Wołowa sztufada nadziewana papryką to nowoczesna wersja tradycyjnej polskiej potrawy. Jest pyszna, efektowna i świetnie nadaje się na wykwintny obiad, np. świąteczny czy niedzielny, a także wtedy, gdy przyjdą goście. Jej przygotowanie jest łatwe i zajmuje jedynie 40 minut pracy. A efekt jest doskonały i zachwyci nawet najbardziej wymagającego amatora pieczeni.
Sztufada to jeden z najłatwiejszych sposobów przygotowania wołowiny, a zarazem bardzo smaczny, efektowny i wykwintny. Doskonale smakuje podawany na ciepło jako danie obiadowe z ziemniakami i surówką lub na zimno jak dodatek do chleba.
Sztufada to danie kuchni polskiej, najprawdopodobniej pochodzące od dania boeuf à la mode pochodzącego z kuchni francuskiej. Współcześnie ma postać duszonej pieczeni z wołowiny szpikowanej słoniną (ale także boczkiem lub warzywami), podawanej na ciepło z sosem od duszenia jako danie obiadowe albo na zimno jako przystawka. Nadziewanie w pieczeni wołowej to charakterystyczna cecha sztufady.
Sztufada to polska potrawa inspirowana francuską kuchnią, ale jej nazwa pochodzi z języka... włoskiego. (Carne) stufata oznacza dosłownie (mięso) duszone. Przymiotnik stufato z kolei pochodzi od czasownika stufare oznaczającego dusić na wolnym ogniu. W procesie przyswajania nazwy istotnie przejściowo pojawiła się postać sztufata, zaświadczona w Słowniku języka polskiego Samuela Bogumiła Linde.
Współcześnie istnieją bądź pojawiają się nowe warianty przepisu. Dopuszcza się wykorzystanie innych ciemnych mięs jako surowca na sztufadę, a zamiast słoniny mięso szpikuje się boczkiem wędzonym lub warzywami. Często również do duszącej się wołowiny dodaje się warzywa i cebulę, a w czasie duszenia do mięsa dodaje się wino i wódkę razem lub osobno. W niektórych wersjach do sosu dodaje się przecier pomidorowy.
Szpikowanie słoniną lub boczkiem jest cechą charakterystyczną potrawy, ale współcześnie istnieją także źródła, które pod nazwą sztufada podają przepis na pieczeń bez szpikowania – wówczas sztufada staje się zbliżona do pieczeni wołowej.
Składniki:
Marynata:
Sposób przygotowania: