Gazpacho, tradycyjna hiszpańska zupa warzywna na zimno, od wieków cieszy się uznaniem jako orzeźwiająca potrawa idealna na gorące dni. Jednak wciąż istnieje wiele możliwości modyfikacji tego klasycznego przepisu, aby nadać mu nowego charakteru i świeżości. Poznaj przepisy na klasyczne gazpacho andaluz oraz na wyjątkowe gazpacho z dodatkiem soczystego arbuza.
Spis treści
Gazpacho to tradycyjna hiszpańska zimna zupa warzywna, pochodząca z regionu Andaluzja. Jest to lekka i orzeźwiająca potrawa – idealna na gorące dni, ponieważ nie wymaga gotowania i podaje się ją schłodzoną.
Wielkim konkurentem doskonale nam znanego chłodnika litewskiego jest gazpacho. To z pewnością najbardziej rozpoznawalny chłodnik na świecie. Potrawa pochodzi z Andaluzji. Trudno dziwić się jej popularności w tak gorącym kraju. Początkowo była to zupa ubogich pasterzy i rolników, przyrządzano ją tradycyjnie z chleba, wody i oliwy. Pomidory, które dziś uznawane są za główny składnik gazpacho, zaczęto dodawać do zupy dopiero w XIX wieku.
W Andaluzji nie jest znane zsiadłe mleko, a jogurt i kefir nie są produktami tradycyjnymi. Króluje za to oliwa z oliwek. Łączy się ją z warzywami. W gazpacho są to głównie pomidory, papryka, ogórki, czosnek, cebula. Jeśli zamówimy chłodnik w hiszpańskiej restauracji nie podadzą go nam w talerzu, nie dostaniemy łyżki. Zupę tę zaserwują nam w szklankach, a niekiedy nawet w kieliszkach. Gazpacho po prostu się pije. Wykonanie jest proste, a o sukcesie decyduje dobrej jakości oliwa i takież same warzywa. Gazpacho w tej wersji nazywa się andaluzyjskim (Gazpacho Andaluz), ale jest mnóstwo rodzajów chłodników w Hiszpanii, na przykład popularny jest migdałowy.
Potrawa jest lekka, sycąca i bardzo zdrowa. Świeże pomidory mają wiele witamin i minerałów: A, B1, B2, C, PP, sód, wapn, potas, żelazo, miedź. Bogatym źródłem witamin są też pozostałe warzywa, które dodajemy, wedle uznania, do potrawy oraz oliwa z oliwek.
Składniki do przygotowania gazpacho to głównie warzywa: pomidory, ogórki, papryka, cebula oraz czosnek. Wszystkie produkty są krojone na mniejsze kawałki, a następnie miksowane na gładką masę lub pozostawiane w nieco bardziej grudkowatej formie, w zależności od preferencji. Do gazpacho dodaje się oliwę z oliwek, ocet winny, sól, pieprz i czasem inne przyprawy, aby wzbogacić smak. Niektóre przepisy mogą również zawierać chleb (bez skórki) lub migdały, dzięki którym zupa jest bardziej sycąca.
Gotowe gazpacho przed podaniem jest schładzane w lodówce. Serwuje się je w miseczkach lub kubkach, często z dodatkiem kawałków pokrojonych warzyw. Można również dodać kostki lodu lub pokrojone jajka na twardo jako dodatkową ozdobę.
Składniki:
Przygotowanie:
Gazpacho zawsze słynęło z połączenia wyśmienitego smaku pomidorów, ogórków, papryki i cebuli, ale dodanie do warzyw soczystego arbuza wzbogaci tę pyszną potrawę o delikatny, świeży letni smak.
Nasz przepis na gazpacho z arbuzem zaskakuje prostotą i zachwyca smakiem!
Przygotowanie ok. 30 min
Porcja ok. 220 kcal
Koszt porcji ok. 3 zł
Przepis na 4 porcje
Podstawowe składniki:
Dodatki i przyprawy:
Przygotowanie:
W upalne dni podawaj razem z kostkami lodu. Mrożąc je, dodaj do foremek plasterki natki – będzie bardzo efektownie.