czujesz, że łapie cię przeziębienie? Działaj od razu! Domowe sposoby pomogą ci rozgrzać organizm oraz zwalczyć ból gardła, katar, kaszel i gorączkę. Sprawdź przepisy na inhalacje, napary, płukanki, maści, syropy oraz okłady, które pomogą zwalczyć 6 objawów przeziębienia. Przeczytaj, jakie leki bez recepty mogą ci pomóc.
Spis treści
Przeziębienie może cię złapać o każdej porze roku, ale to okres jesienno-zimowy najbardziej sprzyja infekcjom. Sprawdzone wyciągi z roślin leczniczych złagodzą stan zapalny i sprawią, że szybciej uporasz się z katarem, bólem gardła czy gorączką.
Zimne powietrze, które dostaje się do nosa, ochładza nabłonek i powoduje, że wirusy łatwiej wnikają do organizmu. Na szczęście masz szanse to skutecznie powstrzymać.
Jak najszybciej się rozgrzej. Wymocz nogi w gorącej wodzie z dodatkiem soli leczniczej, a po osuszeniu natrzyj apteczną maścią rozgrzewającą z kamforą i olejkami. Otul się ciepłym kocem i odpocznij.
Wypij gorący napój z imbiru, cytryny i cynamonu. ½ cytryny pokrój w plasterki. Włóż do kubeczka i zasyp łyżeczką cynamonu oraz świeżo startego imbiru. Zalej ciepłą wodą (nie wrzątkiem). Przykryj i odstaw na kwadrans. Dodaj 1 łyżeczkę miodu, np. gryczanego. Wymieszaj i pij ciepły napój małymi łyczkami.
Gdy czujesz dreszcze i kichasz, sprawdzi się nux vomica, gdy przewiał cię przenikliwy, zimny wiatr – aconitum napellus, a po zmoknięciu – dulcamara.
Infekcja często zaczyna się od drapania w gardle, pojawia się chrypka, a na koniec ból przy przełykaniu. Jak możesz to złagodzić?
3-4 razy dziennie płucz gardło roztworem z soli. Wymieszaj 1/2 łyżeczki soli w szklance ciepłej wody. Rób to krótko i delikatnie, nie dodawaj więcej soli, by nie podrażnić gardła. Działa przeciwbakteryjnie i łagodzi stan zapalny.
Możesz też robić inhalacje z naparu z szałwii, rumianku, nagietka. Zalej wrzątkiem garść suszu. Gdy zioła zaparzą się, przykryj głowę ręcznikiem i wdychaj opary kilka minut.
Jeśli gardło jest zaczerwienione, warto sięgnąć po belladonna, gdy ból jest dokuczliwy przy przełykaniu – phytolacca decandara, gdy masz powiększone migdałki – apis mellifica.
W pierwszych dniach infekcji katar jest suchy, dopiero z czasem staje się mokry. Co zastosować, by był mniej uporczywy?
Skórę pod nosem smaruj maścią majerankową. Do miseczki wsyp 2 łyżki majeranku, zalej łyżką spirytusu i odstaw na godzinę. W wodnej kąpieli (do garnka z wrzątkiem wstaw drugi) rozpuść ok. 10 łyżek wazeliny, dodaj majeranek i mieszaj, aż spirytus wyparuje. Przetrzyj przez gęste sitko.
Przy wodnistym katarze sprawdzi się allium cepa, a gdy w nocy katar nie pozwala ci oddychać i kichasz salwami, wypróbuj nux vomica.
Wirusy namnażając się w nabłonku oskrzeli prowadzą do jego uszkodzenia i wywołują kaszel. Pomoże stosowanie nawilżacza powietrza lub rozłożenie wilgotnych ręczników na kaloryferach.
Kilka razy dziennie pij syrop z cebuli. Słoik wypełniony pokrojoną cebulą, sokiem z cytryny i miodem zakręć i odstaw w ciepłe i zacienione miejsce, aż cebula puści sok. Powstały syrop przelej przez gazę. Pij małymi porcjami. Drapanie w gardle złagodzi też picie siemienia lnianego z miodem.
Ataki kaszlu złagodzi rumex crispus. Gdy kaszel zmniejsza się po wyjściu na zimne powietrze, sięgnij po coccus cacti. Przed snem warto również przyjmować drosera.
Gdy wraz z kaszlem pojawia się gęsta wydzielina, zamiast hamować należy ją rozrzedzić. Dlatego pij dużo wody i wykrztuśnych naparów ziołowych.
Pomaga picie naparów z prawoślazu, tymianku, babki lancetowatej. 1 łyżkę ziela (lub 1-2 saszetki herbatki ziołowej) zalej szklanką wrzątku i odstaw pod przykryciem na 10 minut. Pij w ciągu dnia, najlepiej do godz. 17.00, by kaszel nie utrudniał zaśnięcia.
Przy kaszlu mokrym pij naturalny syrop prawoślazowo-tymiankowy, który kupisz w aptece. Możesz też zrobić syrop z miodu i chrzanu. 10 dag startego korzenia chrzanu zalej przegotowaną wodą. Dodaj 10 dag miodu i 2 łyżki soku z cytryny. Zblenduj, odstaw na godzinę. Przecedź i pij po łyżce syropu kilka razy dziennie.
W prawidłowym odkrztuszaniu pomoże antimonium tartaricum, a gdy napady kaszlu są tak silne, że prowadzą do odruchu wymiotnego – ipeca.
To znak, że organizm walczy z chorobotwórczymi drobnoustrojami. Dlatego staraj się dużo wypoczywać i schładzaj ciało.
Rób chłodne okłady na czoło, kark, zgięcia łokci i kolan. Możesz również wziąć krótką kąpiel ochładzającą – temperatura wody powinna wynosić ok. 35 °C (nie mniej).
Wspomagająco działają napar z kwiatów lipy, czarnego bzu. Wystarczy, że 1 łyżeczkę suszu zalejesz wrzątkiem, przykryjesz i odstawisz na 5 minut, aż napar naciągnie. Do naparu możesz dodać 1-2 łyżki soku malinowego lub z owoców jeżyny, 2 łyżeczki soku z cytryny i dosłodzić go miodem.
Gdy wysokiej gorączce towarzyszy pulsujący ból głowy, warto sięgnąć po eupatorium perfoliatum i geisemium sempervires. Jeśli czujesz zimne poty i masz zaczerwienioną skórę na ciele – belladonna.