Święta Bożego Narodzenia to prawdziwie magiczny czas – pełen wyjątkowych smaków i aromatów, uroczystych spotkań w ciepłej, rodzinnej atmosferze. Sokołów inspiruje do przygotowania potraw, które staną się ozdobą świątecznego stołu i zachwycą gości.
Oto świąteczne propozycje kulinarne, których założenie jest proste: znakomity smak, efektowna prezentacja – jak również łatwość wykonania. W końcu święta to przede wszystkim czas, który chcemy poświęcić najbliższym.
30 minut | 6 porcji
Składniki:
Przygotowanie:
Fasolę zalewamy wodą na ok. 8 godzin. Namoczoną fasolę odcedzamy i płuczemy zimną wodą. Gotujemy w dużej ilości wody, do miękkości przez ok. 40-60 min. Pod koniec gotowania solimy. Odcedzamy i studzimy.
Suszone grzyby namaczamy w ciepłej wodzie. Kiedy będą miękkie kroimy je w paseczki (wodę zachowujemy).
Kapustę z grzybami i wodą po grzybach wrzucamy do garnka, dodajemy listek laurowy, ziele angielskie i gotujemy ok. 30 minut na małym ogniu, aż większość wody odparuje. Cebulę kroimy w piórka, plasterki boczku i śliwki - w paseczki. Na patelni z rozgrzaną oliwą podsmażamy cebulę, boczek i śliwki. Do garnka z kapustą dodajemy zawartość patelni, fasolę, posiekane orzechy, doprawiamy papryką, majerankiem i całość gotujemy jeszcze przez kilka minut.
25 minut | około 24 sztuki
Składniki:
Przygotowanie:
Kapustę kiszoną odciskamy i siekamy nożem. Orzechy dzielimy na mniejsze kawałki. Do miski wrzucamy pasztet i blendujemy go mikserem ręcznym lub rozgniatamy widelcem. Dodajemy kapustę oraz orzechy i mieszamy dokładnie łyżką. Rolkę ciasta francuskiego rozkładamy, a następnie przekrawamy wszerz na pół. Oba kawałki pokrywamy niezbyt grubą warstwą farszu, pozostawiając ok. 1cm końcówki nieco dłuższych boków. Zwijamy rulony wzdłuż dłuższego boku poczynając od tego wypełnionego po brzegi. Rolki smarujemy roztrzepanym jajkiem i obsypujemy makiem, a następnie kroimy na plasterki o grubości ok. 1,5 cm. Ślimaki układamy na blachach wyłożonych papierem do pieczenia i pieczemy ok. 14-17 minut, aż ładnie się zarumienią (220 stopni, grzanie góra-dół). Jeszcze ciepłe podajemy np. z barszczem czerwonym.
25 minut | 3 porcje
Składniki:
Przygotowanie:
Herbatniki i pierniki blendujemy, dodajemy rozpuszczone masło i miksujemy do uzyskania masy o konsystencji mokrego piasku. Masą wypełniamy dno 3 obręczy kulinarnych, dociskamy. Wstawiamy do lodówki na 15 minut. Pasztet rozgniatamy widelcem z serkiem, żurawiną i posiekanymi orzechami włoskimi (3 całe pozostawiamy do dekoracji). Buraka ścieramy na tarce o średnich oczkach i dokładnie odciskamy. Do obręczy z ciasteczkowym spodem wykładamy pasztetową masę – dociskamy, układamy buraczki, ponownie dociskamy i zdejmujemy obręcz. Dekorujemy cząstkami mandarynki, orzechem oraz rozmarynem.
30 minut | 4 porcje
Składniki:
Przygotowanie:
Natkę drobno siekamy (pozostawiając kilka listków do dekoracji). Jajka wkładamy do wrzącej, osolonej wody i gotujemy na średnim ogniu przez około 8 minut. Obieramy. Białka oddzielamy od żółtek i osobno ścieramy na tarce o cienkich oczkach. Białko łączymy z majonezem oraz solą. Buraki i ziemniaki szorujemy i gotujemy w osobnych garnkach. Buraki po upływie około 60 minut, a ziemniaki 20 minut odcedzamy, obieramy i kroimy w kostkę. Kostki buraka dokładnie osuszamy ręcznikiem papierowym. Ogórki kroimy na cienkie plasterki i również osuszamy. Szynkę osuszamy ręcznikiem papierowym i kroimy na krótkie paseczki. Dno szklanej misy wypełniamy pietruszką, następnie układamy ziemniaki, ogórki, szynkę, żółtko, kostki buraka (pozostawiamy kilka kosteczek do dekoracji) i białko połączone z majonezem. Całość obsypujemy pieprzem, dekorujemy kostkami buraka oraz natką pietruszki.