Smażone kurki z ziemniaczkami z patelni to pyszna propozycja na obiad
Fot. 123rf.com
Obiady
Kurki w roli głównej. 4 przepisy na pyszne dania obiadowe
13.07.2022 07:18
Lipiec to czas zbierania i przygotowywania pysznych dań z kurek. Te wyśmienite grzyby pasują do wielu potraw, szczególnie obiadowych. Co można zrobić z kurek? Wypróbuj nasze przepisy na pyszne smażone kurki z patelni z ziemniaczkami, medaliony wieprzowe w sosie śmietanowym z kurkami, zupę krem z kurek i tartę z kurkami. Sprawdź też, jak przygotowywać i przechowywać kurki, by nie były gorzkie.
Na te drobne, żółte grzybnie nie trzeba czekać do jesieni. Już w lipcu możemy cieszyć się ich subtelnym smakiem. Zatem zabierajmy się do gotowania!
Jak przygotowywać kurki, aby nie były gorzkie?
Kurki to przepyszne grzyby, ale jeśli postępujemy z nimi niewłaściwie, mogą stać się gorzkie, cierpkie i niesmaczne. Jak tego uniknąć?
Kurki należy smażyć na suchej patelni. Rozgrzej ją na średniej wielkości ogniu bez dodatku tłuszczu, wsyp grzyby i smaż, aż puszczą oraz ponownie wchłoną soki. Trwa to najczęściej około 10 minut, po tym czasie należy zdjąć z ognia patelnię i ostudzić kurki.
Najczęstszym błędem powodującym gorzki smak kurek jest ich zbyt długie przechowywanie i nieprawidłowe mrożenie. Mrożonych kurek nie powinno się więc przechowywać więcej niż 3 miesiące. Aby kurki po rozmrożeniu nie był gorzkie, lepiej nie zamrażaj ich na surowo. Wcześniej warto je zblanszować krótko w gorącej wodzie. Trzeba pamiętać, by dodać do wody soli lub cukru, co uchroni ścianki grzybów przed rozpadaniem się i zapewni im jędrność.
Kiedy już zamrożone zostały surowe kurki, rozmroź je przez zalanie ich wrzątkiem i pozostawienie tak przez 2-3 minuty. Jeśli chcesz usmażyć wcześniej zamrożone kurki, najpierw odlej pierwszą część wody, jaka z nich odejdzie. Ponadto powinnaś usmażyć je na maśle z przyprawami o słodkim smaku lub z dodatkiem smażonej cebulki albo słodkiej śmietanki.
Smażone kurki z ziemniakami z patelni
Składniki:
40 dag kurek
60 dag ziemniaków
2 łyżki masła
3 ząbki czosnku
2 szalotki
20 dag wędzonego boczku (w kawałku)
sól, mielony czarny pieprz
po 1 gałązce tymianku, szałwii oraz rozmarynu
1/2 małego pęczka natki pietruszki
trochę oleju do smażenia ziemniaków
Sposób przygotowania:
Ziemniaki wyszoruj, opłucz pod bieżącą wodą. Zalej w garnku posolonym wrzątkiem. Poczekaj, aż woda zawrze i gotuj 10-15 min (na półtwardo).
Kurki oczyść. Większe sztuki pokrój na połówki. Boczek pokrój w kostkę. Szalotki obierz, posiekaj. Ziemniaki odcedź, chwilę studź.
Potem ziemniaki pokrój na cząstki. Zrumień je na oleju wraz z boczkiem oraz szalotkami. W tym samym czasie w garnku rozgrzej masło.
Do masła dodaj zioła i nieobrany czosnek. Smaż chwilę. Wyjmij. Wrzuć kurki. Duś 10 min. Dodaj do ziemniaków. Przypraw. Posyp natką.
Medaliony wieprzowe w sosie śmietanowym z kurkami
Składniki:
30 dag kurek
1 polędwiczka wieprzowa (ok. 35 dag)
2 łyżki masła klarowanego
1 szalotka
1/4 szklanki białego wytrawnego wina
ok. 2/3 szk. śmietany kremówki
sól
grubo mielony kolorowy pieprz
Sposób przygotowania:
Kurki oczyść, szybko opłucz na sitku pod bieżącą wodą i osusz. Większe sztuki pokrój na kawałki. Małe grzybki pozostaw w całości. Szalotkę obierz, pokrój w kosteczkę. W garnku rozgrzej 1 łyżkę masła. Zeszklij na nim szalotkę.
Wrzuć kurki. Smaż razem przez 2 minuty, aż wyparuje prawie cały płyn. Oprósz solą. Następnie wlej wino. Smaż jeszcze przez 1 minutę. Dolej śmietanę. Zagotuj, zmniejsz płomień i duś, aż sos zacznie lekko gęstnieć (około 12 minut).
Polędwiczki oczyść, pokrój na grube plastry, lekko rozgnieć je dłonią. Smaż na pozostałym maśle po 2-3 min z każdej strony. Pod koniec smażenia oprósz je solą oraz pieprzem. Włóż do sosu, podgrzej. Podawaj np. z kluskami śląskimi.
Zupa krem z kurek
Składniki:
70 dag kurek
3 szklanki bulionu warzywnego
4-5 młodych ziemniaków
1 cebula
1 łyżka oleju
1 łyżka masła
2/3 szklanki śmietany kremówki
sól
pieprz
gałka muszkatołowa
Sposób przygotowania:
Kurki oczyść, opłucz na sitku pod bieżącą wodą. Osusz. Cebulę obierz, drobno posiekaj. W garnku rozgrzej olej z masłem. Wrzuć cebulę. Usmaż ją na szklisto. Potem dodaj grzyby. Smaż razem jeszcze chwilę na dużym płomieniu. Potem zmniejsz płomień i duś kurki przez 10 minut.
Ziemniaki obierz, pokrój w kostkę. Grzyby w garnku zalej bulionem. Dodaj ziemniaki. Poczekaj, aż całość ponownie zawrze, zmniejsz płomień i gotuj jeszcze ok. 15 minut.
Wyjmij ok. 1/3 kurek, resztę zupy zmiksuj na gładko. Wymieszaj ze śmietaną. Dodaj odłożone kurki. Przypraw solą, pieprzem i gałką muszkatołową. Mocno podgrzej. Ew. posyp natką.
Tarta z kurkami
Składniki:
Spód:
1 i 1/2 szklanki mąki
1/2 kostki zimnego masła
po 1 łyżeczce suszonego tymianku i soli
tłuszcz do formy;
Nadzienie:
40 dag kurek
2 cebule
2 łyżki masła
4 suszone pomidory
po 3 gałązki świeżego tymianku i bazylii
1/3 szklanki śmietany 30-proc.
2/3 szklanki śmietany 18-proc.
2 jajka
sól
pieprz
Sposób przygotowania:
Składniki na spód zagnieć z 2 łyżkami wody. Schładzaj 30 minut. Kurki oczyść. Schłodzone ciasto rozwałkuj. Formę posmaruj tłuszczem i wylep plackiem. Ciasto ponakłuwaj. Piecz 15 minut w temp. 180˚C.
Farsz: cebule obierz, pokrój, zeszklij na maśle. Dodaj grzyby, smaż 10 min. Obie śmietany wymieszaj z jajkami. Pomidory i zioła posiekaj. Dodaj do grzybów. Przypraw solą i pieprzem.
Ułóż na podpieczonym spodzie. Zlej masą śmietanową. Piecz jeszcze 25-30 minut w temp. 180˚C.